TIKLA ÖGREN Emekli Maaşına Haciz İcra Konurmu Hakkında : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

TIKLA ÖGREN Emekli Maaşına Haciz İcra Konurmu Hakkında

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TIKLA ÖGREN Emekli Maaşına Haciz İcra Konurmu Hakkında

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizler için kamu alacağında emekli maaşı haczi emekli maaşı haciz sorgulama emekli maaşı haciz müzekkeresi emekli maaşı haciz kaldırma emekli maaşı haciz muvafakat emekli maaşı haciz kaldırması örnekli ssk emekli maaşı haciz işlemi hakkında emekli maaşı icra haciz olurmu haczedilirmi oranı.

 

İşçi Emeklilerinin Maaşlarına Haciz Gelir mi?

Yasalara göre emekli maaşına haciz gelemez. 5510 sayılı yasanın 93. maddesi “emekli maaşına haciz gelebilir mi” sorusuna net bir yanıt vermektedir. Söz konusu maddeye göre emekli maaşları devir ve temlik edilemez. Ancak bazı durumlarda farklı yasalar ya da yasaların farklı maddeleri devreye girebiliyor. İşte bu durumda bir haciz işleminden söz edilebilir.

Bu Madde Emekli Maaşlarına Haciz Gelmesini Açıklıyor

Örneğin ilgili yasanın 88. maddesi uyarınca şayet SGK herhangi bir emekliden prim alacağına sahipse ya da SGDP alacağı varsa bu durumda emekli maaşına haciz gelebiliyor. Ancak böyle bir durumda emekli maaşının yalnızca dörtte birine haciz uygulanabiliyor. Yani emekli maaşının % 25’inden fazlası kesintiye uğrayamıyor.

Memur Emeklisi Olanlar İçin Durum Çok Farklı!

Memurların emekli maaşlarına ise haciz gelebilir. Bilindiği gibi memurlar 5434 sayılı Kanun kapsamında bulunuyorlar. Bu yasa gereği emekli maaşlarına haciz gelemeyeceğine dair hiçbir madde yok. Bu nedenle memur emeklisi olanların maaşlarına herhangi bir nedenle haciz gelebilir. Bunun için kişinin rızasın olup olmadığına bakılmıyor.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.