Tüm Bilgiler Ağız Yarasına İyi Gelen Şeyler Ne İyi Gelir Nasıl Geçer : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Tüm Bilgiler Ağız Yarasına İyi Gelen Şeyler Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tüm Bilgiler Ağız Yarasına İyi Gelen Şeyler Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Ağzınızda yara mı var Ağız yarası hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz o halde sizler için aşağıda ki yazımızda ağız yarasına ne iyi gelir ağız yaralarına ne iyi gelir agiz yarasi ağız yarası neden olur ağız içi yarasına ne iyi gelir agizdaki yaralara ne iyi gelir ağız yarasına ne iyi gelir bitkisel ağız yarası nasıl geçer ağız yaraları ağız yaraları neden olur ile ilgili bilgileri derledik umarım faydasını görürsünüz.

Birçok farklı sebebi olabilen ağız yaralarının en büyük sebeplerinden birisi ağız temizliğinin yetersiz olmasıdır. B12 vitamini eksikliği durumunda ağız yaraları oluşmaktadır. Aynı şekilde demir eksikliği sebebi ile de de ağız yaraları çıkabilir. Demir eksikliği sebebi ile ayrıca halsizlik ve baş dönmeleri de görülebilir.

Domates, fıstık, kahve, çikolata gibi bazı gıdalar kimi insanlarda ağız yaralarına sebep olmaktadır. Bu alerjik bir durum olabileceği için olabildiğinde hızlı bir şekilde doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Mide ve ağız içerisinde ülsere sebep olan Chron hastalığı sebebi ile de ağız yaraları görülebilir. Bu yaralar hastalık sebebi ile çoğu zaman bitti zannetseniz bile yeniden baş gösterebilir.

Ağız yaraları neden olur ve ağız yarasına ne iyi gelirAşırı derecede sigara içen kişilerde sigarayı bıraktıktan sonra ağız yarası görülme sıklıkları bir hayli fazladır. Ayrıca kullanılan aspirin gibi ağrı kesiciler de ağız yaralarına yol açabilmektedir. Bu tarz ilaçları alırken yan etkilerini iyi araştırınız ve olası bir sorunda doktorunuza müracaat ediniz. Bütün bunların yanında tabi ki de stres ve kaygı yaşadığınız zamanlarda ağzınızda yaralar çıkması olasıdır. Eğer bir kadınsanız, adet döneminizde yaşayabileceğiniz hormonsal değişimlerden dolayı ağzınızda yaralar çıkabilir. En son olarak da bu ağız yaralarını genetik olma ihtimali de vardır. Ağız yarası şikayeti ile doktora başvuran hastaların yaklaşık olarak %50 gibi bir oranının aile üyelerinde de bu tarz yaralar görüldüğü bilgisi verilmiştir.

Peki ağız yaralarının sebeplerini gördük, bunlardan nasıl kurtulacağız? Ağız yaraları nasıl giderilir?

Öncelikle ağız yarası için bitkisel tedavi yöntemlerinde başvurmakta fayda var. Halk arasında ağız yarası karbonat gargara yöntemiyle çözüm bulunmaya çalışılsa da ağız yaralarına iyi geldiği çoğu kişi tarafından bilinen ilk şey adaçayıdır. Bunun yanında meyan kökü de ağız yaralarına iyi gelmektedir. Tannik asit ve glisirrettinik asit bakımından zengin olan meyan kökünü aynı adaçayı gibi gargara yaparak kullanabilirsiniz. Yine tannik asit bakımından zengin olan ahududu, nane ve okaliptüs çaylarını da kullanabilirsiniz. Bu hazır çayların kullanılmış poşetlerini ağız yaranızın olduğu bölgeye koyup 20-25 dakika bekletirseniz yaranın iyileşmesine önemli bir katkı sağlarsınız.

Eğer ağız yaranız geçmiyor ve daha ciddi bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız daha iyi bir teşhis ve muayene için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bütün bu işlemlerin yanında ağız temizliğinize dikkat ederek, dişlerinizi fırçalayarak ve ağız gargarası yaparak ağız yaralarının tekrar görülme risklerini azaltabilirsiniz.

Sağlıklı mutlu günler dileriz sağlıcakla kalın.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.