BURAYA TIKLA Uzmana Sor Cevaplasın Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

BURAYA TIKLA Uzmana Sor Cevaplasın Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

BURAYA TIKLA Uzmana Sor Cevaplasın Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizlere uzmanlara sorulan ve cevabı alınan sorular aktaracagız bu arada sizin de sormak istediginiz sorular var ise bizlere yorum bölümünden yazarak sorunuzu sorabilir diğer ziyaretçilerimiz de sorulan soruda uzman ise cevaplayabilir bu sayede iyi bir etkileşim içerisinde olabiliriz aşağıda bulunan yorum alanından sorunuzu diger ziyaretçilerimize sorabilirsiniz.

İlk önce daha önce sorulmuş sorular cevaplkarını yazalım.

Soru: Ben 23 yaşındayım, bundan 4 sene önce erkek arkadaşımla girdiğim ilişkiden hamile kaldım ve kürtaj yaptırdım ancak mide bulantım ve baş dönmem geçmediğinden doktora tekrar gittiğimde buna rahim dışı hamilelik olabileceği söyledi ancak ultrasonla yapılan muayeneden sonra çift rahimli olduğum ve diğer rahimin de hamile kaldığı ortaya çıktı. 4 senedir doktorumun tavsiyesi ile myralon kullanıyorum, bunlara dayanarak size birkaç sorum olacak, 1-) Kürtaj yaptırmam ileride hamileliliğimi etkileyebilirmi (3 veya 4 çocuk düşünüyorum).
2-) Daha önceki size göndelen soruları okudum doğum kontrol haplarının hamileliğe mani olmadığı söylemişsiniz ancak benim durumumu göz önüne alarak bana bilgi verebilir misiniz?
3-) Çift rahimli olmam ileride çocuk yapmamı engeller mi? Bu konu ile ilgili çocuk sahibi olmayı düşündüğümde ne gibi operasyonlar yapılabilir?

Yanıt: Çift rahim yaklaşık 200 kadında bir görülen bir durumdur ve ileride sizin çocuk sahibi olmak istediğinizde bundan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğiniz ilaçlı rahim filmi adı verilen incelemeyle anlaşılabilir. Gerekli durumlarda operasyonla çift rahim düzeltilebilir. Bir kez kürtaj olmuş olmak ileriki gebelikleri genellikle olumsuz etkilemez. Doğum kontrol hapları için söylenenler sizin için de aynen geçerlidir.

Soru: Merhaba 2 yıl dogum kontrol hapı kullandım 7 aydır kullanmıyorum bebek sahibi olmak istiyorum heniz olmadı bu durum beni korkutuyor sizce ne yapmam gerekiyor 7 aylık süre içinde doktara gitmedim daha önce gittigimde bir sorun yoktu (24 yaşındayım)

Yanıt: Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz. Bir seneyi tamamladıktan sonra halen gebe kalamadıysanız muhtemel nedenin belirlenmesi ve tedavi için doktora başvurun.

Soru: Selam. Ben 21 yaşındayım. Adetlerimi çok düzensiz geçiyor mesela 25 Ekim’de hastalanmıştım. 2 ay adet olamadım sonra en son 13 Ocak’ta adet gördüm. Ayrıca adet dönemim uzun sürüyor ve çok fazla kan kaybım oluyor. Sizce nedenleri neler olabilir ve bir jinekoloğa görünmem gerekir mi? Teşekkürler…

Yanıt: Bahsettiğiniz belirtiler polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğunu düşündürüyor. Gerekli incelemelerin yapılması için doktora başvurmalısınız.

Soru: 25 yaşında bir arkadaşım, 8 senelik evli 1 cocuk annesi, Son 6 aydır göğüslerinden süt gelyor, doktora gitti ve hormon testleri pozitif çıktı. Doktor beyin hormunundan ileri geldiğini söyledi. Sizce ne kadar doğru, ayrıca hamile kalabilir mi, tedavi için ne önerirsiniz? Teşekkürler…

Yanıt: Göğüslerden süt gelmesi prolaktin hormonu adı verilen ve doğum sonrasında süt salgısından sorumlu olan hormonun nedensiz bir şekilde yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Çok yükek hormon seviyelerinde hormonun üretim yeri olan hipofiz bölgesinin MR ile incelenmesi gerekir. Bu hormon yüksekliği çeşitli ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir.

Soru: Ben 29 haftalık hamileyim, 30. haftaya yeni girdim. Bebeğimin hareketlerini bazen bir kaç gün tamamen yok olması gibi değil ama kuvvetsiz hissediyorum. Onu uyarınca hareket ediyor Ama çok kuvvetli tekmeler atmıyor o günlerde. Sonra hareketler gene normale dönüyor. Ultrason incelemelerinde herşey normal görünüyor. Bu neden
olabilir. Önemli bir şey midir?

Yanıt: 28-32. gebelik haftaları arasında bebeklerde bir “huy değişimi” başlar. Genellikle yeni doğmuş bir bebeğin hareket etme özelliklerini almaya başlayan bu gebelik haftasındaki bebekler, uyku döneminde fazla hareket etmezler. Bebeğin hareket etmemesi normaldışı bir durum olmakla beraber bunun zaman zaman olması bebeğinizin haftasının ilerlemesiyle ilgili. Doktorunuzun önerilerine uyun.

Soru: 8 Kasım’da 26 haftalık hamileyken bebeğime Sipina bifida teşhisi konuldu ve şartlı tahliye yapıldı. Bu olayın sebebini ve şu an ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu olay kalıtsal mı? Bu hastalığa sahip bebeklerin yaşama ihtimalleri ne kadar? Bebeğimdeki hastalık bel ve omurilik arasındaydı. Hidrosefalide vardı. Bu olayda beslenme ve psikolojinin rolu nedir. Şu an bebeğim olsun istiyorum bu sakıncalı mı?

Yanıt: Öncelikle öyle bir durum yaşadığınız için geçmiş olsun. Spina Bifida genetik geçiş gösterebilen ancak çoğu durumda nedeni tam olarak belirlenemeyen bir hastalıktır. Yapmanız gereken doktorunuzun önerdiği şekilde gebe kalmadan önce yüksek doz folik asit tedavisi almak ve gebeliğin en erken dönemlerinden itibaren tercihen “ayrıntılı ultrasonografi” uygulamalarının yapıldığı bir üniversite hastanesine başvurmak. Bu incelemede gebeliğin erken dönemlerinden itibaren %100’e yakın doğrulukla bebeğinizde spina bifida yok demek mümkün olabilecek, varsa da duruma göre hareket edilebilecektir. Spina bifida genellikle kalıcı sakatlık yaratan ciddi bir hastalık olduğundan çoğunlukla aileler doktorların tahliye önerisini kabul etmektedirler.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.