İnternet Alışverişine Kapanan Kredi Kartını Açtırma : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

İnternet Alışverişine Kapanan Kredi Kartını Açtırma

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İnternet Alışverişine Kapanan Kredi Kartını Açtırma

Bilindiği üzere 17 Ağustos 2017 tarihinde tüm kredi kartları internet alışverişine kapatıldı daha önce kart kullananlara sms yolu ile bildirim yapıldı lakin siz gerekenleri yapmadıysanız yapmanız gerekenleri aşağıdaki yazımızda paylaştık

Kredi kartı ile internet alışverişi yapanlar için son onay verme günü 31 Aralık 2017. Yeni düzenlemeyle birlikte kredi kartını internet alışverişine açtırmanız bir anlam ifade etmiyor. Online alışverişe, işlemlere devam edebilmeniz için kredi kartı internetten alışveriş onayı vermeniz gerekiyor.

Kredi kartı ile internetten alışverişin günden güne artmasıyla tüketicileri koruma altına almak amacıyla getirilen düzenleme, 1 Ocak 2018’de (17 Ağustos 2017 tarihi değiştirildi) başlatılıyor. Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart sahibinin onayının olması gerekiyor artık. İnternetten alışveriş yapmayı güvenli bulmayan birçok insan olduğunu ve kredi/banka kartlarının online alışverişlere varsayılan olarak açık olduğunu düşündüğümüzde çalıntı, internet dolandırıcılığı durumunda mağduriyet yaşanmaması adına güzel bir karar. İnternetten kredi kartıyla alışveriş yapıyorsanız yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişi Yapanlar Dikkat!
Kart sahibi olarak kredi kartınızın internetten alışverişine onay vermediyseniz, 1 Ocak 2018 itibarıyla kredi/banka kartınız yurt içi ve yurt dışı sitelerden yapılan tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatılacak. Alışveriş yaptığınız tüm e-ticaret sitelerinde, abonelik modelli çalışan tüm servislerde (Netflix, Spotify, Apple Music, PlayStation Plus ve daha nicesi) ve kredi kartı ile ödeme alan diğer sitelerde artık kredi kartınızı kullanamayacaksınız doğrudan. Bu noktada “Kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verdiğim faturalar var. Onlar ne olacak?” diye sorabilirsiniz. Yeni düzenleme, ödeme talimatlarını etkilemiyor. Onay vermeseniz dahi kartınızı bu işlemlerde kullanmaya devam edebileceksiniz.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma:
Kredi kartınızı online alışveriş ve işlemlerde kullanmaya devam edebilmeniz için onay vermeniz gerektiğini söylemiştim. Kredi kartı internetten alışveriş onayını ilgili bankanın mobil bankacılık uygulaması üzerinden verebildiğiniz gibi telefonunuzdan kısa mesaj göndererek veya bankanın herhangi bir şubesine bizzat giderek verebilirsiniz.

Garanti Bankası (Bonus Kart) İnternet Alışveriş Açma
Garanti Bankası (Bonus Kart) internetten alışveriş onayı vermek için; Kredi kartınız için “ONAY” yazıp boşluk bırakarak kartınızın son 6 hanesini yazın ve 3340’a SMS gönderin. Paracard’ınız için “AÇIK” yazıp boşluk bırakarak kartınızın son 6 hanesini yazın ve 3340’a SMS gönderin. Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerini (444 0 333 Alo Garanti) arayarak veya Garanti Cep, GarantiOne, BonusFlaş uygulaması üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.