2017 Doğum Parası Alma Hakkında Herşey : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

2017 Doğum Parası Alma Hakkında Herşey

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2017 Doğum Parası Alma Hakkında Herşey

Doğum yapan kişiler yeni çocugu olanlar devletten doğum parası adı altında belirli bir ücret alabiliyor peki 2017 de doğum parası ne kadar dogum ücreti kaç para oldu bunlarla ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

2017 Doğum Yardımı Ücretleri

Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç farklı destek sağlıyor. 300 lira ile 600 lira arasında değişen doğum yardımı, 122 lira süt parası.

Birinci çocuklarından dolayı 300 TL
İkinci çocuklarından dolayı 400 TL,
Üçüncü ve sonraki çocuklarından dolayı da 600 TL

Bu tutarlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının ortak kararı ile artırılabiliyor.

Doğum Parası Almanın Şartları

Süt parası için doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

Kadına 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk ta 400, üçüncü çocukta 600 TL doğum yardımı yapılır.

Başvurular Nereye Yapılıyor

Yardım için başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. Başvuru yaparken yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı yanınızda olmalı.
Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir.

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları baş vurular mı büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığı ile yapacak. Memurlar doğum yardımı için başvurularını kendi kurumlarına yapacak.

E-Devlet üzerinden doğum paranızı sorgulayabilirsiniz

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.