Mobilya Ahşap Ağaç Boyama Nasıl Yapılır Yenileme İşlemi : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Mobilya Ahşap Ağaç Boyama Nasıl Yapılır Yenileme İşlemi

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mobilya Ahşap Ağaç Boyama Nasıl Yapılır Yenileme İşlemi

Evinizde eskimiş ama çok sağlam oldugu için atmaya kıyamadıgınız boyandıgında yenilendiginde güzel bir görüntüye bürünecegine inandıgınız mobilyalarınız mı var o halde eskimiş mobilyalarınızı yenilemek için harekete geçme zamanı peki eskimiş momobilyalar nasıl boyanır boyamak için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir bilmiyormusunuz sizlere tüm bunlarla ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızda aktarıyoruz.

Mobilya Rengini Değiştirirken İzlenecek Adımlar

Mobilyanın çekmece benzeri çıkabilir parçaları çıkarılır.
Mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle iyice temizlenip kurulanır.
Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyulur.
Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.
Parlak yüzeyli, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boyanmış veya kaplama bir mobilya ise önce zımpara yapılır. Cila kalınlığına göre zımpara numarası küçülecektir. Yüzey matlaşana dek zımpara yapılır. Eğer elinizdeki cilasız, ham bir ahşap ise zımparaya sadece yüzeyi biraz düzeltmek için ihtiyaç olur.
Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozu alınır, temizlenir.
Mobilyaya astar uygulanır.
Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.
Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.)
Boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya verniklenir.

Mobilyayı Boyamadan Önceki Hazırlık Aşaması

Mobilya boyayacaksanız boyama aşamasına gelmeden iyi bir hazırlık yapmış olmak, mükemmel bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Daha önce mobilyasını boyayan kişilerden astar kullanmadıklarını, zımpara yapmadıklarını ya da vernik veya cila uygulamadıklarını duyabilirsiniz. Fakat bazı adımlar uygulanmadığında, evet mobilyanın rengi değişir belki ama boya en ufak darbede kalkmıyor mu ya da yüzey pütürlü görünmüyor mu, bunları da sormak lazım. Pırıp pırıl bir sonuç için tavsiye edilen adımların atlanılmaması gerekir.

İster bir dolap ister bir sandalye boyayacak olun ilk olarak az sabunlu bir suyla mobilyanızı toz ve kirden güzelce arındırmanız tavsiye edilir.
Mobilya rengi çok koyu ise ya da cilası bozulmuş ve kötü durumdaysa astar boya kullanmanız gerekir.
Kaplama mobilyaların boya tutması zordur. Kat kat boyayarak rengi tuttursanız da bu kez boya kolayca sökülebilir. İyi bir boya, boyanın yüzeye iyice yapışması anlamını taşır. Kolayca dökülen bir boyama emekleri boşa çıkarabilir.

Mobilya Boyarken Zımpara Yapıp Yapmama Kararı

Pek çok kişi için mobilya boyamayı zorlaştıran en önemli adımların başında zımpara işi gelir. Büyük mobilyaları zımpara makinesi ile değil de elle zımparalamaya kalkmak çok yorucu olabilir. Zaten bu nedenle, önemli ve gerekli olması her fırsatta söylendiği halde etrafta bu kadar çok zımparasız boyama girişimi görürsünüz.

Zımparasız boya riskini göze almadan önce aşağıdaki maddeleri değerlendirebilirsiniz.

Mobilyanın yüzeyi parlak ve çok pürüzsüzse zımpara aşamasını geçmek doğru olmayabilir. Boya ve hatta astar bile bu tip yüzeylerden kolayca dökülebilir. 220’lik ya da 320’lik bir zımpara ile ince zımpara yapmak boyanın tutunmasına imkan verecektir. Parlak yüzeyler boyaya geçmeden önce matlaştırılmalıdır.
Mobilya daha önce boyanmışsa ya da üzerine balmumu cila uygulanmışsa, zımpara aşamasını atlamamanız tavsiye edilir. Boya ve astar, balmumu cilalı bir yüzeyde tutmayacaktır.
Pürüzlü noktalar, boya dökülmesi ya da oluklar varsa zımpara yapmak veya ahşap macunu uygulamak gerekir. Bozuk yüzeylere macun çekilecekse, macunun bozulmaması için önce astar uygulamak daha iyidir.
Eğer zımpara yapmayacaksanız yağ bazlı bir astar boyanın daha iyi yapışmasını sağlayabilir.
Büyük kaplama mobilyaları zımparasız boyamaya girişmeden önce iyice düşünün. İyi bir fikir olmayabilir. Eğer çok kullanılmayacağını ve yıpranmayacağıı düşündüğünüz bir süs eşyası ise, deneyebilirsiniz. Epey bir kat boya yapmak gerekebilir.

Zımparanın Ardından Astar

Astar uygulaması yaptığınız boyanın uzun ömürlü olması ve profesyonel görünmesi açısından öne çıkar. Astar uygulandığında alttaki renk örtülür, mobilya boyayı daha az emer, daha pürüzsüz bir görünüm elde edilir. En önemlisi de astar üzerine uygulanan boya daha iyi yapışır; en ufak bir darbede kolayca çıkmaz. Zımpara neden gerekli yukarıda söz etmiştik. Eğer zımpara aşamasından kaytarmadıysanız, mobilyanızın mağazadan yeni çıkmış gibi görünmesi için astar kuruduktan sonra bir kez daha zımpara yapmanız harika olur!

Astar Kuruduktan Sonra Boya

Boya renginizi seçtikten sonra genellikle iki kat boya ile boyama işlemini tamamlayabilirsiniz. Su bazlı ya da sentetik (yağlı) boya kullanabilirsiniz. Nasıl bir görünüm istediğinize bağlı olarak parlak ya da mat boya uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, boyanın inceltme ve kuruma talimatlarına harfiyen uymanızdır. Boya kurumadan üst üste boya yapmamalısınız. Başka bir önemli nokta, yeterince inceltilmeyen ya da çok inceltilen boyalar ile olumsuz sonuçlar alınacaktır.

Boya satın alırken ahşap yüzey boyayacağınız zaman, satın aldığınız boyanın ahşap yüzeyler için de uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Sadece duvar için üretilen boyalar ahşapta dayanıklı olmayabilir. Seçtiğiniz boyanın hangi yüzeyler için uygun olduğu genellikle ‘uygulanacak yüzeyler’ başlığı altında bulunabilir. Ambalaj üzerinde açıklama göremiyorsanız ürün bilgilerine internetten ya da boyayı satın alacağınız yerdeki ilgili kişiden ulaşabilirsiniz.

Bazı internet kullanıcılarının mobilya boyası olarak uygulayıp memnun kaldığını söylediği boyalar şunlar olmuş:

Caparol Trimaxx Mat Sentetik Boya (Kaplama mobilyaya uygulanmış.)
Polisan Matrix Lux Anti Aging X1 Su Bazlı
Swing Color Parlak Son Kat Boyası
Polisan Primera Sentetik Boya Parlak Beyaz (Selülozik tinerle inceltilmiş.)
Marshall Pastel Mat Boya (Duvar, ahşap ve metal boyası)

Fırça izi mobilya boyarken öne çıkan konulardan biridir. Bunun için önce fırça boya yapıp ardından rulo ile üzerinden geçmek ya da doğrudan rulo ile boya yapmak iz kalmamasını sağlayabilir. (Tabii köşe, kenar vb için yine fırça gerekir.) Ancak her rulo her boya türüne uygun değildir. Seçtiğiniz boyaya ve zemine göre kısa tüylü, uzun tüylü ya da sünger rulo seçimi yapmanız gerekir. Bunu boyanızı satın alırken nalbura ya da ilgili kişiye danışabilirsiniz. Rulonuzu tek yönde hareket ettirmek iz kalmaması için çözüm olabilir.

Püskürtme boyalar da mobilyalar için bir diğer yöntemdir ancak püskürtme boya ile mutlaka dış mekanda çalışmanız gerekir.

Son Adım: Vernik

Vernik seçerken kaliteli bir vernik seçilmelidir ki sonradan sararma yapmasın. Özellikle beyaza boyanan mobilyalarda poliüretan verniğin sararmaya yol açtığı şikayeti yaygındır. Sık temizlenmeyecek, fazla el altında olmayacak mobilyalarda vernik adımı atlanabilir. Boyanın kalitesi de önemlidir. Bazı boyalar vernik istemeyebilir. Bu konuyu boyanızı satın alırken ilgili kişiye danışabilirsiniz. Hem astar hem de vernik seçiminde boyanız için önerilen özellikteki ürünleri eşleştirmeniz en iyi sonucu almanızı sağlar.

İster vernik olsun ister boya fırçası, ürünlerin kalitesi sonucu doğrudan etkileyecektir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.