Terleme Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Aşırı Terleme Neden Olur Tedavisi : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Terleme Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Aşırı Terleme Neden Olur Tedavisi

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Terleme Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Aşırı Terleme Neden Olur Tedavisi

Yaz ayının gelmesi ile terleme dönemi başlamış bulunmaktadır peki aşırı terleme neden olur terleyen kişiler yaz kış farketmezsizin terlerler peki aşırı terlemenin önüne nasıl geçilir terlemenin tedavisi varmıdır terlememek için ne yapmak gerekir doğal yollarla tedavi edilebilir mi gibi bilgileri sizler için derledik.

Aşırı Terleme Nedenleri

Birincil tip hiperhidrozun genetik olduğu düşünülür ve büyük olasılıkla sadece ter bezlerinin fazla aktif olmasından kaynaklanır. Bu tip hiperhidrozda ter bezleri normalden 4-5 kat daha fazla çalışıyor olabilir.

İkincil hiperhidrozda ise aşırı terleme altta yatan bir hastalığa işaret ediyor demektir. (Bu hastalıklar neler olabilir aşağıdaki listede görebilirsiniz.) İkincil tip hiperhidroz genellikle koltuk altlarını veya tüm vücudu etkiler.

Alkol
Alkol ya da uyuşturucu madde yoksunluğu
Akciğer rahatsızlıkları
Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz
Baharatlı yiyecekler
Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
Diyabet
Duygusal ya da stresli durumlar (kaygı)
Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
Birincil hiperhidroz (Bu tip hiperhidroz kalıtsal olabilir, altta yatan bir hastalık olmadan ter bezleri aşırı çalışmaktadır. Bütün vücudu değil de daha çok el ve ayakları etkiler. )
Egzersiz
Hipertiroidi (Tiroid bezinin normalden fazla çalışması.)
Kafein
Kalp hastalığı
Kanser (Bazı kanser türleri.)
Kompleks bölgesel ağrı sendromu (KBAS)
Menopoz
Obezite veya fazla kilolar
Tiroid hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri
Yüksek hava sıcaklığı

Aşırı Terleme Nedeniyle Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Eğer terlemeyle birlikte aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkıyorsa hemen bir doktora başvurun:

Göğüs ağrısı
Ateş
Hızlı nabız
Nefes darlığı
Kilo kaybı

Yukarıdaki bu belirtiler bir enfeksiyon ya da hipertiroidi sorununa işaret ediyor olabilir. Doktora görünmenizi gerektiren diğer durumlar ise:

Çok terliyorsanız veya uzun süre boyunca teriniz durmuyorsa veya terlemenize bir açıklama getiremiyorsanız.
Terlemeyle birlikte veya terleme devamında göğsünüzde ağrı ya da basınç hissediyorsanız.
Terleme şikayetinin yanı sıra kilo kaybediyorsanız veya genellikle uykunuzda terliyorsanız.

Terleme tedavisi nasıl yapılır?

Ayak terlemelerinde; belde yer alan ve ayaklarınzın sinirlerini kontrol eden bazı merkezlere, radyofrekans cihazıyla birtakım uyarılar veriyoruz. Aşırı terlemeye neden olan sinirleri tespit ettikten sonra onları devre dışı bırakıyoruz. Hastalar da bu problemlerinden kurtulmuş oluyor. Ancak bu uygulamanın; deneyimli hekimlerce yapılması gerekiyor. Türkiye’de genellikle ağrı kliniklerinde uygulanıyor. El terlemelerinde de radyofrekans yönteminden yararlanıyoruz. Ozon terapi ise metabolik dengesizlik durumlarında klinik düzelmelere katkı sağlıyor.

Terlemeye karşı botoks ne zaman tercih edilmeli?

Botoks; son zamanlarda oldukça sık başvurulan, güncel bir tedavi şeklidir. Geçici çözüm sunmasına rağmen, oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle de, ilkbahar ve yaz aylarında oluşan yoğun terleme sorununu ortadan kaldırıyor.
Gece terlemeleri için, nasıl bir tedavi yöntemi uygulanıyor?
Gece terlemesinde öncelikle bir hastalığın olup olmadığına bakılmalıdır. Örneğin; diyabet, kemik erimesi ve uyku apnesine bağlı sorunların giderilmesi, gece terlemelerini azaltıyor. Menopoz ve andropoz dönemlerinde de bu tip terlemelerde artış görüldüğünü söyleyebiliriz.

BAHARATLI GIDA TÜKETİMİ TETİKLER

Sıcaklık artışı nedeniyle sosyal hayatı kabusa çeviren aşırı terleme sorununu, bazı faktörler de tetikliyor. Baharatlı yiyeceklerin sık tüketilmesi, sürekli sıcak içecekler içmek, ısının çok yüksek olduğu alanlarda bulunma zorunluluğu, şişmanlık, yoğun strese maruz kalmak ve sigara içmek de terlemeyi artıran faktörler arasında yer alıyor.

BOTOKS SONRASI 200 GÜN RAHAT EDİYORLAR

Botoksun kokuları giderici özelliği var mı?

Botoks sonrasında aşırı terleme engelleneceğinden, ter kokusu da ortadan kalkacaktır. Ancak botoksun koku giderici özelliği yoktur.
Botoksla ilgili yapılan çalışmalarda nasıl bir sonuç karşımıza çıkıyor?
Yoğun koltuk altı terlemesi olan 322 hastada yapılan çalışmada; botoks enjeksiyonu uygulanan hastaların yüzde 81’inin terleme sorununda, yüzde 50’nin üzerinde azalma sağlandığı görülmüştür. Hastaların yüzde 50’si en az 200 gün rahat bir dönem geçirmiştir.
Botoks sonrası deodorant ve parfüm kullanımına devam edilebilir mi?
Botoks sonrası takviye ürünler kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Kozmetik ürünler, içerdikleri zararlı maddelerden dolayı; terleme problemi olmayan kişilerin ter bezi kanallarında tıkanıklık yaparak, yeniden terlemeye neden olabilir. Parfümün veya deodorantın direkt deriye uygulanması zararlıdır.

KLİPSLEME YÖNTEMİ NEDİR?

Terleme tedavisinde, klipsleme yöntemi gibi cerrahi uygulamalar da yapılabiliyor. Bu uygulamada sinirler, klipslerle sıkıştırılıyor. Yöntem, el ve ayak terlemesinde başarılı oluyor.
Bir diğer tedavi yöntemi olan iyontoforez; iyonlarla uygulanıyor. Ancak bu tedavilerin hiçbirinde, gerçek anlamda kalıcı bir sonuç yakalamamız söz konusu değil. Sosyal bir problem olan terlemede, Türkiye’de yeterli deneyime sahip merkez az.
İlaç tedavisini tercih etmiyoruz. Çünkü tam kontrolün sağlanabilmesi için yüksek dozlara çıkmak gerekiyor. Bu durumda ise ilacın yan etkileri görülüyor.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.