İşsizlik Maaşı Hakkında Tüm Bilgiler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

İşsizlik Maaşı Hakkında Tüm Bilgiler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İşsizlik Maaşı Hakkında Tüm Bilgiler

İşsizlik maaşı ile ilgili bilgilerin bulunduğu yazımız da işsizlik maaşı nasıl alınır nereye başvurulur işsizlik maaşı nasıl hesaplanır işssizlik maaşı alabilirmiyim hangi evraklar gerekli işyerinden çıkarken bırakırken hangi evrakları almalıyım gibi soruların cevaplarını bulabileceğimiz yazımız aşağıdadır.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

1 – Çalıştığı iş yerinden haksız bir nedenle çıkarılan çalışanlar

2 – Çalıştığı iş yerinden kendi kusuru dışında bir sebeple işine son verilenler

3 – Çalıştığı alan dışında bir işe zorlanarak, bunun karşılığında ücret alamayan çalışanlar kendi istekleri ile işten çıkmaları halinde işsizlik maaşından yararlanabilirler.

4 – Çalıştığı iş yerinde mobbing olarak tanımlanan, derece olarak kendinin üstünde amirlerden, işverenlerden veya diğer personeller tarafından uygulanan baskılar sonucu işinden ayrılmak zorunda kalan çalışanlar.

5 – Herhangi bir sebeple istifaya zorlanan çalışanlar.

6 – Maaşını zamanında alamayan ve bu nedenle istifa eden çalışanlar

7 – Haksız herhangi bir sebeple iş sözleşmesini sonlandırmak zorunda kalan çalışanlar işsizlik maaşından yararlanabilirler.

İşsizlik maaşından yararlanmak için gerekli çalışma süreleri nelerdir.

İşsizlik maaşı almaya hak hazananlar, İş sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

1) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

2) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

3) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik maaşı her ayın sonunda aylık olarak işsizlik maaşı alacak olan bireyin kendisi adına PTT üzerinden ödenir ve işsizlik maaşından damga vergisi hariç olmak üzere hiç bir vergi alınmaz veya kesinti yapılmaz. Ayrıca yine işsizlik maaşları haciz yoluyla da kesintiye uğratılmazlar. Bu maaş üzerine haciz işlemi yapılamaz.

İşsizlik Maaşı alabilmek için nereye başvurulmalı?

İşsizlik maaşı uygulamasından yararlanmak isteyen ve yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı işsiz kalan çalışanlar, bulundukları ilde hizmet veren İŞKUR şubelerine bizzat başvuru yaparak işsizlik maaşı almayı talep edebilirler. Başvuru yapmak için gereken belgeler arasında, Kimlik, İş sözleşmesi, İstifa dilekçesinin örneği, işten çıkarılmış ise işveren tarafından imzalatılan işten çıkarılma belgesini yanlarında götürmeleri gerekmektedir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.