SMS Kısa Mesaj Şikayet Sistemi İstenmeyen Mesajları Şikayet Etme : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

SMS Kısa Mesaj Şikayet Sistemi İstenmeyen Mesajları Şikayet Etme

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

SMS Kısa Mesaj Şikayet Sistemi İstenmeyen Mesajları Şikayet Etme

Bilindigi üzere bundan sonra yasa geregi kişi istemedikçe sms yani kısa mesaj gönderilemiyor biz de sizler için istenmeyen SMS nasıl şikayet edilir bununla ilgili haber paylaşmak istedik yapmanız gerekenler ve sms şikayet etme ile ilgili bilgiler aşagıda ki yazımızda yer almaktadır.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesinden yaklaşık 2 ay sonra çıkan “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik” ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, izinsiz gönderilen SMS’lerin şikayet edilebileceği “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi“ni çalışmaya koydu. Kısaca TİSS olarak adlandırılan yeni servis sayesinde artık kullanıcılar izinleri olmadan aldıkları reklam SMS’lerini kolayca şikayet edebiliyor.

TİSS sistemi sayesinde artık sizi rahatsız eden ve izninizin olmadan gönderilen tüm SMS ve E-posta’ları TİSS üzerimnden şikayet ederek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. Peki TiSS ile nasıl şikayet ederim diye merak ediyorsanız, yazımızın geri kalan kısmında TİSS Nasıl Kullanılır? ve TiSS ile Reklam SMS’leri Nasıl Şikayet Edilir? sorularına yanıt bulabilirsiniz.

TİSS Nasıl Kullanılır? (İzinsiz Gönderilen SMS’leri Şikayet Etme)

İzinsiz Gelen Reklam SMS'lerini Şikayet Etme

İzinsiz aldığınız reklam SMS’lerini engellemek istiyorsanız ilk olarak yukarıdaki adrese tıklamalı ve sonrasında yukarıdaki ekranda gördüğünüz TC Kimlik No, Doğum tarihi ve cep telefonu boşluklarını doldurmanız gerekiyor. Bu bilgiler girildikten sonra telefonunuza bir aktivasyon kodu gönderiliyor ve bu aktivasyon kodunu girdikten sonra 4 farklı işlem ile devam edebiliyorsunuz. Bu işlemler:

  • Kısa mesaj (SMS) şikayeti yap
  • Sesli arama şikayeti yap
  • E-posta şikayeti yap
  • Şikayet durumu takibi

İzinsiz Gelen Reklam SMS'lerini Şikayet Etme

Yukarıda listede yazılı olan işlemleri ekran görüntüsü üzerinde de solda görebilirsiniz. Burada size izinsiz olarak gelen içeriğin türüne göre seçiminizi yaparak işlemleri başlatabilirsiniz. SMS, Sesli Arama ve E-posta şikayet etme seçeneğinizin olduğu sistemde şikayet işlemine geçmek için istediğiniz menüye tıklamanız yeterli.

Şikayet etme ekranında sizden e-posta adresi ve açık adres gibi bir takım bilgileriniz isteniyor. Bunun dışında bir takım evet ve hayır olarak yanıtlayacağınız sorularda şikayet ekranında yer alıyor. Bu sayfa üzerinde yazılı olan her şeyi dikkatlice okuyarak gerekli olduğu şekilde doldurmanız önemli.

Gerekli soruları yanıtladıktan sonra size SMS, sesli arama veya e-posta gönderen kişi veya kuruluşun telefon numarasını, iletinin başlığı, iletinin saat ve tarihini girmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra şikayetin konusunu da seçerek son olarak istenen ekran görüntüsünü de yükleyip şikayetinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Şikayet Sonucunu Öğrenme

Şikayette bulunduğıunuz durumla ilgili yanıtı TİSS üzerindeki ilk sayfada bulunan “Şikayet durumu takibi” menüsünden öğrenebileceğiniz gibi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şikayet formunuzun sonucunu açık adresinize tebligat olarak ya da e-posta yoluyla size iletiyor.

Firmaların çok kolay bir şekilde iletişim bilgilerimizi kullanarak bizlere yani tüketicilere ulaşması milyonlarca kişiyi bezdirmişken gelen bu yeni yasa ve sistem sayesinde bir nebze rahatladık fakat buna devam eden firmaları da şikayet ederek tamamen sona erdirebiliriz. SMS atmayı bırakıp sesli aramalar ile izinsiz olarak sizi tacize devam eden firmaların sizi arayan görevlilerine de 1 Mayıs’ta bu şekilde bir yasa çıkarıldığını ve onlar tarafından izinsiz aranmanızın yasak olduğunu belirterek, veri tabanlarındaki iletişim bilgilerinin silinmesini rica ya da talepte bulunabilirsiniz. Henüz çok yeni bir yasa olduğu için firmaların bazıları da yeterli bilgiye sahip değiller. Bu nedenle telefonda konuştuğunuz firma temsilcilerinin bazıları sizden korkabilir fakat bazıları da cevval çıkarak sizi bastırmaya çalışabilir. Bu nedenle telefonda gereksiz bir kargaşaya girmeden güzel bir dille derdinizi anlatıp bir daha aranmak istemediğinizi dile getirin. Yine aramaları durumunda hemen TİSS üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

Görüldügü üzere SMS ŞİKAYET sistemi bu şekilde çalışmakta sizinde şikayette bulunmak istediginiz başka bir konu var ise bizlere aşagıda ki yorum bölümümüzden yorumda bulunabilirsiniz

SMS ŞİKAYET İÇİN BURAYA TIKLAYIN

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.