2017 İşsizlik Maaşı Şartlartı Nelerdir Nasıl Alınır Hakkında : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

2017 İşsizlik Maaşı Şartlartı Nelerdir Nasıl Alınır Hakkında

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2017 İşsizlik Maaşı Şartlartı Nelerdir Nasıl Alınır Hakkında

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizlere 2017 yılında işsizlik maaşı almak ve işsizlik maaşı alabilmenin şartlarını açıklayacagız siz de işsiz kaldıysanız ya da yakın bir zamanda işsiz kalacaksanız işsizlik maaşı almak için gereken şartlar nelerdir ögrenmek istiyorsunuzdur o halde sizlere aşağıda ki yazımız da tüm detayları paylaştık.

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıralanan 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödenmektedir bu şartlar;

1- İşinize son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak.
2- Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3- Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak.

4- SGK çıkışınız verildikten sonraki 30 gün içinde (mücbir nedenler hariç) en yakın İŞKUR birimine şahsen veya işkur sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak.

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma

İşsizlik maaşı şartlarından ilki işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmaktır. Bahsi geçen son 120 gün içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken 120 günlük süre içinde bir işyerinden diğer işyerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Örneğin bir iş yerinden Nisan 15’te çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alabilmek için Nisan 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz olmalıdır.

Son 120 gününüzde boşluk olmasına rağmen işsizlik maaşı almanıza engel olmayan bazı istisnalar da bulunmaktadır. Aşağıda sizin için son 120 gün şartını bozan ve bozmayan tüm kodları sıraladık. Eğer son 120 gününüzde boşluk olduğunu düşünüyorsanız hizmet dökümünüzü incelediğinizde aşağıdaki kodlardan birini görürsünüz. Bu kodlar hizmet dökümünüzde eksik gün nedeni olarak rakamlarla belirtilir.

Eksik Gün Nedenlerin;

01- İstrihat – Son 120′ yi bozmaz

02-Ücretsiz izin – Son 120′ yi bozmaz

03- Disiplin cezası – Son 120′ yi bozmaz

04- Gözaltına alınma – Son 120′ yi bozmaz

05- Tutukluluk – Son 120′ yi bozmaz

06- Kısmi istihdam – Son 120′ yi bozmaz

07- Puantaj kayıtları – Son 120′ yi bozmaz

08- Grev – Son 120′ yi bozmaz

09- Lokavt – Son 120′ yi bozmaz

10- Genel Hayatı Etkiliyecek Olaylar – Son 120′ yi bozmaz

11- Doğal afet – Son 120′ yi bozmaz

12- Birden fazla neden – Geçerli neden varsa belge sunulmalıdır

13- Diğer – Geçerli neden varsa belge sunulmalıdır

15- Devamsızlık – Son 120 gün şartını bozar !!!

16- Fesih tarihinde çalışmamış olma – Son 120′ yi bozmaz

17- Ev Hiz. 30 günden az çalışma – Son 120′ yi bozmaz

18- Kısa Çalışma Ödeneği – Son 120′ yi bozmaz

19- Ücretsiz Doğum İzni – Son 120′ yi bozmaz

20- Ücretsiz Yol İzni – Son 120′ yi bozmaz

21- Diğer Ücretsiz İzin – Son 120′ yi bozmaz
2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün pirim ödenmiş olması

İşsizlik maaşı alma şartından diğeri ise son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olmasıdır.

Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2016’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2013 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı şartlarından olan son 3 yıldaki pirim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler.Süre hesaplaması aşağıda belirtilmiştir.

3. Şart: İşten çıkış kodunuzun uygun olması

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1 den başlayıp 24 e kadar devam eden her bir çıkış kodunun bir anlamı vardır. Örneğin işinizden istifa ederek ayrıldıysanız işvereniniz SGK’ ya çıkışınızı 03 kodu ile bildirir. Veya askere gideceksiniz işvereniniz bu sefer 12 kodu yani; Askerlik Nedeniyle olarak SGK ya çıkışınızı bildirir.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi ve bu sürenin aşımı

30 Gün içinde işsizlik sigortasına başvurma şartı

Hizmet akdinizin sonlandırılmasından itibaren yani işten ayrıldığınız günden itibaren ki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet üzerinden iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu yapmalısınız. İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız ilk olarak İş arayan kaydı yapmalısınız

İşsizlik maaşı alırken sigortalı bir işe başlayıp işsizlik maaşını durduranlar için bir başvuru süresi belirtilmemiştir. Bu kişilerin işsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar. Bu tür durumda olan kişilerin işlerinden ayrıldıktan hemen sonra başvurmaları maaşlarının daha erken almalarına neden olacaktır.

30 gün geçmesi durumunda ne olur ?

30 günü geçirmeniz durumunda başvuru yapamazsınız diye bir şey yoktur. Başvuru yapabilirsiniz ama toplam kazandığınız işsizlik maaşı süresinde hak kaybına uğrarsınız.

Örnekle açıklayalım; Bir aksilik oldu ve işten ayrıldıktan 40 gün sonra başvuru yapmak aklınıza geldi. Bu durumda 10 gün geçirmiş oluyorsunuz. Başvuru yapmanızda herhangi bir problem yoktur. Aynı şekilde internetten veya En yakın İş Kurumu biriminden başvurunuzu yapınız. Başvurunuz sonucunda eğer işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız 10 gün daha az maaş alırsınız. 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız 10 gün geç başvurduğunuz için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.(size ödenen para günlük olarak hesaplanır)

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Yukarıda maddeler halinde sıralanan 4 temel şartı taşıyorum peki işsizlik maaşını nasıl alabilirim ? Yapmanız gereken internet üzerinden veya kuruma bizzat giderek başvuru yapmaktır İnternet üzerinden başvurmak istiyorum diyorsanız kurumun internet sitesine girerek kimlik bilgilerinizle bir kayıt oluşturmalı ve ardından işsizlik ödeneğine başvur butonunu kullanarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

İnternet üzerinden işsizlik maaşına başvurmak isteyen kişiler genelde ”başvuruyorum ama başvur dediğimde hata mesajı alıyorum” diye şikayet ettiklerini görmekteyiz. Onlara önerimiz verilen bu hatanın içeriğini dikkatlice okumalarıdır çünkü hatanın ne olduğunu anlayabilirseniz sorunu da çözmüş olursunuz.

Peki en çok karşılaşılan hata nedir derseniz; Kişiler kayıtlarının ilk aşamasını tamamlıyorlar ama bir özgeçmiş oluşturmayı unutuyorlar. Bunun gibi durumlarda İş arayan profiline sahip değilsiniz gibi bir hata alıyorsanız. Bu sorunu çözebilmeniz için profilinizin ana sayfasında bulunan özgeçmiş düzenle yazısına tıklayıp öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi sisteme girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunları seçtikten sonra işlemsonu ve ardından kaydet butonuna tıklamayı unutmayınız.

İkinci yöntem ise İşkur’a kimliğinizle giderek kurumda bulunan danışman arkadaşların yardımıyla işsizlik maaşı başvurunuzu yapmak olur.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra size dönüş ne zaman ve nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu yaptıktan sonra profilinize tanımladığınız cep telefonu numaranıza işkur tarafından mesaj gönderilir. Bu mesajda işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız ve eğer hak kazandıysanız kaç ay almaya hak kazandığınız detaylı olarak belirtilir.

İşsizlik maaşım ne zaman hesabıma aktarılır?

İşsizlik maaşınız size mesajın geldiği ayın sonunda PTT hesabına adınıza yani kimlik numaranıza yatırılır ve yatırılan bu parayı sadece siz bankadan alabilirsiniz.
Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Son 3 yılda,

600 – 899 gün pirim yatması durumunda 6 Ay

900 – 1049 gün pirim yatması durumunda 8 Ay

-1050 gün pirim yatması durumunda 10 Ay işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama programımız ile kaç ay ve ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım ? | Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Ne kadar işsizlik maaşı alırım diye soranlar için bir örnekle işsizlik maaşı hesabı yapalım; Yine 30 Nisan 2015 tarihinde işten ayrıldığınızı düşünelim.

Nisan ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Mart ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Şubat ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Ocak ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL işveren tarafından yatırılmış olduğunu varsayalım.

İşsizlik maaşımızı hesaplarken Son 4 ayın ortalaması olan 2000 lira’nın %40′ ını hesaplamamız gerekir. 2000 liranın %40’ı işsizlik maaşınızı verir bunun da 800 TL yaptığını görürüz.

Dikkat bu miktar asgari ücret brütünün (1647 TL) %80’ini geçemez.

Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

01.06.2016 tarihi itibari ile aylık verilecek minimum işsizlik maaşı 662 TL küsür olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşı ne kadar alırım diyorsanız. işten ayrılmadan önceki son dört aylık prime esas kazanç dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın %40’ı alınarak bir hesap yapılır. Hesaplanan bu miktar aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez. 2016 yılının II. Dönemi için bu tutarlar 662 TL ile 1307 TL arasında değişmektedir.

Bu durumda 1300 asgari ücretle çalışıyorsanız yaklaşık 662 TL işsizlik maaşı alırsınız. Bu miktar az gelebilir buna alternatif olarak İŞKUR un işbaşı eğitim programından faydalanarak yaklaşık 1300 lira maaş alabilir ayrıca yeni bir meslek öğrenebilirsiniz.

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz ?

Yukarıdaki şartlarla beraber sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes işsizlik maaşı alabilir(Herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı işçiler). Peki işsizlik maaşını kimler alamaz. Memurlar, askerler, BAĞKUR lular, tarım sigortası ödeyenler yani dediğimiz gibi sigortasında işsizlik sigortası fonu kesintisi olmayan kişiler işsizlik maaşı alamazlar.
Alıntı:piyasaanketi.com

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.