Vefat Eden Ölen Birinin Hangi Bankada Hesabı Parası Var Öğren : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Vefat Eden Ölen Birinin Hangi Bankada Hesabı Parası Var Öğren

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Vefat Eden Ölen Birinin Hangi Bankada Hesabı Parası Var Öğren

Bir yakınınız vefat etti ama vefat etmeden önce size hesaplarından bahsetmedi ya da siz ölen babanızın veya annenizin herhangi bir bankada hesabı olduğunu ve bankalarda parası olduğunu mu düşünüyorsunuz o halde yapmanız gerekenleri sizler için aşağıda ki yazımız da paylaştık.

Vefat eden yakınınız (Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ile ilgili yapmanız gereken ilk şey elinizde bulunan ölüm belgesi ile Sulh Hukuk Mahkemesine yada Noter aracılığı ile Veraset İlamını çıkarmak olmalıdır. Bu işlemleri basit bir dilekçe ile mirasçılardan biri gerçekleştirebilir. Sulh Hukuk mahkemesinden yapılacak işlemler biraz daha zaman almakta olup Noter aracılığıyla biraz daha fazla ücret ödeyerek çok daha kısa sürede alabilirsiniz.

Sistem bu anlamda çok işlevsel olmadığı için elinizdeki belge ve ölüm belgesi ile bütün bankalara tek tek giderek yakınınıza(Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ait herhangi bir risk bakiyesi yada mevduat vs ürün mevcut ise bunların detayını öğrenmeniz gerekecektir.

Yada Bankalar birliğine başvurarak bütün Bankalarda Resmi yazı ile bu bilgiler talep edilebilir fakat elden sorguladığınız kadar hızlı olmayabilir. Başvurmuş olduğunuz bankada yakınınıza ait kredi riski yada mevduat var ise bununla ilgili tarafınıza teslim edilecek yazı ile tekrar Veraset İntikal vergi dairesinden mirasa ait vergi tutarının ödenmesi gerekmektedir. Bu tutarı Banka aracılığıylada ödemesini sağlayabilirsiniz fakat Vergi dairesinden ödenmesi mirasçılar için daha avantajlı olmaktadır. Ödeme işlemi sonrası borcu yoktur yazısı ile beraber tüm mirasçılar ile hep beraber Bankaya giderek tutarın alınması gerekmektedir.

Mahkemenin yanı sıra Noterler aracılığıyla düzenlenen mirasçılık belgeleri ile de işlem yapılabilir. Veraset ödemelerinde tek tek ödeme seçeneği yoktur, ya varisler bir kişiyi vekil tayin ederek tek kişisin parayı çekmesini sağlayabilir yada biraz önce belirttiğimiz gibi hep beraber çekmeniz gerekecektir. Bu yazdığımız seçenekte yakınınıza(Annenize, Babanıza, Kardeşinize) ait bir meblağ var olarak değerlendirmiştir.

Ek olarak ölen kişinin taşınır ve taşınmaz tüm mal varlığının tespiti için TEREKENİN TESPİTİ davası açarak Mahkeme aracılığıyla tüm mal varlığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tabi bu süreç mahkeme kanalı ile devam ettiği için süreç sizin elden sorgulamanız kadar kısa sürede sonuçlanmayacaktır.

Yukarıda yazdığımız içeriğe göre hareket ederseniz siz de yakınınızın bankada ki parasını öğrenebilir bu sayede parayı alabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.