Yeni Ehliyet Nasıl Alınacak İşlemler Nelerdir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Yeni Ehliyet Nasıl Alınacak İşlemler Nelerdir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yeni Ehliyet Nasıl Alınacak İşlemler Nelerdir

2016 yılı gelmesi ile beraber yeni ehliyet dönemi başladı peki biometrik fotoğraflı yeni ehliyetler nasıl alınacak yapılması gereken işlemler nelerdir gerekli evraklar nedir.

B ve A2 ehliyete sahip olanlar aile hekiminden rapor alacak bunun dışında olanlar hastahanelerden rapor alması gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 itibarıyla yenilenmesi kararlaştırılan sürücü belgeleri için online randevu sistemi uygulamasını devreye soktu.

Buna göre, sürücü belgesi sahipleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait “surucurandevu.egm.gov.tr” adresinden randevu talebinde bulunacak, il ve ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini bu yolla yapacak.
sürücü belgeleri için vatandaşlardan, tek hekimden alınan “sürücü olur” raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren “ödendi” belgesi istenecek. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.

Yeni tip sürücü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek.

Yeni tip sürücü belgesini alan sürücüler trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanabilecek.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.