Yeni Çipli Kimlik Kartı İçin Gereken Gerekli Evraklar Belgeler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Yeni Çipli Kimlik Kartı İçin Gereken Gerekli Evraklar Belgeler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yeni Çipli Kimlik Kartı İçin Gereken Gerekli Evraklar Belgeler

Hayatımıza yepyeni bir standart geliyor adı ÇİPLİ KİMLİK KARTI peki bu yeni kimliklere ulaşabilmek için hangi belgeler evraklar prosedürler gerekiyor bunlarla ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızda paylaştık.

Yeni Kimlikler alınırken istenen evraklar nelşerdir yeni kimlik kartı çipli kimlik için istenen belgeler kaç adet fotograf gerekiyor düz fotograf mı biyometrik fotograf mı.

Kişinin T.C. vatandaşı olduğunu ispatlayan kullandığı nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,
Son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu bir adet vesikalık fotoğrafı, gereklidir.

YENİ TC KİMLİK KARTI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Akıllı Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişinin halen mevcut kimliğinin ispat edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, kişinin kimlik ispatında ”T.C. Nüfus Cüzdanı” veya yasal olarak geçerli sureti ya da eşdeğeri olarak kabul edilen yasal bir başka kimlik (pasaport,ehliyet) kullanılacaktır. Başvuranın kimlik ispatı için sunduğu kimlik belgelerinin geçerliliği öncelikle gözle muayene edilerek kontrol edilecektir. Sunulan belgenin içeriği, kimlik yönetim uygulamaları tarafından elektronik olarak MERNIS üzerinden kontrol edilecektir.

Yeni çipli kimlik kartında 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olan ve ileri baskı teknikleri ile kişiselleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nda TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen milli işletim sistemine sahip temaslı-temassız (melez) yonga bulunuyor. Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri kullanılacak. Ayrıca kimlik kartı uluslararası seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.