Fayans Boyanır mı Fayansı Boyamak Nasıl Yapılır : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Fayans Boyanır mı Fayansı Boyamak Nasıl Yapılır

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Fayans Boyanır mı Fayansı Boyamak Nasıl Yapılır

Evlerimiz de işyerlerimiz de farklılıklar oluşturabilmek için boya yaparız duvarlar ahşaplar masa sandalye vs boyanması hususu hemen hemen herkes tarafından bilinen yöntemlerle boyanır.

Bugün sizlere fayans üzeri boya işleminden bahsecegiz fayansa boya tutar mı tutması için yapılması gerekenler nelerdir fayansı boyayabiilmek için hangi boya alınmalıdır gibi bilgileri sizler için paylaştık.

Herhangi bir zemin üzerine duvar boyası yapılabilmesi için zeminin emici olması gerekir. (Örneğin: Alçı, beton, sıva, ağaç gibi.) Fayans ise emici bir yüzey olmadığından üzerine boya tutmaz. Boya fayansın üzerine de tutunamaz.
Fayans üstüne boya yapılmadan önce alçı yapılmalıdır. Alçı üzerine 1 kat alçı astarı ya da binder astar uygulandıktan sonra boyama yapılabilir.

Bir diğer çözüm ise duvarı emici hale getirebilecek bir astar kullanılmasıdır. Bu astarlar genellikle yapı marketlerde bulunur. (Örnek astar markaları: YKS GISOPAKT, Bauhaus mağazalarında BAUMIT Supergound)
Fayans üzerine yapılabilecek bir başka uygulama ise geçiş astarı uygulamasıdır. Fayansın üzeri kalın dişli bir zımpara ile zımparalanır. Üzerindeki toz, kuru veya nemli bir bezle alındıktan sonra 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) uygulanır. Astar kuruduktan sonra da boya yapılır.

Boyama en az iki kat yapılır. Yağlı boya yapılacaksa katlar arasında 24 saat, su bazlı boya yapılacaksa katlar arasında birkaç saat beklenir. Boyanın çatlamaması için fayansların sağlam olması, oynamaması gerekir.

Eğer siz de seramiklerinizi değiştirmek istiyor, ancak evinizde bir kaos ortamı yaratmadan bunu sağlamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey ‘fayans ve seramik boyama’ uygulaması…

Ancak seramikler, yüzeyleri sırlarla kaplı olduklarından kaygan ve gözeneksiz yapıdadırlar. Üzerlerinde su nasıl tutmuyor ve kayıyorsa, süreceğiniz her türlü boya da su gibi akıp gidecektir.

Çaresi; bir çok boya firmasında bulabileceğiniz ‘Dönüşüm Astarı’ Markalara göre isimleri ‘değişim astarı, geçiş astarı, örtücü astar’ gibi farklılık gösterse de ana fikir ‘astar’ İhtiyaca göre ve kullanım talimatlarına göre bir veya iki kat uygulayıp kuruttuktan sonra, geriye kalan tek işlem zevkimize uygun renklerle boyamak olacaktır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.