2016 EYT Son Durum Nedir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

2016 EYT Son Durum Nedir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2016 EYT Son Durum Nedir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi

Emeklilikte yaşa takılanlar kısa adı ile EYT çok can yaktı bu sebeple EYT hakkında EYT ile ilgili haber bekleyenler sürekli EYT ile ilgili haberleri sorgulamakta peki eyt de son durum nedir şu an eylül 2016 ile son gelişmeler hakkında bilgilendirme yapacagız.

SGK MÜDÜRÜNDEN ‘EYT’ AÇIKLAMASI

Emeklilikte yaşa takılanların için yeni ve üzücü bir gelişme yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, emeklilikte yaşa takılanları üzecek açıklamalarda bulundu. İşte o açıklama;

Çalışanların sürekli “Günümü doldurdum, yaşımı bekliyorum, ne yapabilirim?” şeklinde soruları olduğunu ve kamuoyunda böyle bir tartışma oluşturulduğunu belirten Açıkgöz, şunları kaydetti:

“Emeklilik tanımı eşittir yaş. Avrupa’da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik, yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi, sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok. Kamuoyunda bu yönde bir tartışma yaratılıyor ama kurumun böyle bir çalışması yok.”

BAKAN MEHMET ŞİMŞEK EYT HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelirimiz bir çok ülkeden fazla olsa da, ihtiyaçlar sınırsız, bu nedenle tasarruf etmek şart diyor. Mehmet Şimşek Bireysel Emeklilik hakkında ilk kez açıklamalara bulundu. Bu Bireysel Emeklilik Türkiye için devrimdir dedi. Emekli olunca 2. bir maaş daha almak kötü bir şey olur mu diyen şimşek, paralar az da olsa alınacak ancak Türkiye kasasına girmeyecek. Siz emekli olunca para yine size gelecek diyerek Bireysel Emeklilik hakkında garanti verdi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi kasaya girecek zorunlu tasarruf yapmak için yapmadık diyen Mehmet Şimşek tamamen hassasiyetle hareket ettik ve edeceğiz. Ama şu bir gerçek Türkiye büyük bir emeklilik sistemi getirdik ve bununla mutluyuz dedi. Bakan şimşek merakla beklenen Erken Emeklilik önünü açacak bir uygulama olduğunu dile getirdi. EYT’liler hiç merak etmesin Bireysel Emeklilik geldikden sonra erken emekli olacaklar için de projelerimiz var. Şu anda ezberden konuşmayayım ama EYT emeklilik içinde var gücümüzle çalışıyoruz dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMA (EYT) İLE İLGİLİ DAHA ÖNCEKİ GELİŞMELER

Sigorta ve prim gün süresini doldurmuş fakat emeklilik yaşının dolmasını bekleyen kişilerin bir an önce emekli olabilmesi için kanun teklifi hazırlandı. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sosyal sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanunu’na Geçici Bir Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif, sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ve yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyenlerin emekli olmasını amaçlıyor. Teklife göre; 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor.

ARANAN 500 BİN KİŞİ MAĞDUR

Söz konusu teklif, yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ancak yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulu bekleyen 500 bini aşkın çalışanın mağduriyetinin giderilmesini amaçlıyor.

ŞARTLAR

Kadın 50, erkek 55 yaşını doldurmamış olmalı. Kadında 20, erkekte 25 yıllık sigorta süresi bulunmalı ve en az beş bin gün prim ödemesi şart. Ya da kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olanda en az beş bin gün veya 15 yıldan beri sigortası olanlarda en az üç bin altı yüz gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şartı aranıyor.

PRİM ŞARTINA TAKILANLAR İÇİN BAKANLIKLARIN ANLAŞMASI GEREKİYOR

Emeklilik için tüm şartları sağladığı halde sadece prim günü eksikleri bulunan vatandaşlarımız için de düzenleme yapılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi gündemde. Eksik prim günlerini borçlanmaları sağlanarak emeklilik yollarının açılması için çalışmalar sürüyor fakat bu konuda yasal düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması şart. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor.

EYT MAĞDURU BAĞ-KUR’LULAR İÇİN YENİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Prim günü ve yaşını tamamlayıp yine de borcu kalan Bağ-Kur mağdurları için bu borcun ödenmesine yönelik düzenleme yapılacak ve vatandaşlar kredi çekerek bu borcu kapatacak ve emekli olabilecek. Üzerinde çalışmların devam ettiği yeni torba yasa da borçların yapılandırmasına yönelik yeni düzenlemeler olacak. Bu da yüzbinlerce vatandaşın emeklilik haklarını almaları demek. Özellikle Bağ-Kur’lu esnaflar emeklilik için tüm şartları yerine getirmesine rağmen borcu olduğu için emekli olamıyordu. Yeni yasa yüklü borçların faizlerini silip taksit imkanı getiriyor. Borcun tamamını ödeyip emekli olacaklar kredi alabilecek.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

2 Yorum yapılmış "2016 EYT Son Durum Nedir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi"

  1. Erkan bay demişki

    yaşa takılanların sorununu çözecek bir tane bürokrat yokmu yazıyoruz hiç bir açıklama ve çözüm bulunmuyor yada bulunamıyor bize hizmet etmekten daha fazla kaynak aktarmaktan bahsediyorlar ama bana hiç birisi ulaşmıyor bizler yaşa takılan kesim olarak sadece devletimizden gasp edilen hakkımızı istiyoruz çokmu şey istiyoruz sadece hakkımızı istiyoruz zaten alamıyoruz devlet bunu veremeyecek kapasitede deyil bunu verecek gücüde vardır ama bizlere neden görmezden geliniyor bizler bu ülkenin insanı deyilmiyiz devletin içinde bulunduğu durum kolay bir iş deyil ve o durumada getiren yine biz deyiliz çözümü iktidar hükümetinde yasayı çıkartacak bizleri emekli edecekte onlar ama emekli etmiyorlar bizim hayalimiz başka bahara kaldı

  2. Melek demişki

    Canim muge sana birseymer yazmak istiyorum ama bunu nasil size iletirim bilmiyorum burda biri ar ve kopegi olamn kizlara sarilim opuyor arti cok alkolik lufen nasildikatealirsiniz bilmiyorum saygilar ama lutfenYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.