Basur HEMOROİD Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Tedavisi İlacı Bitkisel VS : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Basur HEMOROİD Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Tedavisi İlacı Bitkisel VS

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Basur HEMOROİD Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Tedavisi İlacı Bitkisel VS

Basur yani tıpta ki adı ile Hemoroid nedir nasıl iyileşir tedavisi nasıl yapılır bitkisel ürünler nelerdir sıcak veya soğuk kompres iyi gelir mi gibi soruların cevaplarını siz değerli ziyaretçilerimiz için aşağıda ki yazımız da derledik tüm hasta ziyaretçilerimize acil şifalar dileriz.

basur nasıl geçer basur bitkisel tedavi basur tedavisi basur belirtileri basur neden olur basur patlıcan basur nedir basur ameliyatı

Wikipedi den alıntıdır.
Basur veya hemoroid ayrıca halk arasında bilinen adıyla MAYASIL, anal kanalda dışkı kontrolüne yardımcı olan vasküler yapılardır. Bunlar şiştiği veya iltihaplandığı zaman patolojik hale veya hemoroid memesi haline gelir. Fizyolojik durumdayken, arteryo-venöz kanallar ve bağ dokudan oluşan bir tampon görevi görürler.

Patolojik hemoroidin semptomları görülen hemoroid tipine bağlıdır. İnternal hemoroid genelde ağrısız rektal kanama ile görülürken, eksternal hemoroid bazı semptomlar ya da tromboze durumdaysa anüs bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik oluşturabilir. Birçok insan anal-rektal bölge etrafında meydana gelen herhangi bir semptomu yanlış bir şekilde “hemoroid” olarak ifade etmekte ve semptomların önemli nedenleri gözden kaçırılabilmektedir. Hemoroidin gerçek sebebi hala bilinmemekte, özellikle kabızlık olmak üzere intra-abdominal basıncı arttıran çok sayıda faktörün hemoroidin gelişmesinde rol oynadığına inanılmaktadır.

Hafif ve orta şiddetli hastalık için başlangıç tedavisi su düzeyini korumak için lif alımı ve oral sıvı alımının arttırılması, ağrıyı dindirmek ve rahatlık sağlamak içinse NSAIDlerden oluşur. Semptomlar ciddiyse veya konservatif yollarla iyileştirilemiyorsa uygulanabilecek çok sayıda basit işlem vardır. Bu önlemleri uygulayarak iyileşemeyenler için cerrahi müdahaleye başvurulabilir. İnsanların neredeyse yarısı hayatının herhangi bir noktasında hemoroidle ilgili sorunlar yaşayabilir. Elde edilen sonuçlar genel olarak iyidir.

Basurun (Hemoroidin) Başlıca Nedenleri

Aşırı kilolu olmak, obezite: Vücut ağırlığı, normal kabul edilen sınırların çok üzerine çıktığında makata yakın olan bölgedeki damarlar üzerindeki basınç da artar. Bu durum basura kapı açılması demektir. Ayrıca kilolu kişilerin çoğu kez düzensiz veya sağlıksız beslendiği görülür. Beslenmeleri yeterince sebze ve lifli yiyecek içermiyordur. Bu da sık sık kabız olmak ve yine basura zemin hazırlanması demektir. Kabızlığı ve dolayısıyla basuru önlemek için bol sebze ve meyve yenmeli, bol bol da su içilmelidir.

Kronik kabızlık: özellikle de lifli yiyeceklerin az tüketilmesine ya da yeterince sıvı alınmamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Beslenme dışında bazı ilaçların yan etkisi de kabızlık olabilir. Kabızlık tuvalette ıkınmayı beraberinde getirir. Tuvalet esnasında ıkınmak, rektum ve anüs bölgesindeki damarlara basınç uygulanması anlamını taşır.

Büyük tuvalet sırasında ıkınmak: kronik kabızlık maddesinde anlatılan ve ıkınma nedeniyle damarlarda oluşan basıncın artması, ıkınmanın neden zararlı olduğunu açıklar. Tuvalete çıkıldığında ıkınma ihtiyacı zaten en çok kabızlık yüzünden ortaya çıkar. Kabızlığı engellemek ıkınmayı da engelleyecektir.

Kronik ishal: yani sık sık ishal olmak anüs bölgesinin tahrişi anlamına gelir. Kabızlık kadar ishal de basura yol açar ve basur olduktan sonra ishalin devam etmesi, basur kanamasının artması anlamına gelir. Bir kişi tuvalete çıkma ihtiyacı duyduğunda, vücut sindirim sistemini çalıştırmak için bölgeye daha çok kan pompalanmasını sağlar ve bu da, damarlardaki kan miktarının artması demektir. Böylece anüs bölgesindeki en ufak bir çatlak bile kanamanın şiddetli olmasına neden olabilir.

Sık sık ağır kaldırıyor olmak: Normal şartlarda hiç kimseye ağır yük kaldırması tavsiye edilmez. Basur dışında ağır kaldırmak bel sorunları gibi başka problemlere de yol açar. Ancak mesleği gereği sık sık ağır yük kaldıran kişiler risk altındadır. Ağır kaldırırken mümkün olduğunca yükü hafifleterek kaldırmak, vücutta doğru kaslara yük bindirmeye çalışmak gibi tedbirler alınmalıdır.

Hamilelik: pelvik damarlar üzerindeki basıncın artması nedeniyle bu damarlar şişer ve basura neden olur. Hamilelik esnasında uzun süreler boyu oturmanın ya da kabızlığın da etkisi olabilir. Genellikle hemoroide hamileliğin 28. haftasından itibaren rastlanır ancak çoğu kez doğumdan sonra, hamileliğin sonlanmasıyla hemoroidler de kaybolur. Hemoroide karşı hamilelere karbonat ile ılık duş almaları tavsiye edilir.

50 yaşı geçmiş olmak: yaşlandıkça vücudun dokuları da zayıflar ve basur olma riski de yükselir. 50 yaşın üzerindeki kişilerde basura rastlanması normal kabul edilir.

Ailesinde basur hastaları olan kişilerin basura yatkınlığı daha fazladır, bu durum örneğin ailede kan damarlarının daha zayıf olmasıyla açıklanabilir.

Gün içinde işi, mesleği gereği uzun süre oturan kişilerin basura yakalanma ihtimali daha yüksektir. Tıpkı bir bankada olduğu gibi, uzun saatler yerinden kalkmadan iş yapan masa başı çalışanları risk altındadır.

Tuvalette uzun süre oturmak: masa başı dışında uzun süre boyunca oturmanın risk yarattığı yerlerden biri de tuvalettir. Pek çok kişi tuvalete çıkarken eline bir gazete ya da dergi alır ve bu şekilde klozette oturma süresini uzatmış olur. Şimdilerde telefon ya da elektronik tabletler de farkında olmadan, gereğinden uzun süre tuvalette oturmaya neden olmaktadır. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek ve tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra klozetten kalkmak gerekir.

Ters ilişki: Ters (anal) ilişki sırasında anüsü çevreleyen hassas dokular zarar görebilir ve ayrıca bu bölgedeki damarlara da bir baskı olur. Bu baskı hem iç hem de dış hemoroide neden olabilir.
Basura Yol Açabilecek Diğer Nedenler

Sık sık bisiklet, motosiklet ya da at binmek
Vücut geliştirme sporu
Alkol alışkanlığı
Acı ve baharatlı yiyecekler tüketme alışkanlığı
Şiddetli bir biçimde uzun süre öksürmek
Bağırsaklarda oluşan tümörler

Evde tedavi için

 

Feridun Kunak Basur İçin Ne Yapmalı Sorusunu Cevaplıyor

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.