Biyom İle İlgili Bilmeniz Gereken Herşey Nedir ve Çeşitleri Nelerdir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Biyom İle İlgili Bilmeniz Gereken Herşey Nedir ve Çeşitleri Nelerdir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Biyom İle İlgili Bilmeniz Gereken Herşey Nedir ve Çeşitleri Nelerdir

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizler için Biyom hakkında bilgilendirme amaçlı aşağıda ki yazımızı hazırladık siz de Biyom nedir Biyom neye denir Biyom çeşidi çeşitleri hakkında herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Biyom ile ilgili bilmek istediğiniz başka konular var ise bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Biyom, biyosferin aynı iklim koşullarında ve aynı bitki örtüsünün egemen olduğu çok geniş bölümlerini belirten çevrebilim terimidir. Yeryüzündeki birbirine bitişik, benzer yayılmış yaşam alanları olarak da tanımlanabilir.

Her biyomda, egemen bitki örtüsü, o biyoma özgü bir dizi hayvan topluluğunu barındırır. Her biyomun biyotası (bitkileri ve hayvanları), doğanın her yanında benzer özellikler taşır. Biyomlar, yaşam çevresi denilen içinde özel organizmaların yaşadıkları daha küçük birimlerden oluşurlar.

Bölgenin coğrafyası ve iklimi gibi etkenler söz konusu biyomda gelişen yaşam biçimlerinin türünü belirler. Bir biyomda pek çok ekosistem olabilir.

Biyomların birçok çeşidi vardır. Bunlar;

Karasal Biyomlar
Ekvator Yağmur Ormanları Biyomu
Savan Biyomu
Çöl Biyomu
Yapraklakrını Döken Orman Biyomu
Çalı Biyomu
İğne Yapraklı Orman Biyomu
Tundra Biyomu
Dağ Biyomu
Okyanus ve Deniz Biyomu
Göl Biyomu
Akarsu Biyomu

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.