Anestezi Uzmanı Teknikeri Olmak İçin Hangi Bölüm ve Maaşı : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Anestezi Uzmanı Teknikeri Olmak İçin Hangi Bölüm ve Maaşı

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Anestezi Uzmanı Teknikeri Olmak İçin Hangi Bölüm ve Maaşı

Anestezi ile ilgileniyorsunuz ama anestesi teknikeri olmak için hangi okulu hangi bölümü bitirmelisiniz bilmiyormusunuz peki anestezi uzmanı ne kadar maaş alıyor bunun hakkında bilgi mi edinmek istiyorsunuz o halde anestezi teknikeri olmak ve maaşı hakkında tüm bilgiler aşğıda ki yazımız da yer almaktadır.

Anestezi genel olarak iki gruba ayrılır. Genel anestezi vücudun tamamının anestezik maddeler vasıtası ile yaşamsal fonksiyonları etkilemeden belirli süreler ile uyuşturulmasıdır. Genel anestezide bilinç kapalıdır, refleksler azalır ve kaslar gevşer. Lokal anestezi de ise sadece vücudun belli bir bölgesinin uyuşturulması söz konusudur. Bilinç kapalı değildir bu uygulama sırasında. İlk dönemlerde anestezi sadece ameliyat öncesi ağrıyı ortadan kaldırmak için uyuşturma amacı ile uygulansa da, günümüzde uygulama alanı genişlemiş ve ağrı tedavisi, yoğun bakım üniteleri ve kan bankaları anestezinin konusu içine dâhil olmuştur.

“Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?” Sorusu sorulduğunda genellikle anestezi teknisyenliği ile karıştırılmaktadır. Anestezi uzmanı olabilmek için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmak gereklidir. Üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olduktan sonra yılda iki defa yapılan tıpta uzmanlık sınavına TUS katılarak bu bölümü tercih etmeniz ve sınavda gerekli puanı almanız durumunda anestezi öğrencisi olmuş olursunuz.

6 yıllık tıp fakültesi eğitiminden sonra yaklaşık 4 senelik bir uzmanlık eğitimi almanız gereklidir. Bu uzmanlık eğitimi boyunca anestezi asistanı olarak görev yaparsınız. Anestezi uzmanları hem ameliyathaneler hem de polikliniklerde görev yaparlar. Kişiler ameliyat kararı verildikten sonra ameliyata girmeden önce bazı testlerden geçerler ve anestezi uzmanlarının vereceği kararlara göre ameliyat yapılıp yapılmayacağı belirlenir. Anestezi uzmanının görevi sadece hastaları ameliyat öncesi uyutmak değildir. Ameliyat bitiminde belirli yöntemler ile hastayı uyandırmak da anestezi uzmanlarının görevleri arasındadır. Yoğun bakımdaki hastaların takibi ve gerekli durumlarda ilgili bölüm uzman doktorlarına haber verilmesi yine anestezi uzmanlarının görevleri arasında bulunmaktadır.

İlerlemiş anestezi teknikleri sayesinde artık çok çeşitli uygulamalarla karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir ameliyatta hangi anestezi tekniğinin kullanılacağı konusunda çeşitli faktörleri değerlendirerek karar verme, öneride bulunma gibi görevleri olan Anestezi uzmanlığı da giderek önem kazanmıştır.

Anestezi uzmanı 2016 yılında ne kadar maaş alacak diye baktığımız zaman devlet bünyesinde 5,750 TL gibi rakamlar karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu özel hastanelerde daha da fazla olabilir. Özellikle rakamların 10,000 TL gibi yüksek rakamlara kadar çıkıyor olması birçok kişiyi de bu mesleğe yöneltmektedir.

Anestezi uzmanı 2016 yılında bu rakamlarda para alırken özel hastanelerin bu konuda çok daha fazla para ödediği bir gerçektir. Özel sektörde %8’lik bir zam geleceği düşünülecek olursa anestezi uzmanları kendi maaşlarına 800 TL’lik bir zam gelecektir. Gelecek olan maaş ve ekstralar ile 11,000 TL dolaylarına kadar bu maaş çıkacaktır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.