Zehirli Ayakkabılar Hangileri Resimleri Nasıl Anlaşılır Zehirli Ayakkabı : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Zehirli Ayakkabılar Hangileri Resimleri Nasıl Anlaşılır Zehirli Ayakkabı

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zehirli Ayakkabılar Hangileri Resimleri Nasıl Anlaşılır Zehirli Ayakkabı

Son zamanlarda Zehirli Ayakkabı uyarısı sürekli yapılır oldu peki nedir bu Zehirli Ayakkabı hangileridir Zehirli Ayakkabı nasıl anlaşılır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, piyasaya sürüldüğü bildirilen zehirli ayakkabıların bazılarının fotoğraflarını basına dağıttı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan

yazılı açıklamada, Erenköy Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı bir antrepodan imha edilmek üzere sevk edildiği halde eski ayakkabılarla değiştirildiği belirlenen ayakkabılarla ilgili olarak ithalat denetimini yapan kuruluş ile temasa geçildiği belirtildi. Gerekli testlerden geçemeyen ve iç piyasaya sürülmemesi gereken ayakkabıların marka ve modelleri ile görsellerinin tespit edildiği bildirilen açıklamada, “Söz konusu ayakkabılara ilişkin görseller tüketicilerimizi bilgilendirmek amacı ile kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Söz konusu ürünlerden satın alan veya herhangi bir satıcıda satışa sunulduğunu gören tüketicilerimiz Bakanlığımız www.tuketici.gov.tr adresindeki ’tüketici şikayetleri’ linkinden veya ALO 175 tüketici şikayet hattından Bakanlığımıza şikayette bulunabilirler. Bakanlığımızın konuya ilişkin denetimleri yoğun olarak devam etmekte olup, denetimler hızla sonuçlandırılacak ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

25 bin çift zehirli ayakkabının ayakkabı pazarına girmesi gündeme bomba gibi düştü.

İstanbul Erenköy Gümrüğü’nde incelenen 25 bin 510 çift ayakkabıda kanserojen madde olarak bilinen azor boyaya rastlandı ve ayakkabıların imhasına karar verildi. Ayakkabılar imha edilmek için Kocaeli’ndeki bir atık imha tesisine götürüldü ve kolilerde imha amacıyla gönderilen gerçek ayakkabıların olmadığı, daha önce piyasadan iade alınan eski ve yırtık ayakkabıların bulunduğu görüldü.

ÇOCUK AYAKKABILARINDA KULLANILIYOR

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç A Haber muhabirine konu ile ilgili açıklamalarda bulunrak zehirli ayakkabılar hakkında bilgi verdi:

“Ayakkabılarda petrol esaslı yapıştırıcılar kullanıldığı için kanserojen olabilir. Bu maddenin ülkemize sokulması birkaç yıl önce yasaklanmıştı. Özellikle çocuk ayakkabılarında sıkça kullanılıyor. Bu maddenin uzun vadede kanser riski var. Zehirli ayakkabıların nerede olduğu hakkında tahmin yürütmek doğru olmaz ama piyasadaki hareketlenmelere bakılarak yakalanabilir.”

ZEHİRLİ AYAKKABI NASIL AYIRT EDİLİR?

Piyasada 25 bin zehirli ayakkabının bulunuyor olması vatandaşlarda endişe yarattı fakat zehirli ayakkabıların gerçek ayakkabılardan ayırt edilebilmesi mümkün.

İşte zehirli ayakkabı tuzağına düşmemek için ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

* Deri ayakkabıların fiyatı en az 50-60 TL’den başlıyor. Sağlıklı bir ayakkabının 20-30 TL’ye satılması mümkün değil. Bu yüzden ucuz ayakkabılardan uzak durulmalı.

* Deri ayakkabı boya tutuyor ancak suni ayakkabının boya tutma özelliği yok, ayakkabı elde incelenerek boya tutup tutmadığı gözlemlenebilir.

* Deri ayakkabılarda gözenek olması gerekir. Gözenek bulunmayan ayakkabılar sağlıklı nitelikler taşımıyor.

* Ayakkabının kalıbından suni ayakkabıyı tanımak mümkün. Suni ayakkabıların kalıbı dümdüz oluyor.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.