Dudak ve El Çatlamasına Ne İyi Gelir Doğal Çözümler ve Kremler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Dudak ve El Çatlamasına Ne İyi Gelir Doğal Çözümler ve Kremler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dudak ve El Çatlamasına Ne İyi Gelir Doğal Çözümler ve Kremler

Malum kış ayı geldi soğuk havalarda hemen hemen her insanın başına gelen bir olay dudak ve el çatlakları peki bu çatlaklara ne iyi gelir doğal krem varmıdır hangi ilacı kullanmalıyız çatlak olmaması için nelere dikkat etmeliyiz hadi hep beraber inceleyelim.

Özellikle günlük hayatta sık kullandığınız kozmetik ürünler veya çok sevdiğiniz bir şekerleme dudak çatlamasının baş sorumlusu olabilir. Kimi zaman kuru hava gibi basit bir nedenle çatlayan dudaklar kimi zaman da başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Kronik biçimde, sık sık çatlayan dudaklar ne kadar dudak kremi sürerseniz sürün herhangi bir iyileşme göstermeyebilir. Bu durumda en iyisi öncelikle bir cilt uzmanına başvurmak olacaktır. Bu arada aşağıda sıralanan, olası dudak çatlaması nedenlerinden bazılarına bir göz atabilirsiniz.

Dudak çatlamasına karşı dudak kremi seçerken boyalı, aromalı ürünlerden ziyade anti-alerjik ve güneşten koruyucu özellikte ürünler seçmeyi deneyebilirsiniz. Aloe veralı veya bitkisel özlü dudak kremleri kullanılabilir. Çok fazla kimyasal içeren, kalitesiz ürünler dudaklarınıza iyi geleceği yerde alerjiye veya tahrişe neden olarak çatlamayı kötüleştirebilir.
Mevsim Koşulları

Dudak çatlaması en çok kuru soğuk havalarda veya yazın güneşe maruz kalınması sonucu görülür. Bolca su içmek, dudak kremi kullanmak, güneşten veya kuru ortamlardan kaçınmak gibi önlemler alınabilir.
Kimyasallar

Dudak çatlamasının nedenlerinden biri de rujların içinde bulunan propil gallat adlı kimyasalın yol açtığı temas alerjisidir.

Guaiazulene adlı maddeyi içeren diş macunları dudak çatlamasına neden olabilir. Ayrıca diş macununuz sodyum lauril sülfat (SLS) içeriyorsa dudaklarınız bu maddeye karşı tepki veriyor ve çatlıyor olabilir.

Şeker, sakız benzeri gıda maddelerinde ya da ağız gargarası benzeri diş bakım ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılan sinnamik asit ve kırmızı boya dudak çatlamasına yol açtığı bilinen kimyasallardır.
Dudak bakım kremlerinde yer alan fenil salisilat (salol) adlı maddenin bazı kişilerde dudak çatlamasına yol açtığı görülmüştür.

Alerjiler

Metal nesnelere karşı alerjiniz varsa, örneğin nikel takılar cildinizi tahriş ediyorsa bu durum dudaklarınızı da etkiliyor olabilir. Teneke kutu içecekler, konserve kutuda yiyecekler ya da metal kırtasiye eşyalarını ağza götürmek dudakların tahriş olmasına veya çatlamasına neden olabilir.

Asitli meyvelerin suyu tıpkı güneşe karşı hassas ciltlerde görüldüğü şekilde dudakların çatlamasına neden olabilir.

İncir yemek hafif de olsa alerjiye ve dudak çatlamasına neden olabilir.

B12 vitamin desteği alanlar kobalta karşı alerji geliştirmiş olabilir. Rüzgar ve güneşte şiddetlenen, açıklanamayan dudak çatlamaları bu sebeple meydana gelebilir.

Sinüslerin alerjiler nedeniyle tıkanması burundan nefes almayı zorlaştırır. Ağızdan nefes almaya başlamanız dudakları kurutur ve çatlatır.

İlaçlar

En çok cilt sorunları için kullanılan bir ilaç tipi olan retinoidler dudak çatlamasına yol açabilir.

Tansiyon ilacı propranololun yan etkilerinden biri dudak çatlamasıdır.

Hem vertigo (baş dönmesi) hem de dudak çatlama sorunu aynı anda görülüyorsa proklorperazin tipi bir ilaç kullanmanız buna neden oluyor olabilir.

Daha çok psikiyatri alanında kullanılan lityum içerikli ilaçlar, dudak çatlamasına neden olabilir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Horlama sorunu olan kişilerde büyümüş bademcikler, geniz eti veya uyku apnesi dudak çatlamasının ana nedeni olabilir. Gece boyunca ağızdan nefes alıp verilmesi sonucu dudaklar kurur ve nemsiz kalarak çatlar.

Dudak çatlaması diş eti veya diş apsesi ile ilgili sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda belki anestezi de gerektirecek şekilde bir dişçi tarafından yapılacak ağız temizliği soruna çare olabilir.

Sedef ya da liken planus rahatsızlıkları ender de olsa dudakları da etkileyebilen cilt hastalıklarıdır. Eğer çatlama ciddi boyutlara varmış ve göze çarpacak derecede kalın kabuklanmalar olmuşsa, bu cilt hastalıklarından şüphelenilebilir.

Lupus ya da diğer bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı geçmişi olan kişilerde güneşe karşı artan hassasiyet nedeniyle dudaklar daha kolay çatlayabilir.

Hem gözlerinizde hem de dudaklarınızda aynı anda kuruluk şikayeti varsa bu durum Sjögren Sendromu denilen bir bağışıklık sistemi rahatsızlığının ana belirtileri olabilir.

Tiroid sorunları vücutta pek çok soruna yol açtığı gibi, dudakları da etkileyebilir. Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışması sonucu oluşan tiroid yetmezliğidir ve pek çok belirtisinden biri de dudak çatlamasıdır.

Diğer Nedenler

Vücudun susuz kalması dudak kuruluğu şeklinde size yansıyabilir. Gün boyu yeterince su içtiğinize emin olun.

Dudak kuruluğu nedeniyle sık sık dudak yalamak bir kısır döngüye dönüşebilir. Stres yüzünden sık sık dudaklarını yalayanlar veya dudak çiğneme alışkanlıkları olanlarda hem fazla tükürük dudakları kuruttuğu için hem de tükürükteki sindirim enzimleri tahriş ettiği için dudak çatlaması görülebilir.

Çok fazla A vitamini desteği alıyorsanız, beslenmenizde A vitaminine aşırı derecede yer veriyorsanız ya da kullandığınız ilaçlar nedeniyle A vitaminini fazlaca alıyorsanız dudaklarınız soyulup çatlayabilir.

Dudak Çatlaması Nasıl Önlenir?

Fazla güneşe maruz kalmaktan kaçının. Güneşli havalarda dudaklarınıza güneşten koruyucu krem sürün.
Bir dudak kremi / nemlendiricisi sürmeden soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmayın.
Evinizdeki havayı nemli tutmaya çalışın.
Gün boyu yeterince su içmeye özen gösterin.
Alerji yapabilecek çeşitli kimyasallardan, kozmetik ürünlerden, boyalı gıda maddelerinden uzak durun.
Eğer burnunuz tıkalıysa ve özellikle uykunuzda gece boyu ağızdan nefes alıyorsanız, yatmadan bir dudak nemlendiricisi sürün.
Çatlak dudaklarınızı tedavi sürecinde tuzlu, acı gibi baharatlı yiyeceklerden kaçının. Bu baharatlar iyileşmeyi geciktirebilir.
Dudaklarınızı sık sık yalama alışkanlığınız varsa bırakmaya çalışın. Bu, durumu sadece daha da kötüleştirir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak çatlaklarınızı geçirmek için kullanacağınız kozmetik ürünler içeriklerinde kimyasal barındırdıkları için dudaklarınızı beslerken size zarar verebilir. Evde hazırlayacağınız doğal tarifler ile hem bütçenize uygun hem de çok sağlıklı bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Dometes özlü ve ballı dudak maskesi tarifi

1 adet domates
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı: Domatesler blenderden geçirin suyunu süzün, daha sonra yoğurt ve bal ile bir kapta karıştırın. Hazırladığınız maskeyi dudaklarınıza ve dudak çevrenize sürün. 15 dakika sonra yıkayarak dudaklarınızı maskeden arındırın. Dudaklarınızı nemlendiğini ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olduğunu göreceksiniz.

Salatalık özlü ve ballı dudak maskesi tarifi

½ salatalık
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı: Salatalık blenderden geçirin suyunu süzün, daha sonra yoğurt ve bal ile bir kapta karıştırın. Hazırladığınız maskeyi dudaklarınıza ve dudak çevrenize sürün. 15 dakika sonra yıkayarak dudaklarınızı maskeden arındırın.

Badem yağı, vanilya ve ballı dudak maskesi tarifi

1 çay kaşığı badem yağı
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı vanilya

Hazırlanışı: Bal ve bademi hafif ateşte ısıtın, içine eritilmiş vanilya ekleyin. Ardından hepsini iyice karıştırın ve bir kaba alın, her sabah dudaklarınıza sürün

Ceviz yağı ve balmumu dudak maskesi tarifi

2 çay bardağı ceviz yağı
2 çorba kaşığı eritilmiş balmumu

Hazırlanışı: 2 çay bardağı ceviz yağına 2 çorba kaşığı eritilmiş balmumunu ekleyin. Karıştırılarak soğumasını bekleyin ve her sabah dudaklarınıza sürün.

Ballı dudak maskesi tarifi

1 çay kaşığı bal
Vazelin

Hazırlanışı: Kuruyan dudaklarınıza bal sürerek biraz bekleyin ve vazelin sürün. Biraz kuruduktan sonra ılık bir su ile dudaklarınızı temizleyin. Bu uygulamayı yaklaşık 1 hafta boyunca gün içinde 2-3 kez yapın.

Dudaklarınız da ki çatlamalar 1 hafta içinde geçmezse bir uzmanla görüşmenizi öneririm.

Pespembe dudaklar için gece yatarken dudaklarınıza pancar suyu sürebilirsiniz.

EL ÇATLAKLARI

Eller için iyi gelen en bilindik çözüm salatalık kürüdür. Salatalık suyu ile her gece yatmadan önce ellerinizi ovabilirsiniz. 10 dakika ovduktan sonra sabunlar yıkayabilirsiniz. Ayrıca diğer bir çözüm ise karakavak ve akhuş tomurcukları karışımıdır. Karakavak ve akhuş tomurcuklarını iki saat kadar bir cezvede çay gibi demleyin. Karışım soğuduktan sonra bal mumu ve biraz badem yağı ilave ederek krem formuna gelene kadar karıştırın. Etkisini hemen gösteren bu karışımın her hangi bir vakti yok. İstediğiniz zaman el kremi olarak kullanabilirsiniz.

El çatlaklarına bitkisel çözüm olarak ekleyebileceğimiz diğer doğal çözümler ise şunlardır;

• Sütün içine bir miktar papatya ekleyip kaynatın. Süzgeçten geçirdiğiniz karışıma zeytin yağı ve akhuş ağacı tohumu ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın.

• El çatlakları için geçerli bir diğer çözüm ise doğal tereyağ kremidir. Ellerinize sürdüğünüz tereyağ ile çatlakları anında yok edebilirsiniz.

• Bir cezve içinde 1 tatlı kaşığı balı eriterek içerisine 2 çorba kaşığı kadar susam yağı ekleyin. Ardından 1 çorba kaşığı badem yağı ve yine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin. Krem kıvamına getirdiğiniz karışımı bir kavanoz içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Elde ettiğiniz kremi gece uyumadan önce ellerinize masaj yaparak uygulayın ve pamuklu bir eldiven giyin. Sabah kalktığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

• El çatlakları için sadece bitkisel kürler ile bakım yapmak yeterli değildir. El egzersizleri ile çatlakların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Önce ellerinizi sıkın ve 20’ye kadar sayın. Ardından parmaklarınızı açıp kapatın ve bu hareketi de 20 defa tekrar edin. Bir sonraki harekette ise ellerinizi açık ve dirseklerinizi 20 defa indirin ve tekrar havaya kaldırın. Omuz hizasında açtığınız kollarınızı yukarı kaldırıp avuç içleri yukarı bakacak şekilde gerinin, bu şekilde ellerinizi 20 defa açıp kapayın.

El çatlakları için bitkisel kürler alanında uzmanlaşmış Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya bitkisel bir krem öneriyor. Bütünüyle bitkisel olan bu karışımı dilerseniz siz de evde yapabilir ve uygulayabilirsiniz. Bunun için 150 gram ceviz yağı ve 25 gram balmumuna ihtiyaç var. Bir kabın içinde istenilen oranlardaki ceviz yağı ve balmumunu karıştırıp benmari yöntemi ile ısıtılıp cam bir kavanozda saklanır. Bu karışım ihtiyaç duyuldukça ellere masaj yapılarak uygulanır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar



Yorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.