Dolgu Yaptırdıktan Sonra Ağrı Nasıl Geçer Sızlama Soğuk Sıcak : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Ağrı Nasıl Geçer Sızlama Soğuk Sıcak

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Ağrı Nasıl Geçer Sızlama Soğuk Sıcak

Dolgu Diş yaptırdınız artık dişlerim sağlam oldu ağrımayacak diye düşünenler maalesef yanılıyorsunuz bir çok kişinin başına gelen dolgu diş ağrısı soguk sıcak yiyememe içememe gibi durumlar ile karşılaşmanız muhtemel peki dolgu yapıldıktan sonra diş ağrısı yaşıyorsanız ne yapmanız gerekir bilmiyorsanız sizler için dolgu diş ağrı nasıl geçer hakkında bilgiler paylaşacağız.

Bir yerimiz yaralandığında canımız orası iyileşene kadar acır. Diş çürüğünde de yaralanmış bir diş dokusu söz konusudur. Dolgu yapılan dişiniz, dolgunuz yüzeysel bile olsa yaralanmış bir diştir ve uygulanan tedaviden sonra bir iyileşme sürecinin olduğunu düşünebilirsiniz. Bu iyileşme dönemi birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabilir. Bu dönemde biraz daha şikayet oluşturmayacak şekilde kullanıma özen gösterilmesi, gerektiğinde diş hekiminizin önerdiği uygun bir ağrı kesici alınması şikayetlerinizi rahatlatabilir. Çok fazla yapmanız gereken bir şey yoktur ve dolgu yapıldığından itibaren her geçen gün azalan şekilde devam eder ve sonlanır.
Şayet diş çürüğünüz çok derin bir diş çürüğü idiyse şikayetleriniz yukarıdaki duruma göre biraz daha şiddetli olacaktır. Özellikle soğuk yiyecek ve içecekler dişinizde rahatsız edici sızlamaları tetikleyecektir. Dişinizin üzerine biraz da uzunca bir süre bastıramayabilirsiniz. Dişinizi zorladığınızda şiddetli diş ağrısına sebep olacak hissi olur ve dişinizin üzerine güvenle bastıramazsınız bazen. Bazen rahatsız eden ve yukarıdaki duruma göre daha uzun süren sızlama durumunda yine diş hekiminizin önerdiği ağrı kesici almak rahatlatıcı olacaktır. Diş hekiminizle irtibata geçmeniz ve durum hakkında bilgi almanız kontrollü bir süreç geçirmeniz için faydalı olacaktır. Yine yukarıdaki durum gibi dolgu yapıldığı günden itibaren her geçen gün şiddeti ve sıklığı azalan sızlamalar bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Bu iki durum için de antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur.

Diş hekiminiz belki dolguyu yaparken sizi uyarır dişinizi dolgu kurtaramayabilir ve kanal tedavisine geçmemiz gerekebilir diye. Bu durumda bahsettiğim gibi dolgudan sonra bekleyip görmek gerekir. Şayet oluşan şikayetler yukarıdakiler gibi oluyorsa, günden güne azalıp geçiyorsa dolgu ile kurtulduğu düşünülebilir .Belli aralıklarla dişin durumu kontrol edilmelidir. İlla şiddetli diş ağrıları yapması gerekmiyor, bazen bu süreç çok sessiz sedasız da olabiliyor ve diş canlılığını kaybettiğinde kanal tedavisi gerekebiliyor.

Gelelim çoğu kişinin dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir diye aramalarının sebebi olan duruma. Dişinize yapılan dolgu ile dişiniz maalesef kurtulamamıştır. Şiddetli diş ağrısı yapan bir durumla karşı karşıyayız. Her geçen gün yukarıdaki durumların tam aksine azalacağına şiddetlenen, bazen şiddetlenmese de çok rahatsız eden diş ağrıları vardır. Soğuk, dişinizin içindeki canlı kısım çok hassaslaştığından dolayı, sıcak ise diş içindeki basıncı artırdığından dolayı şiddetli diş ağrısına sebep olur. Soğukla ve sıcakla olan diş ağrısı dişin sıcaklığının normal vücut sıcaklığına gelmesiyle biraz rahatlar. Bu durumda yapılması gereken acilen diş dolgunuzu yaptırdığınız diş hekiminize müracaat olmalıdır. İhtiyacınız olduğunda hekiminizin reçete ettiği ve önerdiği şekilde ağrı kesici alabilirsiniz . Bu durumda da antibiyotik kullanmanın hiç bir faydası yoktur, gereği de yoktur. Kanal tedavisine geçilmesi gerekecektir.

Yukarıdaki maddelerde anlattığım durumlar yakın zamanda yapılan dolgular için olan durumları anlatıyor. Bazılarınız diyecek ki benim dolgulu diş ağrım var ancak dolgum yapılalı çok oldu. Dolguda ya da dişinizin bir parçasında kırılma olabilir , yeniden restorasyon yapılması gerekir. Dişinizde gelişmiş olan yeni bir çürük durumu söz konusu olabilir. Bu durumda dişiniz yeniden tedavi edilecektir. Dolgu, dişimizin çürümüş olan yerinin tamiridir. Dolgu yapılmış olması yeniden çürümeyeceği anlamına gelmez. Sapasağlam dişimiz çürüyorsa tamir görmüş bir dişin çürümesinin daha kolay olacağı bilinmelidir.

Kaynak:disagrisinaneiyigelir.net

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.