Hatmi Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Hatmi Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hatmi Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Hatmi Çiçeği denildiğinde ilk akla gelen şey öksürük ve boğaz ağrısına birebir geldiğidir peki Hatmi Çiçeği ile neler yapılabilir faydaları nedir zararları varmıdır gibi sorulara cevap olması açısından sizler için hatmi çiçegi ile ilgili aşağıdaki yazımızı hazırladık siz de ilgili yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

çayı nasıl yapılır, yetiştirme, ibrahim saraçoğlu, nasıl demlenir

Hatmi çiçeği çayı hazırlamak için, kaynatılmış bir fincan suyun içerisine bir tutam hatmi çiçeği atılır, ve karıştırıldıktan sonra, fincanın ağzı kapatılarak, hatmi çiçeğinin bu şekilde iki ya da üç dakika demlenmesi sağlanır. Belirtilen sürenin sonunda ise, hatmi çiçeğinin çayının içilmesi gerekmektedir. Sıcak olarak içilen; ve her seferinde taze olarak hazırlanması gereken hatmi çiçeği çayının günde iki ya da üç sefer içilmesi gerekmektedir. Hatmi çiçeği çayı, öksürüğün giderilmesini olanaklı hale getirecek; bununla birlikte, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olması muhtemel bakterilerin boğazınıza yerleşmesi olanaksızlaşacaktır. Hatmi çiçeği çayının, boğazınızdaki rahatlama hissine, çok kısa sürede tanık olacaksınız.
Hatmi çiçeği çayı, yedi yaşını doldurmuş olan çocuklar tarafından da içilebilmekle birlikte, hatmi çiçeği çayının içilmesinden sonra, en az yarım saat sigara içilmemesi gerekmektedir. Asitli içeceklerin de, hatmi çiçeği çayının ardından içilmemesi gerekir. Asitli içecekler, boğazdaki tahriş hissini daha fazla tetikleyecektir. Aslında, hatmi çiçeği çayının içilmesinden sonra, mümkün olduğunca bir şey yiyip içmemelisiniz ki, hatmi çiçeğinin içeriğindeki maddeler, boğazınıza daha kolay etki edebilsin.

İbrahim Saraçoglu’nun kürü.

ÖKSÜRÜĞE KARŞI HATMİ ÇİÇEĞİ
Hatmi çiçeğinin kullanımı çok eski çağlarda başlamıştır, daha antik çağlarda bu bitkinin öksürük ve başka hastalıklara faydası olduğu keşvedilmiş. Kronikleşmiş öksürük için hatmi çiçeği, kaynamış olan bir su bardağı sıcak süte dört veya beş gram koyulur. Karıştırıp birkaç dakika bekletin, daha sonra yavaş yavaş için. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

AĞIZ İÇİ YARALARINA KARŞI HATMİ ÇİÇEĞİ
Ağız içi yaraları için hatmi çiçeği kürü uygulanabilir, bunun için bir su bardağı kaynatılmış suya, bir buçuk tatlı kaşığı hatmi çiçeğini yaprakları ile birlikte karıştırın, ve kısık ateşte üç dakika daha bekletip altını kapatın. Ağzı kapalı bir şekilde ılımaya bırakın ve süzün, daha sonra gün içinde üç kez gargara yapın. Bu uygulamaya bir hafta boyunca hergün yenisini yaparak tekrar edin, eğer geçmediyse bir haftadan fazla yapmayın.

YUMURTALIK VE RAHİM KANSERİNİ ÖNLEMEDE HATMİ ÇİÇEĞİ

Yumurtalık ve rahim kanserini önlemek için yılda iki defa altı ayda bir hatmi çiçeği kürü uygulayarak böyle bir rahatsızlığın önüne geçmemiz mümkün. Bir su bardağı suyu kaynatın, kaynadıktan sonra içine bir tatlı kaşığı hatmi çiçeğini yaprakları ile birlikte koyun ve karıştırın. Bu şekilde kısık ateşte üç dakika daha kaynatın ve sonra altını kapatın, süzüp ılıması için bekletin ağzı kapalı olarak. İlk hafta günde iki kez altı saat ara ile için. Her seferinde tazesini yapın. İkinci hafta kullanılmaz sonra yirmibir gün süre ile günde bir kez içmeye devam ediniz, ve kürü bitiriniz.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.