Yenilenemez Enerji Hakkında Herşey Nedir Kaynakları Nelerdir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Yenilenemez Enerji Hakkında Herşey Nedir Kaynakları Nelerdir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yenilenemez Enerji Hakkında Herşey Nedir Kaynakları Nelerdir

Hemen hemen herkesin bildiği yenilenebilir enerji kaynaklarından sonra şimdi sizlere Yenilenemez enerji kaynakları hakkında bilgilendirme amaçlı bu yazımızı hazırladık siz de yenilenemez enerji kaynağı ile ilgili bilgileri arıyorsanız sizler için ağaşıda ki yazımız da yenilenemez enerji kaynakları ile ilgili geniş bilgi bulunmaktadır.

Fosil yakıt nedir? Bitki ve Hayvan atıklarının toprak altında oksijensiz ortamda, milyonlarca yıl boyunca çözünmesi ile oluşan yakıtlardır. Fosil yakıtların oluşmaları uzun yıllar sürer . Fosil yakıtların avantajı Kolay elde edilip yüksek miktarda enerji vermesi. Olumsuz yönü ise çıkardığı zararlı gazlar yüzünden atmosferi kirletmesi ve oluşması için uzun yıllar gerekmesi. Fosil yakıtlardan çevreye en duyarlı olan doğal gaz dır.

Doğalgaz: Dünyada ısınmada %75 gibi bir oranla en çok kullanılan yakıt türüdür. Dünyanın toplam enerji tüketiminin ise, %22’sini karşılamaktadır. Çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan doğalgazın tamamına yakının komşu ülkelerimizden temin etmekteyiz.

Kömür: Yeraltında bulunan sertleşmiş hayvan fosillerinin oluşturduğu kolayca yanabilen siyahımsı bir maddedir. Ülkemizde en çok bulunan kömür türü linyit olup, yaygın şekilde kullanılmaktadır. Taşkömürü ise, Zonguldak, Ereğli ve Amasra bölgelerindeki kömür yataklarından çıkartılır. Buradaki madenlerde çıkartılan taşkömürleri yüksek kalori vermeleri ve pahalı olmaları nedeniyle daha çok demir-çelik sanayilerinde kullanılmaktadır.

Petrol: Türkiye’de fazla petrol yatağı bulunmadığından %90’ına yakınınn ithal ederiz. Türkiye’de bulunan petrol yataklarının ise % 98’i Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılan petrolümüzün tamamı ve ve ithal edilen petrolümüz, İzmir’deki Aliağa, Mersin’deki Ataş, İzmit’teki İpraş ve Batman rafinerilerinde işlenmektedir.

Bor: Dünyadaki bor rezervinin %70’i sadece Türkiye’de ege bölgesinde bulunmaktadır. Kalan borun tamamına yakını yani %30’luk kısmı ise ABD’de bulunmaktadır. Türkiye’de borun bulunduğu yerler Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer enerjiyi anlamamız için Fisyon ve Füzyon kavramlarını bilmeliyiz.

Fisyon:Ağır radyoaktif maddelerin,dışarıdan nötron bombardımanına tutularak daha küçük atomlara parçalanması olayına fisyon denir. Örnek olarak Atom bombası.

Füzyon: Hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları meydana getirdiği nükleer tepkimelere ise füzyon tepkimesi denir. Örnek olarak Hidrojen bombası, Güneşte meydana gelen patlamalar.

Nükleer santrallerde de uranyum elementinin çekirdeği nötron bombardımanına tutularak yüksek miktarda enerji elde edilir Fakat bu enerjinin kontrolü yapılmazsa çevreye çok büyük zararı da olabilir. Geçmiş yıllarda Çernobil ve Fukişima faciaları çevreye çok büyük zarar vermiştir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.