Kulak Neden Çınlar Sürekli Kulak Çınlaması Tedavisi Dogal Yöntemler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Kulak Neden Çınlar Sürekli Kulak Çınlaması Tedavisi Dogal Yöntemler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kulak Neden Çınlar Sürekli Kulak Çınlaması Tedavisi Dogal Yöntemler

Kulaklarınız sürekli çınlıyorsa kulak çınlaması nasıl geçer kulaklarım devamlı çınlıyor ne yapabilirim kulak çınlaması ciddi bir şey mi hangi hastalıkların habercisidir gibi bilgileri sizler için araştırıp bulduk ve yayınlıyoruz sizin de kulaklarınız çınlıyorsa yapmanız gerekenleri aşağıdaki yazımızda paylaştık.

Çınlama ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu sebepten dolayı kulak çınlamasının süreklilik arz ettiği ve rahatsız edici boyutlara ulaştığı durumlarda bir kulak burun boğaz (KBB) doktoruna görünmek faydalı olabilmektedir. Bu durumda doktor bazı işitme testlerini yapacak ve çınlamanın bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmeye çalışacaktır. Bu testler teşhis edilen hastalıklar, çoğunlukla iç kulak hasarına bağlı olarak gelişmekte, fakat ne yazık ki iç kulak hasarına bağlı bu tür hastalıklarda tedavi pek mümkün olmamaktadır. Doktorun tedavi yaklaşımına göre bazı durumlarda ilaç tedavisi uygulanmakta, psikoterapiden faydalanılarak damar genişletici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların temel fonksiyonu hücre yaşlanmasının etkilerini azaltmalarıdır.

Bir tedavi yöntemi olarak maskeleme de sıklıkla kullanılmaktadır. Maskeleme tedavisinde çınlamayı maskeleyen cihazlar işitme cihazına eklenerek hastaların çınlamayı duymaları engellenmeye çalışılır. Bu tedavi yöntemi pek çok hasta için uygulanmaktadır.

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir

– Alkollü içeceklerden ve kahve gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmak.
– Sigara içmemek (Bunun sebebi sigaranın içerdiği nikotin maddesinin iç kulaktaki yapılara kan akışını azaltmasıdır).
– Stresten ve aşırı yordunluktan uzak durmak.
– Düzenli olarak kullanılan ilaçların kulak çınlamasına olumsuz etki edip etmediğini öğrenmek ve olumsuz bir etkisi varsa bu ilaçları azaltmak.
– Düzenli olarak egzersiz yapmak.
– Boynu gerilmiş durumda bırakan bisiklet ve at binme gibi sporlardan kaçınmak.
– Dikkati başka noktalara dağıtarak kulak çınlamasına çok fazla odaklanmamak.
– Yüksek miktarda sese maruz kalmamak, zorunlu olunan hallerde kulak tıkacı kullanmak.
– Maden suyu tüketmemek.

Kulak çınlaması için bitkisel çözümler:

1. Gliserin ve tuz:

Bir tatlı kaşığı gliserin ve yarım litre su içerisinde biraz tuz ile karıştırılır. Nazal sprey şişesi içine dökülür. Karışım günde üç kez burun deliklerine sprey şeklinde uygulanır.

2. Ananas:

Kulak çınlaması bir enfeksiyon nedeniyle oluşuyorsa inflamasyonu azaltmak için ananas kullanılabilir. Günde 250 ml ananas suyu tüketilebilir. Bir ay boyunca düzenli olarak içilmesi önerilir.

3. Elma sirkesi:

Elma sirkesi anti enflamatuar özellikler içerir. Enfeksiyonlar ve kulak iltihabı sonucunda oluşan kulak çınlamasında oldukça etkilidir. Elma sirkesi biraz ılık suyla seyreltilir ve tonik gibi her gün tüketilebilir.

4. Gingko biloba:

Gingko biloba kan akışını artırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda kan damarlarda oluşan iltihabı azaltır. Kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olur.

5. Karakafes, tarçın ve papatya çayı:

Karakafes, papatya ve tarçın eşit miktarda karıştırılır. Hava geçirmez bir kap içinde saklanır. Karışımdan bir çay kaşığı alınır ve bir bardak ılık suya eklenir. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür. Kulak çınlaması belirtilerini hafifletmek için günde üç çay şeklinde tüketilir.

6. Susam yağı:

Susam yağı biraz ısıtılır. Kulak arkasına bu yağ ile hafifçe masaj yapılır. İşlem günde 2 kez tekrar edilebilir. Düzenli uygulandığında kısa sürede iyileşme sağlar.

7. Sarımsak yağı:

Sarımsak yağı da kulak çınlaması sorununda kullanılmaktadır. Her kulağa yatmadan önce 2ya da 3 damla yağ damlatılabilir.

8. Sarımsak:

Sarımsak ve bir çay kaşığı hardal yağı bir tavada kızartılır. Ardından yağ süzülür ve kulak kanalına uygulanır. Karışımın oda sıcaklığında uygulanması tavsiye edilir.

9. Soğan:

Soğan rendelenir ve suyu sıkılır. Bir fincan pişmiş pirinç suyu ile karıştırılarak tüketilir. Kulak çınlamasının hafifletmesine yardımcı olacaktır. Her kulağa 2 damla kullanılması önerilir.

10. Hindistan cevizi yağı:

İki damla ılık Hindistan cevizi yağı her bir kulak kanalı içine dökülür. Kulak kanallarının yatışmasına yardımcı olurken aynı zamanda çınlamaya bağlı ortaya çıkan semptomları azaltmaya yardımcı olur.

11. Çemen tohumu:

Bir çay kaşığı Çemen tohumu ezilir ve normal bir fincan çay içerisine eklenir. Gün içerisinde ya da 2 bardak tüketilebilir. Hamile ve emziren kadınların çemen tohumu kullanması önerilmez.

12. Fesleğen yaprakları:

Bir avuç fesleğen yaprağı ezilerek hamur haline getirilir. Hamur ince bir elekten geçirilerek suyu sıkılır. Isıtıldıktan sonra biraz soğuması beklenir ve kulak içine iki damla kadar uygulanır.

13. Cadı fındığı, aynı safa bitkisi çayı ve altın mühür bitkisi:

Cadı fındığı yağı, aynı safa çayı ve altın mühür çayı karıştırılır. Karışım bir pamuk yardımı ile dış kulağa yerleştirilir. Kulak çınlaması için en etkili çözümlerden biridir. Enfeksiyon ile mücadele etmeye yardımcı olur. İltihabın kurumasını sağlar.

14. Kuru meyve:

Kuru meyve, kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur. Kulak çınlamasından kurtulmak için her gün kuru meyve tüketilebilir.

15. Aerobik egzersizleri:

Her gün yaklaşık 30 dakika aerobik egzersizleri yapılabilir. Egzersiz kan dolaşımını artırır ve kulak çınlamasının oluşmasını azaltır. Stresle başa çıkmaya da yardımcı olur.

16. Kurt üzümü:

Kurt üzümü antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Kulak çınlaması tedavisinde kan akışını desteklemek için kullanılabilir. Günde 2 kez tüketilmesi önerilir.

17. Ay çekirdeği:

Ay çekirdeği tohumları anti enflamatuar özellikler içerir. Kıkırdak ve kemik yapısını geliştiren temel vitaminler içerir. Kulak çınlamasını engellemek için her gün ay çekirdeği tüketilebilir.

18. Hint yağı:

Kulakta oluşan çınlama ve uğultu için hint yağı da kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren hint yağı anti bakteriyel, anti inflamatuar ve anti viral özellikler içerir. 2 ya da 3 damla Hint yağı çınlayan kulak içine dökülür. Bir pamuk yardımı ile de uygulanabilir.

19. Kekik:

Kekik anti viral, anti inflamatuar ve anti bakteriyel özellikler gösterir. Kulak iltihabını azaltmaya yardımcı olurken çınlamayı da engeller. Bir bardak ılık suya bir fincan kurutulmuş kekik eklenir ve 15 dakika demlenmesi beklenir. Süzülür ve günde birkaç kez tüketilir.

20. Muz:

Kulak çınlaması için doğal bir çözüm olarak muz da etkili bir çözümdür. Muz püre haline getirilir. İki çorba kaşığı alınır ve bir bardak su içinde karıştırılır. Kulak çınlamasını engellemek için 8 hafta boyunca günde 3 kez içilebilir. Ayrıca, bu karışım kulakları temizlemek için de kullanılabilir.

21. Ökseotu çayı:

Ökse otu kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Üç çay kaşığı ökse otu yaklaşık 3 bardak suya eklenir. Bir gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah sıvı süzülür. İçerisine biraz bal ya da şeker eklenerek tüketilebilir. Günde 3 kez tüketilmesi önerilir.

22. Yeşil çay:

Yeşil çay vücutta serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bir poşet yeşil çay bir fincan kaynar su içinde bekletilir. 5 dakika demlenmesi için beklendikten sonra tüketilir.

Kulak çınlaması için diğer ipuçları:

– Sigara içilmemelidir. Nikotin kan damarlarını daraltır ve kulaklara yeterli kan gitmesini engeller. Kulak çınlamasını daha kötü bir hale getirebilir.
– İlaç kullanırken yan etkilere dikkat edilmelidir. Kulak çınlaması gibi yan etkilere neden olan ilaçlar kullanılmamalıdır.
– Gürültülü bir ortamda çalışılıyorsa kulaklar kulak tıkacı ile korunabilir.
– Kulak kiri birikmesi engellenmelidir. Kulak içi sık sık temizlenmelidir.
– Uyku sırasında gürültülü müzikler dinlenmemelidir.
– Kulak çınlamasını önlemek için akupunktur ve hipnoz gibi çözümlerden yararlanılabilir.
– Aromaterapi; temel yağlar, limon, gül, biberiye ve servi yağlar kullanılarak yapılabilir.
– Gün boyunca, yumuşak müzikler dinlenmesi önerilir. Yüksek sesle ve gürültülü müzikler çınlamanın artmasına neden olur.
– Fazla tuz tüketimi tansiyonu etkiler. Tansiyon dengesinin bozulması da kulak çınlamasına neden olur. Bu nedenle tuz tüketimi kısıtlanmalıdır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Kulak Neden Çınlar Sürekli Kulak Çınlaması Tedavisi Dogal Yöntemler"

  1. ahmet dinçe demişki

    verdiginiz bilgileri çok yararli buldum ve uyguladım şimdi ıyım allh razıolsun emegş geçen herkezden çok çok tşk sag olun var olum ,,,,,,,,,Yorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.