Emir Kipleri Hakkında Örnekler Nedir Örnekleme : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Emir Kipleri Hakkında Örnekler Nedir Örnekleme

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Emir Kipleri Hakkında Örnekler Nedir Örnekleme

Merhaba sevgili ögrenciler bugün sizler için Emir kipleri hakkında bilgiler paylaşacagız emir kipi örnekleri ile ilgili paylaşımımız da Emir kipleri örneklermisiniz hakkında yazıların bulundugu konumuz aşagıda yer almaktadır sizin de sormak istediginiz soru var ise bizlere yorum bölümünden ulaşıp sorunuzu sorabilirsiniz.

Emir Kipi
Fiilin yapılmasını emretmek amacıyla bu kip kullanılır.
Emir kipinin özel bir eki yoktur. Emir kipi kişi ekleriyle yapılır.
Emir kipinin 1. tekil kişi ve 1. çoğul kişi çekimleri yoktur.
Emir kipinin 2. tekil kişi çekimi eksiz yapılır.

Söylediklerimi defterinize yazın.
Çabuk dışarı çık!
Eşyaların hepsini yukarı taşısınlar.

“sus-“ fiilini emir kipiyle çekimleyelim:
─ ─
sus susun / susunuz
sussun sussunlar

Kök ve gövde durumundaki fiilleri yalın biçimde kullanmak, emir kipinin 2. tekil kişisiyle çekimlemek anlamına gelir. Bu sebeple mastar durumundaki fiilleri yazarken, fiillerin sonuna mutlaka ya kısa çizgi (–) ya da “–mak, –mek” mastar eki getirilir.

Mastar durumundaki fiillerin sonuna konulan kısa çizgi (–), fiildeki ünlünün kalın ya da ince olmasına göre “mak, mek” diye okunur. “git–” biçiminde yazılan bir fiili “gitmek” diye okuruz. Bu fiili “git” diye okumak yanlıştır. Çünkü “git” dediğimizde, fiili emir kipinin 2. tekil kişisiyle çekimlemiş oluruz. Mastar durumundaki “git–” fiilini, “git” diye okursak, “Sen git.” Anlamı ortaya çıkar ki, kastedilen bu değildir.

Git– : mastar durumunda
gitmek: mastar durumunda
git : emir kipinin 2. tekil kişisiyle çekimlenmiş (“Sen git.” Anlamında)

Görüldügü üzere Emir kipleri paylaşımımız bu şekildedir yukarıda yazdıgımız gibi yorumda bulunmak isterseniz aşagıda ki yorum yap kısmından yorumunuz yapabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.