MegaBank Hakkında Tüm Bilgiler Mega Bank Nedir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

MegaBank Hakkında Tüm Bilgiler Mega Bank Nedir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

MegaBank Hakkında Tüm Bilgiler

Türkiye de kurulması planlanan Megabank hakkında bilgilerin blundugu konumuz da Megabank nedir Megabank ne zaman kurulacak Megabank kimlerin Megabank sahibi kimdir gibi içerikleri bu konumuzun altında sizlerle paylaşıyor olacagız siz de mega bank ile ilgili ögrenmek istediginiz şeyler var ise bizlere aşagıda ki yorum bölümümüzden ulaşabilir gerekli tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Megabank’ın kurulumu için çalışmalar hız kazandı.

Türkiye, Endonezya ve İslam Kalkınma Bankası’nın ortak girişimi ile hayat bulacak olan Megabank bir katılım bankacılığı örneği olacak. Dünyadaki tüm katılım bankalarının merkez bankası olarak faaliyete geçirilmesi planlanan kurumun ne zaman aktif bir şekilde faaliyete başlayacağına dair henüz net bir tarih açıklanmadı.

Megabank Katılım Bankaları Merkez Bankası Statüsünde Olacak!
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldığı Türkiye Katılım Bankaları Genel Kurul toplantısında konuya dair açıklamalarda bulundu. Megabank’ın tüm katılım bankalarının likidite yönetiminde olmasını ve aynı zamanda Merkez Bankası statüsünde olmasını istediklerini açıklayan Babacan, ayrıca kurumun yatırım bankası fonksiyonunu da üstlenmesini planladıklarını kaydetti.

Megabank’a 300 Milyon Dolar Sermaye
Kurumun yol haritası ise şimdiden çizildi. Babacan konuya şu sözlerle açıklık getirdi: “Türkiye, İslam Kalkınma Bankası ve Endonezya’nın üçlü olarak geliştireceği bir proje olarak geçen ay İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve Endonezya Maliye Bakanı ile üçlü toplantıda bunun yol haritasını çizdik.”

Son derece güçlü bir sermaye ile yola çıkacak olan Megabank bazı özel kuruluşlardan da şimdiden talep almaya başladı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan toplantıda şu açıklamaları yaptı: “Biz Türkiye olarak en az 300 milyon dolar sermaye koyarız dedik. Endonezya ‘biz de hazırız’ dedi. Özel bazı kuruluşlardan da talep var. Bunun çalışmasını yoğunlaştırdık.”

Megabank Hem Merkez Bankası Hem Yatırım Bankası Olacak
Babacan ayrıca Türkiye Merkez Bankası ve bazı merkez bankalarının katılım bankalarıyla olan ilişkilerinde tereddütler olduğuna işaret etti. Megabank’ın fonksiyonları arasında likidite yönetimi de olmasını istediklerini söyleyen Babacan dünya genelindeki katılım bankalarının tümünün merkez bankası olarak çalışmasını istedikleri Megabank’ın ayrıca yatırım bankası fonksiyonunu da sürdürmesini istediklerini sözlerine ekledi. Projenin ne zaman tamamlanacağı ve faaliyetlerine başlayacağı konusunda ise Babacan net bir tarih belirtmedi.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.