En İyi Ezberleme Belleği Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

En İyi Ezberleme Belleği Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

En İyi Ezberleme Belleği Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir

En çok okul hayatımız da sonrasında gündelik hayatta ve işte belleğin güçlü olması her zaman işlerinizi kolaylaştıran bir etkendir peki ezberleme yöntemi olarak neleri kullanabiliriz bellek güçlendirici için ne yapmalıyız bunun hakkında tüm bilgileri sizler için aşağıda ki yazımız da tüm detayları ile paylaştık.

Bilgi Kartları

Eski bir yöntem olan bilgi kartları, özellikle kelime ve formül ezberlemede kullanılıyor. Test edilmiş bu yöntemi ezberlemen gereken bilgileri içerek şekilde hazırlayabilirsin. Birkaç gün üst üste hazırladığın kartları okuduğunda, bilgilerin hafızana ne kadar hızlı bir şekilde yerleştiğini göreceksin. Ayrıca akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için hazırlanmış uygulamalar da bu konuda sana yardımcı olabilir.

Bilgi kartlarını derslerden 5 dakika önce, izlediğin televizyon programının reklam aralarında, okula gidip gelirken kullandığın toplu taşıma aracında ya da kahvenin hazır olmasını beklerken okuyabilirsin. Gün içinde ayıracağın birkaç dakika bilgilerin kolaylıkla hafızanda yer etmesine yardımcı olacaktır.

Şifreleme

Ezberlemen gereken bilgileri daha rahat hatırlayabilmek için farklı yöntemler de deneyebilirsin. Kelimeleri kafiyeli bir şekilde dizmek, bir cümle içine birbiriyle bağlantılı konuların başlıklarını ya da öğrenmen gereken isimleri yerleştirmek, harfleri numaralandırmak ve ezberlemen gereken kelimelerin baş harflerinden yeni bir kelime oluşturmak gibi çeşitli yollara başvurabilirsin. Bunların yanı sıra hatırlamana yardımcı olacak yeni bir yöntem bulabilirsin. Bu şekilde ezberlediğin bilgileri yıllar sonra bile hatırlayabilirsin.

Asma Yöntemi: Uzun listeleri özellikle tam sırasıyla ezberlemek için bir diğer kullanışlı minemonik aracı, asma yöntemidir.

Asma yöntemi, rakam-kelime kafiyeleri ve ezberlenecek maddeler arasında çağrışım oluşturan bir kodlama tekniğidir.

Kafiyeler, hatırlanacak kelimeleri astığımız birer askı görevi görüyor. Yine üç kişinin adını (Brennicke, Theron, Kidman) hatırlamak için bu sefer asma yönteminin iki adımını kullanalım. Birinci adım: Birer rakam ve kafiyeli bir kelimeden oluşan şu askı listesini ezberleyin: bir göstermez kir-iki fazla kirli-üç temizlemesi güç-dört kireçle ört-beş kokusu leş.

Okuma Koşulları

Notlarını ya da bilgi kartlarını televizyonun karşısında birkaç kez okumanla sessiz bir odada, yüksek sesle bir defa okuman arasında büyük bir fark olacaktır. Çünkü odaklanarak sesli bir şekilde bir kez okuduğunda ezberlemeye çalıştığın bilgiyi hem duyarak hem de görerek öğrenebilirsin. Bunun yanı sıra notlarını veya bilgi kartlarını odaklanmadan okuduğunda faydası olmayacaktır.

Tekrar

Her gün bir defa veya haftada birkaç defa notlarını ve bilgi kartlarını okuduğunda bir süre sonra hafızanda ne kadar fazla yer ettiklerini göreceksin. Bunun yanı sıra zamanla bilgiler arasında bağ kurmaya da başlayabilirsin.

Notlarını ve bilgi kartlarını okumak için en iyi zaman sabah saatleri olacaktır. Zihnin henüz boşken okuduğun pek çok notu daha rahat hatırlayabilirsin.

Yerleşim Yöntemi: Eğer terim, kavram veya isimlerden oluşan bir listeyi belli bir sırada hatırlamamız gerekiyorsa yerleşim yöntemi etkili bir yöntemdir. Yerleşim yöntemi, halihazırda ezberlenmiş yerlerle ezberlenmesi gereken yeni maddeler arasında görsel çağrışımlar oluşturan bir kodlama tekniğidir.

Brennicke, Theron ve Kidman isimlerini ezberlemek için, yerleşim yönteminin üç adımı kullanılabilir.

İlk adım: Bazı yerlerin görsel dizisini ezberleyin. Mutfağınızdaki lavabo, dolap, buzdolabı, fırın ve çekmece gibi kolay hatırlanabilir yerleri seçin.

İkinci adim: Ezberleyeceğiniz her madde için çok canlı bir çağrışım oluşturan, örneğin, Brennicke’nin köprüde asılı kaldığını ve ‘’Atlamak brennicke’yle oluşur’’ dediğini düşünün. Üçüncü adım: Canlı çağrışımları oluşturduktan sonra her bir ismi zihninizde seçtiğiniz bir yere yerleştirin: Brennicke lavaboya gidiyor, Theron dolaba, Kidman ise buzdolabına. Bu kişilerin isimlerini hatırlamak için mutfağınızda hayali olarak gezerseniz ve ezberlediğiniz yerlerdeki depolanan görüntüleri görürsünüz.

İkinci adım: Şimdi ezberlemek istediğiniz kelimelerden her birini, askı kelimelerden bir tanesiyle eşleştirin. Örneğin, Brennicke’nin fazla kirli olduğunu, Theron’un kireçle örtülü olduğunu, Kidman’ın ise leş koktuğunu düşünün.

Bu isimleri hatırlamak için, her bir askıyı, üstüne yerleştirdiğiniz isim ile beraber hatırlarsınız.

Yöntemlerin Etkililiği: 41 yaşında olan ve belleğinin zayıflamasından şikayetçi olan bir dergi yazarı, üç farklı yöntemi kullanarak belleğini güçlendirmeye karar verdi (Yoffe, 1997).

Önce, askı yöntemine yoğunlaşan 3 saatlik bir bellek güçlendirme kursuna katıldı (49$). Yazar; askı yönteminin çok etkileyici olduğunu ve hala üniversitede olsaydı yeni terimler ezberlemek için bu yöntemi kullanacağını söylüyor.

İkinci olarak, herkesin içinde var olan ‘’mükemmel fotografik belleği’’ serbest bırakacağı iddia edilen bir kaset dinledi (79$). Kaset, gerçek hayattaki uygulamasına fazla yer vermeden askı yöntemine yoğunlaşıyordu. Fakat kasedin iddia ettiğinin aksine, bellek araştırmacıları fotografik belleğin bir ördeğin dişleri kadar nadir olduğunu söylüyor (Schacter, 1996).

Üçüncü olarak, asma yöntemini tarif eden, nasıl dikkat edileceğini, anlatan ve çağrışım ve imge oluşturmanın önemini belirten bir kitap okudu (10$).

Yazarın deneyimlerinden de görüleceği üzere, belleğin güçlendirilmesi iyi kodlama yapmak için çaba sarf edilmesini, özümleyerek tekrarlamayı ve bu şekilde iyi çağrışımlar oluşturarak iyi geri getirme ipuçlarının oluşturulmasını ve böylece belleği güçlendirmeyi gerektiriyor.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.