SMS İle Wifi Nasıl Girilir Ücretsiz İnternet Cep Telefonu Mesaj : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

SMS İle Wifi Nasıl Girilir Ücretsiz İnternet Cep Telefonu Mesaj

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

SMS İle Wifi Nasıl Girilir Ücretsiz İnternet Cep Telefonu Mesaj

BTK Yani Bilgi Teknolojileri Kurumu yeni bir düzenleme ile artık wifi kullanmak istediğiniz yerden sms ile dogrulama istenilecegini açıkladı peki kısa mesaj ile internet erişimi nasıl yapılacak hangi kurallar gerekli cep telefonuna nasıl sms gelecek herşey aşağıda bulunan yazımızda paylaşılmıştır.

BTK, Resmi Gazete’de yayınladığı yeni bir yönetmelik ile ülkemizde ki internet kullanımı için yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemeler kamusal alanlardaki ücretsiz internet bağlantılarını ve internet kafe gibi internet hizmeti sunan işletmeleri kapsıyor. Yapılan düzenlemenin hedefi ise suç unsuru taşıyan içeriklerin kayıt altına alınması, sorumluların daha kolay tespit edilmesi.

Düzenleme gereği bir kullanıcı bir internet kafeden veya ücretsiz bir WiFi ağından internete girerken kendisine SMS ile gelecek şifreyi girmek zorunda kalacak. Ücretsiz internet hizmeti veya ticari olarak internet hizmeti sunan internet kafe gibi kurumlar ise internet bağlantılarını kullanan kullanıcıların internet kayıtlarını 2 yıl boyunca saklamak zorunda kalacak. Yani ücretsiz bir ağda veya internet kafede internete girdiğinizde hangi sitelere girdiğiniz ve ne tür işlemler yaptığınız kaydedilecek, 2 yıl içinde yetkililer talep ettiğinde bu yetkililere teslim edilecek.

Ülkemizde toplu olarak internet sağlayan işletme ve kuruluşlar oldukça artmış durumda. Kullanıcılara mümkün olan her yerde internet erişimi sunmayı amaçlayan bu hizmetlerin bir denetim altına alınması gerektiği uzun süredir dile getiriliyordu. BTK yeni yönetmelik ile bu ihtiyacı karşılamış oldu.

İnternet toplu kullanım sağlayıcıları hakkındaki yönetmelik hizmetlerin nasıl yürütüleceği ve hangi kurallara bağlı olacağını düzenliyor. Yönetmelik açık veya kapalı alanlarda toplu olarak internet hizmeti sunanlarla internet kafeleri kapsıyor. Bu iki kategori için düzenlemeler de ayrı ayrı sınıflandırılmış

Yönetmelik ile gelen düzenlemelere uymayan işletmeler önce uyarılacak. Eğer uyarıya rağmen düzenlemelere uyulmazsa işletme 3 güne kadar kapatılabilecek. Kapatma cezasının ardından halen düzenlemeye uyulmazsa 3.000 ile 15.000 TL arası para cezası uygulanabilecek.

Yeni düzenleme beraberinde izleme ve takip kaygılarını da getiriyor. Ülkemizin, sosyal medya kullanımı söz konusu olduğunda bile oldukça hassas bir dönemde olduğu düşünülürse düzenlemenin ciddi tartışmalara sebep olacağı söylenebilir. Uzmanlar ise bu uygulamanın açıklarının olduğunu, SMS gönderilecek telefon numarasının internete bağlanan kişiye ait olmadığı durumlarda ciddi problemler ortaya çıkabileceğini ifade ediyorlar.

Ayrıca 12 yaşından küçükler ve saat 20.00’dan sonra 15 yaşından küçükler bu tür mekanlara veli veya vasileriyle girebilecekler. Yukarıda sayılan hükümlere uymayanlara ise ilk seferde uyarma, ikinci seferde üç güne kadar kapatma ve üçüncü seferde 1000TL-15000TL arasında değişen para cezaları uygulanacak.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.