TÜM SU TOPLAMASI Ayakta Elde Kolda Vücutta Nasıl Geçer Tedavisi Nedir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

TÜM SU TOPLAMASI Ayakta Elde Kolda Vücutta Nasıl Geçer Tedavisi Nedir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TÜM SU TOPLAMASI Ayakta Elde Kolda Vücutta Nasıl Geçer Tedavisi Nedir

Su toplanması hemen hemen herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır özellikle ayaklarda su toplaması görülür sonrasında ellerde kollarda ve vücudumuzda herhangi bir yerde su toplaması olursa ne yapmalıyızı tedavi yöntemi nedir bunun hakkında bilgilendirme yapmak için bu yazımızı hazırladık.

Deride meydana gelen su toplanması değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlgili alandaki sıvı birikimi vücudun kendisinin ürettiği fizyolojik sıvıdır. Deri, alt ve üst deri olmak üzere iki kısımdan oluşur, üstteki deri ölü hücrelerden oluşmakta olup kan damarı ve sinir bulundurmaz. Alt deride ise tersidir. İki tabaka arasında herhangi bir nedenle sıvı birikimine halk dilinde olan “su toplaması” adı verilir. Su toplanmasının küçüklerine “vezikül” büyüklerine ise “bül” adı verilir.

Doğrudan su toplaması olarak bakıldığında olaya, hücrelerin içinde mevcut olan sıvının belli sebeple dışarı sızmasıdır. Eğer bu sıvı belli bir sürenin üzerinde orada kalırsa da ikincil olarak, olaya iltihabi hücrelerin karışmasıyla o kısım bulanıklaşıp iltihaplanabilir.

Gerilime bağlı olarak ağrının yapacağı his kişide sosyal olarak rahatsızlık ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla eğer büyük bir içi dolu kabarcıklar varsa mutlaka içeriğini boşaltmak gerekir. Pratik olarak evde yapılabilecek steril bir iğne ucuyla öncesinde bölgeyi iyot solisyonuyla temizlemek ondan sonra iğneyle kabarcığın tavanı bozmadan ortadan kaldırmadan sıvıyı çekmektir. Hem ağrıyı hafifletecektir hemde o bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Güneş yanıklarında olay çok ciddi boyuta ulaşabilir. Çünkü birinci derece içi su dolu kabarcıklarla kızarıklıklar ortaya çıktıysa, burada bazen oran çok büyükse vücut alanını göz önünde bulundurarak hastahaneye gitmek gerekebilir. İçsel bir takım koşullarda elektrolit dengeside bozulacaktır. Ve kişinin belkide serum takılarak sıvı ihtiyacını giderecektir. Ateş dengesinin düzenlenmesi vücut ısısının hararetin dengede olması hem yanıklarda hemde güneş yanıklarında ikinci ve üçüncü derece yanıklarda önem kazanabilir.

Dikkate alınmadığı zaman enfeksiyon kapma riski oluşturan su toplaması rahatsızlığı geçene kadar ayakta durmamaya özen göstermelisiniz. Ayaklarda su toplaması istirahat edildiği taktirde daha hızlı iyileşecektir. Ayaklarınızda su toplamasına ayakkabınız neden olduysa, aynı ayakkabıyı giymemeli veya sorunu çözmelisiniz. Ayaklarınızdaki su kabarcıkları geçmediyse içindeki sıvıyı temiz bir ortamda boşaltabilirsiniz. Su toplaması görülen ayaklarınız iyileşene kadar çorap giymemelisiniz.

Ayakta su toplayan yeri patlatmak eğer su kabarcığı küçükse patlatılmamalıdır. Ama toplanan su kabarcığı büyükse ağrıyı geçirmek için steril bir şekilde suyu dışarı çıkarmak doğrudur. Tahrişe bağlı su kabarcıkları için nemlendirici kremler, bakteriye bağlı su kabarcıkları içinse mutlaka hem ağızdan alınan antibiyotikler hem de deriye doğrudan uygulanan antibiyotikler kullanılmalıdır. Eğer su kabarcığı uzun süreli ayağınızda kalıyorsa ve geçmiyorsa bunlar bakterilere bağlıdır ve ciddi sorun teşkil edebilirler. Bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir.
Ayakta su toplanmaması için; ayakkabı iyi seçilmelidir.

Ayakkabının yanında kullanılan çorapta çok önemlidir. Eğer ayaklarımız çok terliyorsa pamuklu çoraplar tercih etmeliyiz. Ya da daha özel çoraplardan kullanmalıyız. Oluşan su kabarcığının nasıra dönüşmemesi içinse, öncelikle çok fazla yürümemek gerekir. Su kabarcıklarının iyileşme sürecinde kullanılan nemlendirici kremler nasır oluşumunu engeller. Bununla birlikte ayağı vuran yada çok sıkan, topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayağımızda su kabarcığı oluşturan ayakkabı 2 gün üst üste giyilmemelidir. Ayaklarda rahat ayakkabılar eğer yaz ise parmak arası terlikler tercih edilmelidir.

Ayaklar vücudun tüm yükünü taşıyan en önemli bölümüdür. Bu nedenle banyo sonrasında ayakları nemlendirmek ayaklarda nasır oluşumunu ve çeşitli ayak rahatsızlıklarını engellemektedir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.