Kredi İptal Etme Çekilen Kredi İptal Edilir mi Nasıl Edilir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Kredi İptal Etme Çekilen Kredi İptal Edilir mi Nasıl Edilir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kredi İptal Etme Çekilen Kredi İptal Edilir mi Nasıl Edilir

İhtiyacınız dogrultusunda kredi çekmeye karar verdiniz bankaya gittiniz yaptıgınız başvuru sonucunda krediniz onaylandı ama daha sonra krediyi bir sebepten dolayı iptal ettirmek istiyorsunuz peki çekilen kredi iptal edilebilir mi ediliyorsa nasıl iptal edilir izlenecek prosedürler nelerdir bunlarla ilgili bilgileri sizler için aşağıdaki yazımızda paylaştık.

14 gün içinde sebep göstermeksizin krediden cayma hakkınız var. Cayma hakkı sözleşmenin oluşturulduğu tarih itibariyle başlar bu sözleşmenin size teslim edildiği gün itibariyle gün saymaya başlar.

Kullandığım krediyi iptal edersem ceza öder miyim?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğine istinaden 14 gün içinde Tüketici olarak krediyi kapatma hakkınız var. Fakat bu bedel bu süre içinde kullanıldı ise bu dönem içinde işleyen faizi ödemekle yükümlü olursunuz. Ama cayma hakkınızı Kredi veren Banka’ ya bildirdikten sonra 30 gün içinde ödemeniz gerekiyor. Bu süre içinde ödeme yapmaz iseniz kredi den caymamış olarak değerlendirilirsiniz. Eğer 3.kişilere fatura karşılığı ödenen bedeller mevcut ise bu tutarlar iptal edilemez ve Tüketiciye yansıtılır. Fakat kendi içinde alınan masrafların hepsi iptal edilmek zorundadır. Buna bağlı olarak tarafınıza satışı yapılan sigorta vs ürünler de cayma hakkınızı bildirdikten sonra iptal edilmek zorundadır. Bununla beraber satılan sigorta ürünleri kredi tutarından fazla, kredi vadesinden uzun olmaması gerekmektedir.

Konut kredisini iptal ederseniz ceza ödenir mi?

Kullanmış olduğunuz konut kredisi tapuda yaşanan problemler yada başka sebepler ile kullandırıldığı halde alıcıya ödenemez ve bu yüzden kredi iptal edilmek zorunda kalınırsa yine ceza tutarı ödenir mi? İpotek işlemleri yapılmadan kredi tutarı satıcıya ödenmeyeceğinden kullandırım yapılarak tutarın Tüketici hesabında beklediği durumlarda kredi iptal edilmek istenir ise sadece faturalı giderlerin Tüketici tarafından ödenmesi şartıyla kredi iptal edilebilir fakat bunun yanında Banka yüzde iki erken kapama cezası talep edebilir. Bunun yanında ekspertiz bedeli gibi diğer 3.kişilere ödenen masraflar Tüketici tarafından ödenmek suretiyle hiçbir faiz ödenmeden kredi iptali de gerçekleştirilebilir.(Kredi tutarı müşteri hesabında beklediği için farklı seçenekler doğurmaktadır.) Yasada krediden faydalanıldığı hal olarak belirtildiği için hesabınızda paranın beklediği durumlarda işleyen faizin tahsil edilip edilemeyeceği net değildir.

Kredi kullandırım geciktiğinde Banka faizleri arttırabilir mi?

Bankalar düzenli olarak şubeler, internet ve Merkez Bankasına Tüketici’ ye verdikleri faizi bildirirler. Size kullandırım için verilen faiz oranı üzerinden işlem yapılırken Banka maliyet faizlerinin artması sonrası size verdiği faiz oranını değiştirme yetkisine sahiptir. Genellikle bir hafta olarak diyebileceğimiz bir sürede aynı faiz oranı üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu süre zarfında Merkez Bankası faiz oranları arttırır yada olumsuz bir durum olması durumunda Banka faizleri’ nin artması gereken bir durum olduğunda aynı faiz oranı ile kullandırım yapamayabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz krediyi erken kapattığınızda faiz indirimi oluyor mu?

Bankacılık sisteminde mevcut ödeme planına bağlı krediyi erken kapatmak istediğinizde sadece o güne kadar işleyen faizi ödemekle yükümlüsünüz. Bu faiz bakiyesinin yanı sıra ekstra faiz talebinde bulunulamaz, 22.05.2015 Resmi Gazete’ de yayınlanan ve Gümrük Ticaret Bakanlığı’ nın takibinde olan TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ’ nde de yayınlandığı üzere iki taksit arasında kapama yapılması halinde aradaki gün farkı kadar faiz tahsilatı yapılarak kredi kapatılması gerekmektedir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.