Uzun Arkadaşa Dosta Yazılan Mektup Örnekleri Detaylı : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Uzun Arkadaşa Dosta Yazılan Mektup Örnekleri Detaylı

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Uzun Arkadaşa Dosta Yazılan Mektup Örnekleri Detaylı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Arkadaşa ve dosta yazılan mektup örnekleri verecegim sizler de aşagıda yazmış oldugum Mektup örneklerine bakarak siz de Arkadaşa dosta mektup yazabilirsiniz.

Edebi Mektup Örneği

Ceyhun Atuf Kansu’ dan Orhan Asena’ ya

Sevgili Kardeşim Orhan,

Belki bu mektubum oraya vardığı zaman, sen bir çocuk hastanesine kavuşmuş olacaksın. Böylece huzurunun bir bölüğü gerçekleşmiş olacak. Bütün sıkıntılarım sanatçı-hekim ikiliğinden doğuyor. Şimdi Ankara’da tiyatrolar perdelerini açıyor. Gözüm o kadar alışmış ki, Orhan Asena adı altında bir oyun arıyorum, bulvarları dolduran afişlerde. Bu yıl, yerli oyun bakımından tiyatrolar oldukça dolgun. Geçen yılın en güzel başarısı Haldun Taner’in “Keşanlı Ali Destanı” oldu. Bu Türk oyun biçiminden yararlanan -toplumsal yergiyi- temel alan ve Türk opereti geleneğine dayalı güzel bir oyundu. Gılgamış sergisi üzerine yazdıklarını okudum. Orhan, burada da ayırd ettiğim bir kusurun – kusur denebilirse buna- var senin, başkalarının yargısına çok değer veriyorsun. Otuz yıla varan yazarlık hayatımda ben, kimin ne dediğine pek önem vermedim: yapabileceğim, yapmak istediğim şeyi yaptım. Bir az gelişmiş toplumda, onun bunun yetersiz -çoğu kez bilgisiz ve dayanaksız- yargılarına hiç aldırmadım. Bir az gelişmiş toplumun sanat eserleri karşısında eleştiri ve yargı gücü de az gelişmiş oluyor: tozdan, dumandan ve -manevi eresiondan- gerçek ölçüler kayıp gidiyor.

Bu yıl, Tahsin Saraç’ın “Günümüz Fransız Şiiri” kitabı, Türk Dil Kurumu “Çeviri Ödülü”nü kazandı. Bundan Türk Kültür Derneklerinde attığımız adımın güzelliğini ve yararını anla. “Pusuda”, bütün Türkiye’de oynanıyor. Yalan ve Ocak öyle… Ama ne oldu, -az gelişmiş toplumun ürettiği o yetersizler kadrosu- işlerimize ve yaptıklarımıza engel oldular. Peki kendileri bir şey yapabildiler mi? Neden ki, yetersizdiler ve bizimle temel anlaşmazlıkları bundan doğuyordu.

Basılı Eğitim Malzemeleri Hazırlama Merkezi’nden iki ay önce kadar ben de ayrıldım. Şimdi kitap verirlerse yazacağım. Her şey – her yer, az gelişmiş bir ülkede yetersizlerin, sığların eline geçiyor. Bir kurumu hızla bir (yemlik) haline getirmenin yolunu buluyoruz. Bunların dışında soyut diye beğenmediğimiz halk yönetimi ortamında Türkiye hızla uyanıyor: güzel bir demokrasi savaşı. Türkiye’nin geleceğine umutlarla, iyimserlikle bakıyorum. Düşüncenin uyandığı her yerde, umut ve yapıcılık da boy atar.

Gözlerinden sevgiyle öperim.

Arkadaşa ingilizce mektup örneği

İngilizce mektup | Arkadaş mektubu
Aşağıda bir ingilizce arkadaş mektubu örneği görmektesiniz.

Dear Susan,

I have just had some marvellous news. I have passed my final examinations at the university. I would like to come to England for two months to improve my English and naturally to see you again.
I wonder if you could do me a favour. Could you find out if there are any summer courses in your area?
I would be grateful if you would let me know as soon as possible about the courses and also find out if the school could find accommodation for me.
I look foward to seeing you again.

Love

Ayşe

Sevgili Susan,

Tam şimdi harikulade haberler aldım. Üniversite bitirme sınavlarını vermişim. İngilizcemi ilerletmek ve tabii seni yeniden görmek için iki aylığına İngiltere’ye gelmek istiyorum.
Bana bir iyilik yapmanı rica ediyorum. Sizin bölgenizde hiç yaz kursu olup olmadığını öğrenebilir misin?
Mümkün olduğu kadar çabuk kurs hakkında bigi verirsen ve okulun bana kalacak yer bulup bulamıyacağını bildirirsen çok memnun olacağım.
Seni tekrar görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler

Ayşe

Arkadaşa Mektup

Nerden başlamalı…Önce sessiz ama anlamlı bir tebessüm mü göndermeli? Yoksa kocaman gülümseyerek merhaba mı demeli?

Önce dostluktan mı söz etmeli yoksa beni unutma mı demeli?

Hayır canım…Hayır arkadaşım…Tüm bu saydıklarım şu an anlatmak istediklerimi sıralayamaz sana..

Şimdi ardı ardına şiirler yazabilirim… Öylesine sevgi dolu sözler söylerim ki şaşırıp kalırsın..

Evet canım evet arkadaşım…Ben seni sandığından çok seviyorum..Seni söylemeye vakit bulamadılarım gibi yüreğime gizliyorum…

Ve biliyorum ne kadar çok yazarsam yazayım hep eksik kalacak bir şeyler…Hep sözllenmezi gereken söylenmemiş bir şey kalacak içimde…

Oysa ben şimdi tek bir cümle söylemekle yetinebilirim.. Yalansız bir cümle…

Seni seviyorum…Evet doğru söylüyorum.Farkında olmasan da sana sevgimi seviyorum…

Hayat bize yarın ne getirecek bilemem..Ama dileğim geleceğin beni hayatından silmemesi dostum..

Adım aklında ve yüreğinde kalsın..Sevgim dolsun kalbine…Ve böylece bir dostluk daha kuvvetli bir dostluk başlasın…

En güzel günler bizimle olsun arkadaşım..

Özel Mektup Örnekleri, Arkadaşa Kısa Özel Mektup Örneği

Özel mektupları yazarken dikkat edilecek özellikler şunlardır:

(a) Mektup yazılacak kâğıt, şekil yönünden düzenli ve temiz olmalıdır.

(b) Mektup, mürekkepli ya da tükenmez siyah renkli kalemle yazılmalıdır.

(c) Mektubun sağ üst köşesine “tarih”, yanına da yazıldığı “yerin adı” konmalıdır.

(d) Mektubu göndereceğimiz kişinin genel özelliklerine göre (yaşı, kültür düzeyi, yakınlık derecesi vb.) “hitap cümlesi” bulunmalıdır.

(e) Mektubun sağ alt köşesine “ad-soyad” yazılmalı ve “imza” atılmalıdır.

(f) Mektubun sol alt köşesine “adres” yazılmalıdır.

Canım Arkadaşım
Nasılsın? Aslında bu soruyu sormam hata sen hep iyisindir, benim en zor anlarımda dahi yüzünden gülücüğü eksik etmeyip o travmatik dönemlerimi atlatmama hep yardımcı oldun. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır.

Mektubunda buraya geleceğinden bahsetmişsin, duyunca çok sevindim seni yeniden görecek olmak çok mutlu etti beni şimdiden neler yapacağımızı planlıyorum. Sen yokken değişen buraları görünce çok şaşıracaksın ama üzülme heryeri birlikte gezeceğiz ve araya giren zamana inat burdan hiç uzaklaşmamışsın gibi hissedeceksin.

Biliyormusun seni özlemek geleceğin günü sabırsızlıkla beklemek bile güzel çünkü dostluğumuz bu ayrılıklarla perçinlendi. Ama artık hasret bitiyor ve geliyorsun. Seni seviyorum canım arkadaşım.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

9 Yorum yapılmış "Uzun Arkadaşa Dosta Yazılan Mektup Örnekleri Detaylı"

« Geri12İleri »
 1. bahar demişki

  Çok beğendim

 2. emine demişki

  idare eder

 3. arda demişki

  Super ya

 4. nisa demişki

  Gayet başarili olmus ??

« Geri12İleri »Yorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.