Karşılıksız Çıkan Çek İçin Ne Yapılmalı Çıkarsa Yapılacaklar : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Karşılıksız Çıkan Çek İçin Ne Yapılmalı Çıkarsa Yapılacaklar

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Karşılıksız Çıkan Çek İçin Ne Yapılmalı Çıkarsa Yapılacaklar

İş hayatımız da yapılan iş karşılıgı her zaman nakit olarak karşılanamayabiliyor iş karşılıgı çek teklif edilebiliyor teklif edilen çek zamanı geldiginde karşılıksız olabiliyor sizin de başınıza karşılıksız çek olayı geldiyse yapmanız gerekenleri aşağıdaki yazımızda paylaştık karşılıgı olmayan çek için neler yapılabilir yapılması gerekenler nelerdir haydi hep beraber inceleyelim.

Yeni getirilen 5941 sayılı Çek Kanunlarına göre verilmiş olan çeklerin karşılıksız çıkması durumunda, bankalar çek tutarının belirli bir kısmını çek üzerinde ismi yazılı olan kişiye ödeme yapmak zorundadırlar. 2015 yılından önce bankalar 600 TL’ye kadarlık bir kısmı ödemek zorundalardı. Fakat 2015 yılında resmi Gazetede de yayınlanan Merkez Bankası tebliği sonucunda, bankaların ödeme yapmak zorunda kaldıkları karşılıksız çek tutarları %7.1 artarak 1.120 liradan, 1.200 liraya yükseltildi.
Karşılıksız Çek Yazmanın Cezası Nedir?
Bu yeni kanunlara göre tam süresinde ibraz edilmiş olan çek yaprakları için karşılığının bulunmaması durumunda çek bedeli 1.200 lira veya üzerinde ise 1.200 lira çek bedeli ödenecektir. Bankalar yeni yasalar çerçevesinde belirli bir kısmını ödedikleri çekin üstündeki alacaklı kişinin ad, soyad, T.C. kimlik numarası, bankanın verdiği tutar ve kalan tutar gibi bilgileri belirterek alacaklı olan kişiye fotokopisini verirler.

Çek aldığınız zaman karşılıksız çıktığını öğrendiyseniz bankanın vereceği çek fotokopisi örneği ile Cumhuriyet Başsavcılığına da çekin tahsil edilebilmesi için başvuru yapabilirsiniz. 5940 sayılı çek kanunları çerçevesinde karşılıksız çek vermek bir suç olarak sayılmaktadır. Karşılıksız çek vermek 3 ay ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmanıza sebep olabilir.
İcra dairelerindeki karşılıksız çeklerin tahsilleri için de icra daireleri bankalardan çekin aslını talep edebilirler.

İşlemler yapıldıktan sonra çeki yazan kişi hakkında yasal işlem başlatılır ve haciz işlemine geçilir. Fakat çeki kesmiş olan kişi ile alacakları arasında bir anlaşmaya varıldı ise ve çekin karşılığı olan tutar ile gecikme faizleri ödenir ise çek sahibi yasal süreçten geçmez. Çek sahipleri bu durumda icra dairelerine bir dilekçe yazarak icra işleminin durdurulmasını talep etmelidirler.

Sizin de başınıza karşılıksız çek olayı geldiyse diğer ziyaretçilerimize destek olmak amacı ile aşağıda bulunan yorum bölümünden yorumunuzu yazabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.