Annesi ve Babasına Göre Çocuk Hangi Kan Grubuna Sahip Olur : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Annesi ve Babasına Göre Çocuk Hangi Kan Grubuna Sahip Olur

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Annesi ve Babasına Göre Çocuk Hangi Kan Grubuna Sahip Olur

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizlere anne ve baba kan grubuna göre çocugun hangi kan grubuna sahip olacagı hakkında bilgiler verecegiz siz de dogacak ya da dogmuş çocugun sahip olacagı kan grubu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazımız tam size göre.

Anne ve Babanın Kan Grubuna Göre Çocukları Hangi Kan Grubundan Olur?

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir . A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya – değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8’li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye ‘de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh grubu denir. Türkiye ‘de Kızılay ‘ın verilerine göre en fazla bulunan ve en çok ihtiyaç duyulan grup A Rh ‘dir. RH faktörü, Rhesus maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

Anne Ve Babanın Kan Grubuna Göre Çocukları Hangi Kan Grubundan Olur? Özet Bilgiler

Anne ve babadan gelen genler aynı karakteri taşıyorsa homozigot, farklı karakterlerde genler taşıyorlarsa heterozigot olarak adlandırılır. Homozigot anne ve babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
Anne , baba kan grubuna göre çocuğun kan grubu ne olmalıdır? 0 grubu ile AB grubu anne babanın çocukları her zaman ya A grubu ya da B grubu doğar. Bu çiftin AB yada 0 grubu çocukları olamaz.
Annenin kan grubu homozigot karakter sıfır olduğunu göre anneyi 00 olarak alırız. Babanın kan grubu homozigot da olabilir heterozigotta yani baba ya BB ya da B0 olabilir.
Babanın kan grubu homozigot da olabilir heterozigotta yani baba ya BB ya da B0 olabilir.
Anne ve babadan gelen genler aynı karakteri taşıyorsa homozigot, farklı karakterlerde genler taşıyorlarsa heterozigot olarak adlandırılır. Homozigot anne ve babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
Kan grupları anne ve babadan çocuklarına Mendel kanunlarına göre genetik olarak aktarılır. Homozigot anne ve homozigot bir babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
Etiketler: anne ve babanın kan grubu , çocuğun kan grubu , kan grubu rh, kan grupları , kan grupları şeması. Bu durumda çocuğunuzun O olma olasılığı vardır. Ayrıca Rh pozitif baba ve Rh negatif annenin çocuğu Rh negatif veya pozitif olabilir.
Kan grupları anne ve babadan çocuklarına Mendel kanunlarına göre genetik olarak aktarılır. Buna göre anneden 1 ve babadan 1 gen çocuğa aktarılır. Homozigot anne ve homozigot bir babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır.
Bebeğin kan grubu . Her anne baba doğacak çocuğun kan grubunu merak eder ve bunun basit bir şekilde nasıl hesaplanacağını merak eder. Anne ve baba A ve B grubu olduğunda; A0 ve B0 ( kan gruplarına 0 ekliyoruz ve yanyana yazıyoruz.
Örneğin her ikisi de 0 Rh( ) olan çiftin çocukları da mutlaka aynı gruptan olacaktır. Eğer çocuk baba gibi Rh(+) kan taşırsa annenin kanında oluşan bağşıklık maddeleri çocuğun kanına zarar verir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.