MİT Olabilmek İçin Gereken Şartlar Mite Nasıl Girilir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

MİT Olabilmek İçin Gereken Şartlar Mite Nasıl Girilir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

MİT Olabilmek İçin Gereken Şartlar Mite Nasıl Girilir

MİT kısa adı ile Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu olmak bir çok gencin hayalidir peki mit’e girebilmek için aranan şartlar nelerdir nereye başvurulur hangi aşamalardan geçilir fiziksel zihinsel özellikler nasıl olmalı gibi bilgileri sizler için aşağıdaki yazımızda paylaştık.

Milli İstihbarat Teşkilatı’na başvuru nasıl yapılır?

Milli İstihbarat Teşkilatı, bünyesine katılmak isteyen adaylar için yeni sayılabilecek bir tarihte online olarak ulaşılabilecek bir başvuru formu hazırlamıştır. Adaylar bu başvuru formu’nu doldurarak uzmanlık alanlarına göre uygun kadrolara başvuru yapabilmektedirler. MİT’e yapacağınız başvurular değerlendirmede kalacak olup, uygun görüldüğü taktirde ise dönüş yapılacaktır. Özgeçmiş formu; yabancı dil, iş tecrübesi, sağlık gibi bilgilerin istenildiği 14 farklı bölümden oluşur. Başvuru formu tek bir seferde ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Özgeçmiş bıraktıktan sonra 3 aylık bir süre geçmeden özgeçmişiniz üzerinde güncelleme gerçekleştiremezsiniz.

Milli İstihbarat Teşkilatı iş başvurusu sırasında ; istihbarat uzmanı, arapça dil uzmanı, sinyal analiz ve uygulamaları uzmanı, uydu haberleşme uzmanı, coğrafi bilgi sistemleri uzmanı, görüntü analiz uzmanı, görüntü ses işleme uzmanı, haberleşme sistemleri uzmanı, yazılım uzmanı, haberleşme yazılımları geliştirme uzmanı, donanım geliştirme uzmanı, mobil uygulama geliştirme uzmanı, ağ yönetim uzmanı, sistem yönetim uzmanı, veri tabanı yönetim uzmanı, bilişim güvenliği ve internet teknolojileri uzmanı, veri madenciliği uzmanı, sistem analizi uzmanı, mekanik sistem tasarım uzmanı kadrolarına başvuru yapabilmektesiniz. Ancak MİT’e başvuru yapmadan ve başvuru formunu doldurmadan önce aşağıda bulunan başvuru şartlarını detaylı okumanızı öneririz.
Milli İstihbarat Teşkilatı İş Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli İstihbarat Teşkilatı yani MİT bünyesinde olan kadro ve pozisyonlara iş başvurusu yapmak isteyen adaylardan aşağıda bulunan şartlar aranmaktadır.

Türk Vatandaşı olmak
18 yaşını doldurmuş olmak
En az ortaokul mezunu olmak ve/veya özel görevin gerektirdiği fakülte veya yüksek okullardan mezun olmak
Kamu haklarından mahrum bulunmamak
Teşkilatın mevzuatına göre atanmaya engel hali bulunmamak
Fakülte ve yüksek okul mezunları için 30 yaşını doldurmamış olmak (Özel durum: Dalında doktora veya lisans üstü eğitim yapmış olanlar için esas olan 32 yaş)
Askerlik hizmetini yapmış olmak. (Özel durum: İstihbarat uzman yardımcısı, mühendis ve teknik analizci branşlarında askerlikten tecilli personel de istihdam edilebilir.)

Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT ) İş Başvurusu

MİT Müsteşarlığınca yürütülen hizmetin gereği eğitim geçmişine ve uzmanlığa sahip personel istihdam edilmektedir. MİT’e her sene binlerce aday özgeçmiş bırakmakta ve bir o kadar aday da MİT tarafından sunulan ilanlara başvuru yapmaktadır. Başvuruları kabul edilen adayları uzun, rekabetçi ve elemeli aşamalardan oluşan bir sınav süreci beklemektedir. Bu süre zarfında adaylar; yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavlara, çeşitli psikolojik testlere, sağlık kontrolüne ve mülakata tabi tutulmaktadır.

Karşınıza çıkacak alanda öncelikle TC. Kimlik Numarası, Ad, Soyad, Doğum Yılı ve resimde görmüş olduğunuz doğrulama kodunu yazarak sorgula butonuna tıklıyoruz ve ardından MİT Kariyer sayfasına ulaşıyoruz. Burada iş başvurusu yapmak istediğiniz bölümü seçmeniz ve formda yer alan tüm alanları eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi durumda değerlendirmeye alınmaz. Bunların yanında ön başvurusu kabul edilmiş istihbarat görevlisi adaylar için sınav tarihi itibariyle son 5 yıl içinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan KPSSP1, KPSSP2 veya KPSSP4 puan türlerinin herhangi birinden 80 ve üzerinde puan aldığını, Yabancı dilde ise Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan (KPDS) 70 ve üstü puan aldığını ya da KPSS’nin yabancı dil bölümünden en az 42 soruyu doğru yanıtladığını veya TOEFL’dan en az PBT: 470, CBT: 155 ya da IBT: 65 derecesi aldığını gösterir belgeler talep edilmektedir. Mütercim tercüman adayları için ise, son 2 yıl içinde girilmiş Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan (KPDS) 80 ve üstü puan almış olduğunu ya da KPSS’nin yabancı dil bölümünden en az 48 soruyu doğru yanıtladığı veya TOEFL’dan en az PBT: 490, CBT: 185 ya da IBT: 75 aldığını gösterir belgeler talep edilir.

 

Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT ) İş Başvurusu Formu İçin

TIKLAYIN

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.