İşten Çıktıktan Ayrıldıktan Bıraktıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Süre İle Geçerli : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

İşten Çıktıktan Ayrıldıktan Bıraktıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Süre İle Geçerli

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İşten Çıktıktan Ayrıldıktan Bıraktıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Süre İle Geçerli

Bir işte çalışıyordunuz yakın zamanda işi bıraktınız lakin saglık problemleriniz bulunmakta peki işi bıraktıktan sonra ne kadar zaman sigorta sgk devam eder saglıktan ne kadar süre daha yararlanabilirim diyorsanız sizlere işinizi bıraktıktan sonra saglık sigortanızdan kaç gün veya ay faydalanabileceginize dair yazızı aşağıda paylaştık.

Yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre, SGK lı işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde;

30 günü varsa 10 gün,

90 gün prim ödemesi varsa; İşten ayrıldığı tarihten sonra, 10+90=100 gün sağlık yardımından faydalanabilir.
Aile Fertleri de Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde ya da başka bir şekilde sağlıktan yararlandığınız sürece bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleri de (çocuk, eş) sağlıktan yararlanabilirler.

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten sonra herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmazlarsa sağlık yardımlarından devam edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi zorunluluğu bulunmaktadır. Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.