SGK Rapor Parası Yattı mı Sorgula : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

BURAYA TIKLA SGK Rapor Parası Yattı mı Rapor Parası Sorgulama Sayfası Burada

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

BURAYA TIKLA SGK Rapor Parası Yattı mı Rapor Parası Sorgulama Sayfası Burada

Hemen hemen herkesin merak ettigi bir konudur bir rahatsızlıgınızdan dolayı rapor aldıktan sonra raporunuz bittigin de rapor parası ne zaman yatacak rapor parası yattımı rapor parası nasıl sorgulanır gibi sorular sorulmaktadır biz de sizler için ssk rapor parası ögrenme hakkında bilgiler vermek istedik siz de aşagıda ki yazımızı okuyarak sgk rapor parası nasıl alınır ögrenebilirsiniz.

Rapor parası nedir?
Türkiyede her hangi bir kuruluşta sigortalı olarak çalışmakta olan çalışanların değişik sağlık sorunları nedeni ile rapor aldıkları takdirde maddi yönden mağduriyet yaşamaması amacı ile rapor parası adı altında maaşlarının belli bir kısmı ödenek olarak verilmektedir.
SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmenin 2 şartı vardır. SGK’Dan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için gereken şartlardan ilki bir rahatsızlık, kadın (bayan) çalışanlar için hamilelik, SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için gereken ikinci şart ise raporun alınmasından önceki üç ay prim ödenmiş olmasıdır.
SGK’dan rapor parası alabilmenin 2 şartı vardır. SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmenin 2 şartı şunlardır. SGK’dan rapor parası veya istirahat ödemesi alabilmek için ya sigortalı olarak çalıştığınız işyerinde bir kaza geçirmiş olmanız veya meslek hastalığına yakalandıysanız SGK’tan rapor parası alabilirsiniz.
SGK RAPOR PARASI NASIL SORGULANIYOR?

SGK rapor parası sorgulamanızı şifresiz olarak tc kimlik numaranızla yapabiliyorsunuz.SGK Sorgulama Sayfasından Ekranda görülen alanlara kimlik bigilerinizi doğru olarak girdikten sonra ekrandaki güvenlik kodunu yazarak bilgileri sorgula butonunu tıklamanız sgk rapor paranızı öğrenmeniz için yeterli…

SGK Rapor parası sorgulama işlemleri hangi şartlarda yapılabilir?

1. İş kazası, mesleki hastalık nedeni ile alınan istirahat rapor parası.

2. İş kazası ve mesleki hastalık dışında herhangi bir nedenden dolayı alınan raporlarda, rapor süresinden önceki doksan gün prim ödeme şartı vardır. Raporu aldıktan sonra 3 gününden itibaren sgk rapor parası alınabilir

3. Doğum ve hamilelik nedeni ile alınan rapor parası. Doğum öncesi ve sonrası 8’şer hafta sürecinde (toplam 16 hafta) çalışmadığı günler hesaplanır ve rapor parasını alabilir. Yine doğum rapor parası içinde doğumdan önceki 3 ay boyunca düzenli olarak primlerin yatırılmış olma şartı aranmaktadır.
SGK’dan rapor parası alabilmek için 2. şart şudur.
Eğer bir rahatsızlık sonucunda bir sigortalı çalışan rapor veya istirahat almış ise bu durumda SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için bu istirahatın veya raporun alınmasından önceki 3 ay (üç ay) yani 90 gün (doksan gün) prim ödenmiş olması şarttır. Eğer üç ay önceden prim ödenmiş ise SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için alınan istirahat veya raporun üçüncü gününden itibaren rapor parası veya istirahat parası alınabilir.
Eğer çalışan doğum yapan bir kadınsa (bayansa) bu durumda SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için çalışan kadının (bayanın) doğumu gerçekleştirmesi sonrasında doğumdan önceki sekiz hafta ve doğumdan sonraki sekiz hafta, eğer ikiz, üçüz veya çoklu gebelik durumu sözkonusuysa bu durumda doğumdan önceki süre 10 hafta olmak üzere kadın çalışanın çalışmadığı her gün için SGK tarafından rapor parası veya istirahat parası ödenir.
Fakat SGK’dan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için yine kadın (bayan) çalışanın doğumdan önceki 3 ay (üç ay) yani 90 gün düzenli olarak prim ödemiş olması şarttır.
Rapor parası artık internet üzerinden girilen sgk iş göremezlik belgelerinin incelenerek elektronik ortamda ödeme yapılmasıyla ziraat bankasından ödenmektedir.İnternetten giriş yanı sıra Sgk rapor parası gerekli belge ve bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna intikal etmesinin ardından incelenerek sonuçlandırılır. Bu incelemenin ardından geçici iş göremezlik ödeneği, istirahat parası kurum tarafından ziraat bankası şubelerine yatırılır. Tarafınıza ait rapor paranızın ziraat şubelerine yatıp yatmadığını çevrimiçi işlemlerden öğrenmek istiyorsanız yukarıdaki linki tıklamanız gerekmektedir.

Bu noktada vatandaşlarımızın aldıkları raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi gerekmektedir. Burada rapor incelendikten sonra on ila on beş gün içerisinde Ziraat Bankasına adınıza ödenek yatırılmaktadır. İnternet üzerinden rapor parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.
Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?
Rapor parası sorgulama için yazımızın en altında yer alan bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada gerekli olan kimlik numarası, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve nüfusunuzda yer alan cilt numarası bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra sorgula sekmesine tıklayarak sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA EKRANINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!!

 

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.