Civa Nasıl Bulunur Nereden Temin Edilir Civa Bulma Yöntemleri : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Civa Nasıl Bulunur Nereden Temin Edilir Civa Bulma Yöntemleri

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Civa Nasıl Bulunur Nereden Temin Edilir Civa Bulma Yöntemleri

Civa madeni hakkında bilgilendirme yapmak istedik siz de civa ile ilgili bilgileri merak ediyor ve Civa nerede bulunur Civa nereden temin edilir Civa bulma hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız sizler için aşagıdaki yazımız da tüm ayrıntıları paylaştık.

Cıva yaygın yani dünyanın her tarafında bol bulunan bir cisim değildir. Bileşiklerinin sayısı azdır. Canlı organizmaların normal yapısında da yer almaz. Buna karşılık bilimlerin ilerlemesine civanın katkısı büyüktür.

Cıvayı doğal olarak toprakta parlak damlacıklar halinde bulmak mümkündür. Daha çok zencefre de denilen kırmızı renkli cıva sülfürün 600• C sıcaklıktaki havada kavrulmasıyla elde edilir. En zengin zencefre yatakları ispanya ve İtalya’da bulunur. Bu iki ülke dünya cıva üretiminin yarısını sağlarlar. Türkiye de de Konya Kocaeli ve Ödemiş yörelerinde zencefre yatakları vardır.

Cıva zehirlidir. Normal sıcaklıkta bile onu elde edenler ve kullananlar için solunulması tehlikeli buharlar çıkarır. Bileşiklerinin çoğundan sakınmak gerekir. Adi sıcaklıkta sıvı halde bulunan sadece iki maden vardır: çıva ve brom. Cıva kullanılan madenlerin en ağırıdır. Yalnızca altın platin ve uranyum gibi bazı kıt madenlerin yoğunlukları cıvanınkinden yüksektir.

Civanın bu nitelikleri ondan termometre ve barometrelerde yararlanma olanağını verir (bir sulu barometrenin 10 metre yükseklikte olması gerekirdi). Cıva çok sayıda madeni çözer ve onlarla birleşerek malgama denilen alaşımları meydana getirir. Onun bu özelliğinden altın ve platin metalürjisinde yararlanılır. Kadmiyum malgaması diş hekimliğinde dolgu maddesi olarak kullanılır.

Civa satın alma yerleri hakkında da bilgilendirmek isterdik lakin satın alınabilen biryer bulamadık.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.