Tüm Ayrıntılar Adaletten Hukuka Geçiş Hukuk Adalet Meslek : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Tüm Ayrıntılar Adaletten Hukuka Geçiş Hukuk Adalet Meslek

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tüm Ayrıntılar Adaletten Hukuka Geçiş Hukuk Adalet Meslek

İlk önce belirtmekte fayda var bu yazı Orhan Akman’a aittir yani alıntıdır.

Adaletten hukuka geçiş adalet meslek yüksekokulundan hukuk fakültesine geçiş adalet bölümünden hukuka geçiş adalet bölümünden hukuk fakültesine geçiş şartları adalet meslek yüksekokulundan hukuk fakültesine geçiş 2014 adaletten hukuka geçiş şartları dgs hukuk 3 sınıftan başlatan üniversiteler adalet bölümünden hukuk fakültesine geçiş 2015 adalet meslek yüksek okulu puanları dgs ile hukuk fakültesine geçiş

 

Açıköğretim fakültesi 2 yıllık adaletten hukuka geçiş nasıl yapılır ve geçilir. Aöf adalet bölümü mezun öğrencileri dikey geçiş ile eğitimlerini hukuk fakültesinde devam ettirmek istiyorlar.

Mesleki kariyerleri avukat, savcı, katip memurluğu ile devam ettirmek isteyen adalet mezunları aşağıki yazıyı inceleyebilir. Adaletten hukuka geçiş şartları, taban puanları ve birçok konu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Beykent Üniversitesi 2013-2014 döneminde Adaletten geçenlerin yalnızca 7 dersinden muaf tutmuş, ders çakışması durumunda dersi aldırmamış ve yalnızca 30 kredi aldırmıştır. Şu anda 3. sınıftan başlatan sadece Konya KARATAY ÜNİVERSİTESİ’dir. Tercih zamanı bu durumu dikkate alarak tercih işlemlerinizi yapınız.

Aöf adaletten hukuka geçiş varmı
Hangi bölümlere geçiş var
Aöf adaletten 4 yıllığa geçiş
Adaletten hukuk bölümüne nasıl geçilir

Adalet Meslek Yüksekokulundan Hukuk Fakültesine Nasıl Geçiş Yapılır
Öncelikle Örgün Öğretim veya Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız lazım. Hukuk Fakültesine cidden geçmeyi düşünüyorsanız ortalamanızın da çok yüksek olması sizin fakülteye girişinizi kolaylaştıracaktır. Adalet bölümünden Hukuk Fakültesine geçmiş biri olarak Adalet bölümünü 3,25 diploma notu ile bitirdim ve DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dan bana 80 üzerinden 69 Başarı Puanı geldi. Yani 3,25 değilde 3,70-3,80 ortalama getirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Durun dahası da var iş sadece okul puanını yüksek getirmekten ibaret değil inanın yine kendimden örnek vereyim 64 Matematik 61,5 Türkçe neti yaptım DGS sınavında 2012 yılında. Türkiye 548. si oldum ama tüm devlet üniversitelerini tecih ettim ardından da özel üniversiteleri sıraladım. Ve ne oldu biliyor musunuz?

Hiçbir devlet üniversitesine yarleşemedim %50 burslu olarak Özel İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ancak girebildim. Bunu şundan dolayı anlatıyorum. Arkadaşlar rakipleriniz çok dişli inanın doktor,öğretmen, mühendis gibi meslek erbabları içlerinde hukuk okuma azmi ile özellikle açıköğretim Adalet bölümünü bitirip sınava giriyorlar. Bundan dolayı çok sıkı ders çalışmak lazım.

Gelelim hangi üniversite konusuna. Eğer bir işiniz yoksa ve derslerin tümünü takip etme imkanınız varsa bence Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanacak kadar ders çalışın. İnanın bir meslek sahibi olupta devleti kazanalar derslerden hep kaldı, geçemiyorlar bir türlü.(Nedeni dersleri takip edememeleri ve hocalarında sınavda sağlam soru sorması)

Yok eğer bir meslek sahibi iseniz bana sorarsanız devletle uğraşmayın en güzeli verin özel üniversiteye paranızı veya burslu da okuyabilirsiniz tercih sizin (Kıbrıs Üniversiteleri %100 burs veriyor DGS öğrencilerine) güzel güzel derslerinizi geçin okulu bitirin. İnanın sınıfımda 37 yaşında meslek sahibi bir abimiz var İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ama dersleri geçemediğinden(Bu arada İstanbuk Hukuk ders geçme notu 70 dir) okulu bırakıp özele gelmiş şu an ortalaması 2,80 civarında, derslerini de geçiyor.

Diğer bir konu özel seçeceksiniz ama hangisini seçeceksiniz? Evet burası çok önemli arkadaşlar ben başıma geleni anlatayım ve ister bana hak verin isterseniz vermeyin tercih sizin. Sınav notum açıklandıktan sonra bütün İstanbul içindeki özel üniversiteleri aradım kaçıncı sınıftan başlatıyorsunuz diye, İstanbul Kültür ve İstanbul Beykent üniversiteleri 3. sınıftan başlattıklarını söylediler. Ben de İstanbul Kültür Üniversitesi’nin adı daha popüler olduğu için devlet üniversitelerinden sonra ilk tercihimi buraya yaptım ikinci tercihim Beykent Üniversitesi,3. tercihim Aydın Üniversitesi ve 4. tercihim ise Fatih Üniversitesi idi. Sonuçlar açıklandı ve Kültüre kayıt oldum. Bir arkadaşım da benimle aynı tercihleri yaptı ve o da Beykent Üniversitesi’ne kaydoldu. Bu arada ben 278,22 puan almıştım arkadaşım ise 270 puan almıştı.

Okul Dönemi Başlıyor….
Okullar açıldı ve açıköğretimden Ders İçerik belgelerini alıp okullarımıza teslim ettik ve merakla hangi derslerden muaf olduğumuzu merak ediyorduk. Derken arkadaşım Roma Hukuku dahil tüm seçmeli derslerden muaf oldu Beykent Üniversitesinde, 3. sınıfatn başladı ve sadece kaç dersi kaldı vereceği biliyor musunuz? Sadece 32 adet yani dönem başına 8 er dersten 2 yılda hukuk fakültesinden mezun olacak. Bu arada Beykent te çan eğrisi sitemi var.

Gelelim bana, beni sadece 34 krediden muaf tuttular ve güya 3. sınıftan başlıyacak olan ben birden kendimi 1. sınıfta buldum. Tüm DGs ile gelen öğrenciler şoktaydı hatta bir arkadaşım dava açtı üniversiteye sonucunu bekliyoruz. Okuldan mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmak lazım ve inanın bilemiyorum kaç yılda dolduracağımı. Derslerde çan sistemi yok ama çalışınca geçersiniz.

Burada anlatmak istediğim ne kadar çok çalıştığınız kadar doğru tercihte yapmanız çok önemli. Ben arkadaşımla aynı yerde okumak istedim tercihleri ona göre yapmıştım ama kısmet o halinden memnun ben ise değil. Neyse vardır her işte hayırlı diyor ve burada kesiyorum.

Ücretlere gelecek olursak Özel Aydın Üniversitesi %100 burslusu var, Ben Kültüre 11280 veriyorum, arkadaşım Beykent e 10900 veriyor. Ücretler puan düştükçe artmaktadır. Örnek Koç Üniversitesi 36000 civarında ama net olarak bayağı düşük. Kıbrıstan yana tercihinizi yaparsanız %100 burslu olarak yerleşebilirsiniz örneğin ben yerleşebilirdim ama bir de oraya git gel masrafını da hesap etmeniz yararınıza olacaktır.”

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

9 Yorum yapılmış "Tüm Ayrıntılar Adaletten Hukuka Geçiş Hukuk Adalet Meslek"

« Geri12İleri »
 1. can demişki

  Arkadaşlar önemli olan hedefin izdir ben çalışır okurum ve geçiş yaparım hikaye eyer tam olarak hedef seçmiş ve son derece verimli ders çalışıp kafanıza mutlaka ben başaracam derseniz olur
  yoksa zor

 2. erkan demişki

  dgs de 60 türkçe 60matematik sorusu yok mu ? nasıl soru sayısından fazla netiniz var onu anlamadım ?

 3. selma polat demişki

  şu anda aöf adalet okumaya başlasak hukuka geçiş hakkımız var mı? dgs ile kaldırıldı söylentileri var

 4. fetiye demişki

  Kibrisi tercib etmek icin dgs puanimiz yüksek mi olmali

« Geri12İleri »Yorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.