Fenerbahçe'nin Açılımı FB Maskotu ve Sarı Kanarya Nedir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Fenerbahçe’nin Açılımı FB Maskotu ve Sarı Kanarya Nedir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Fenerbahçe’nin Açılımı FB Maskotu ve Sarı Kanarya Nedir

Ülkemizin nadide futbol klüplerinden Fenerbahçe ile ilgili Fenerbahçe takımını tutuyorsanız bilmeniz gereken bir kaç özellikten bahsetmek istiyoruz Fenerbahçe’nin sarı kanarya simgesi ne anlama geliyor bunun hakkında ufak bir bilgi sizlerle.

FENERBAHÇE’NİN (FB’NİN) SEMBOLÜSARI KANARYA’NIN ANLAMI NEDİR , ANLAMI NEREDEN GELİYOR?

Fenerbahçe’nin sembolü olan sarı kanarya “Uçan kaleci” olarak tanınan ünlü kalecileri Cihat Arman’dan geliyor.

“1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan kaleci Cihat Arman, 1952 yılına kadar oynuyor. O dönemlerde Türkiye’nin en iyi kalecisi olan Arman’a “Uçan kaleci” deniliyor. Arman, sahaya genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkıyor. Lacivert forması da var ancak bu sarı forması daha çok biliniyor. Bir maçta Arman, kalenin 90 olarak tabir edilen köşesine giden top adeta uçarak çıkarıyor. O sırada taraftarlardan birisi, ’hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu’ diye bağırıyor. Bu kanarya zihinlerde yer ediyor. 1952 yılında Fenerbahçe genç kadro kuruyor. Bu kadro, ardı ardına şampiyonluğunu kovalayınca basın, kanarya sembolünü telaffuz etmeye başlıyor. Basın, o dönemlerde iyi maçlar çıkaran takımla ilgili ’sarı kanaryalar yine güzel oynadı’ şeklinde haber yazınca kanarya tam anlamıyla simge olarak kalıyor.”

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.