En İşe Yarar Klavye Kısa Yolları : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

En İşe Yarar Klavye Kısa Yolları

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

En İşe Yarar Klavye Kısa Yolları

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizler için Klavye Kısa Yollarından bahsedecegim bildiginiz üzere bilgisayar demek hız demektir bilgisayar da hızlı olabilmek için de Klavye Kısayollarını bilmek gereklidir bunun için sizlere aşagıda ki yazımız da en çok kullanılan klavye kısayolları nı tanıtacagız siz de bu sayede en çok kullanılan işe yarayan klavye kısa yolları nı tanımış olacaksınıuz hadi başlayalım.

Kaydetmek İçin: CTRL+S

Fare ile kaydetme işleminden hayli kısa sürede belgelerimizi kaydetmemizi sağlar. CTRL+S benim Word, Excel, Photoshop gibi programlarda en sık kullandığım kısayollardan bir tanesi olup çok kullanışlıdır.

Kes, Kopyala, Yapıştır: CTRL+X, CTRL+C, CTRL+V

Bu kısayollar en popülerlerden olup kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerinde bizlere zaman kazandırırlar. Kopyalamak istediğimiz dokümanı CTRL+C ile hızlı bir şekilde kopyalayabilir ve CTRL+V ile de hızlı bir şekilde yapıştırabiliriz. Şayet belgeyi kopyalamak değil de kesmek istiyorsak CTRL+X kombinasyonunu kullanmamız kafidir. Bunlar genellikle ardışık olarak kullanıldığından kısayollar için klavyede birbirine yakın olan tuşlar atanmıştır. Bu muhteşem üçlüyü bilmiyorsanız kullanmaya başladığınız takdirde en favori kısayollarınız arasına girecektir.

Seçim Kısayolları: CTRL+A

Düşünün ki büyük bir müzik, fotoğraf vs. listeniz var ve bunlar içinde seçim yapıp bazılarını seçim dışı bırakmak istiyorsunuz. CTRL+A ile dosyanız içinde bulunan bütün belgeleri seçebilirsiniz. Şayet bunlardan bazılarını seçim dışı bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken farenizin sol tuşu ile CTRL tuşunu kullanarak istemediğiniz verileri işaretlemek. Bunun tersi durum için de CTRL’u kullanabilirsiniz. Yani dosyanız içerisinde tek tek veri seçimi yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken tuş kombinasyonu fare ve CTRL tuşudur.

Geri Al: CTRL+Z

Yapılan hataların kurtarıcısı olan bu kısayol yine sık sık kullanılanlardan biridir. Bu kısayolun varlığından haberdar olmak çeşitli programlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Geçiş yap: Alt+TAB ve CTRL+TAB

Ben bunu nasıl bilmiyorum dediğim kısayollardan bir tanesi olan Alt+Tab açık olan pencereleriniz arasında geçiş yapmanıza olanak sağlar. Şahsen ben öğrenir öğrenmez kullanmaya başladım bile. CTRL+TAB kısayolu ise internet tarayıcınızdaki sayfalar arasında hızlı geçiş yapmayı sağlıyor ve benim yeni öğrendiklerim arasında. Oldukça kullanışlı duruyor.

Bulmak İçin: CTRL+F

Bence Word, Excel gibi programlarda kullanımı olmazsa olmaz kısayolalardan biri CTRL+F. Tabi sadece bu programlar için değil internet tarayıcınızda, klasörlerinizde ve daha birçok yerde bu arama kısayolunu kullanabilirsiniz. İyi ki varsın CTRL+F.

Bu İşin Geri Dönüşü Yok: Shift+Delete

Herhangi bir belgeyi sildikten sonra geri dönüşüm kutusundan da silmekten nefret ediyorsanız bu kısayol tam size göre. Kaldırmak istediğinizden emin olduğunuz belgeye gelin ve SHİFT+Delete kombinasyonunu kullanın ve hızlı bir şekilde o belgeden kurtulun.

Gördügünüz üzere klavye kısayolları bu şekilde kullanılıyor sizin de belirtmek istediginiz başka bir kısayol var ise bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.