Kinoa Hakkında Herşey Kinoa Nedir Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Kinoa Hakkında Herşey Kinoa Nedir Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kinoa Hakkında Herşey Kinoa Nedir Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir

Son zamanlar da oldukça revaçta olan Kinoa ile ilgili bilgiler vermek istedik Kinoa nelere iyi gelir Kinoa nedir Kinoa nerede yetişir Kinoa yetiştiriciligi Kinoa satan yerler Kinoa satış Kinoa hakkında sizin de merak ettiginiz şeyler var ise bizlre aşagıda bulunan yorum bölümümüzden ulaşıp sormak istediginiz soruları sorabilir cevap alabilirsiniz.

Protein değeri yüksek olan Kinoa’nın 1 kilogramının 10 kilogram ete eş değer olduğundan dünyayı açlıktan kurtaracak bitki olarak anıldığına dikkati çeken Tezcan, “NASA’da bu gıdayı astronatların yanına gıda olarak koyduğunu öğrendim. Protein açısından çok güçlü olmasının yanı sıra tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminleri içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Ayrıca, magnezyum deposu olduğu için adet sancıları, ödem, şişlik, yüksek tansiyon problemi gibi bir çok hastalığa iyi geliyormuş. Dokuları yenileyip, yaşlanmayı da geciktirdiği söyleniyor. Bizim burası yayla, Kazdağları’nın havası var. Alternatif bir ürün aradık ve bunu bulduk. Geçtiğimiz yıl eski usul elle ekimini yaptık. İyi netice alınca, bu yıl makine ekipmanlarıyla ekimini yaptık” dedi.

KİNOA NEDİR?

Kinoa Nedir

Kinoa

Kinoa, Latin Amerika’da 7 bin yıl önce İnkalar tarafından yetiştirilmiş bir tahıl türü. Güney Amerika’nın batı kıyısındaki And Dağları bölgesinde yetişiyor. İnka Uygarlığı İspanyol istilasıyla yok edilmeye çalışılınca kedi pençesi, mantar türleri gibi pek çok faydalı bitkiler de yok edilmiş. Kinoa da bu yararlı bitkilerden sadece biri. Kinoa yok edilmeye çalışılsa da hiçbir zaman kullanımının önüne geçilememiş. Kinoa bir dönem Güney Amerika halkı İnkalar’ın en önemli besin kaynağıymış. Hatta ilk hasadı imparator tarafından yapılacak kadar manevi değeri yüksek bir tahıl. Modern tıp kinoayı uzun ve sağlıklı yaşayanları inceleyince daha da yakından tanıdı.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.