Yer Elması Hakkında Tüm Bilgiler Faydaları Nedir : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Yer Elması Hakkında Tüm Bilgiler Faydaları Nedir

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yer Elması Hakkında Tüm Bilgiler Faydaları Nedir

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizler için yer elması hakkında bilgilendirme yapacağız yer elması nedir yer elması nasıl yetişir yer elmasının faydaları nelerdir gibi tüm detaylı bilgileri aşağıda ki yazımız da paylaşıyoruz siz de yer elması ile ilgili merak ettiğiniz başka bilgiler vasa bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Faydaları nelerdir?

* Cildi güzelleştirerek daha parlak ve güzel görünmesini sağlamaktadır,
* Haşlanmış suyu ile saçların yıkanmasında saçları parlatır ve saç diplerini kuvvetlendirir,
* Cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunmaktadır,
* İçeriğinde nişasta bulunmaması nedeni ile şeker hastalarına fayda göstermektedir,
* Hemoroitlere iyi gelmektedir,
* Besleyicidir ve vücut direncini arttırmaktadır,
* Müsil etkisi yaparak kabızlığı çözer ve idrar söktürmektedir,
* Yapısında bulundurduğu besin değerleri ile kansızlığa iyi gelmektedir,
* Böbrek, safranın ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlamaktadır,
* Göğsü yumuşatmakta ve öksürüğü de kesmektedir,
* Mafsal ağrıları, romatizma ağrılarını ve kronikleşen ağrılara iyi gelmektedir,
* Emziren annelerde sütünün arttırılmasında kullanılmakta ve iyi gelmektedir,
* Kilo vermek içi diyet ve spor yapanlarda ara öğün olarak kullanılabilecek kadar düşük bir kaloriye sahip olması nedeni ile de diyet yapanlara önerilmektedir,
* Haşlanarak lapası çıkarılan yer elmasının lapa hali, şişlikler üzerine konulması halinde şişliklere de iyi gelmektedir

Yerelması iki şekilde üretilir. Birinci şekil ocak usulüdür. Bu sistemde arazi uzun bir süre için yerelmasına ayrılır. Yerelması çok yıllık bir bitki gibi yetiştirilir. Burada yetiştirici, bahçenin belli bir yerini 20-30 cm derinliğinde beller. Metrekareye 3-6 kg hesabıyla yanmış ahır gübresi ve 0,5-1 kg azotlu, 0,8-1 kg fosforlu, 1-2 kg potasyumlu gübre atar ve 10-15 cm derinliğinde toprağa karıştırır. Sonra 50 cm aralıklarla 5-10 cm derinliğinde çukurlar içine, 30-50 gr ağırlığındaki yumrulardan birer adet atar ve üstünü toprakla kapatır. İlk yıl genelde hasat yapılmaz. Ertesi yıl tekrar gübreleme yapılır. Toprak altında kalan çok sayıda yumrudan bol miktarda sürgün meydana gelir. Toprağın her tarafı yerelması ile kaplanmış olur. İkinci yıl sonbaharında sürgünler iyice kuruduktan sonra biçilir ve atılır. Toprak bellenerek yumrular hasat edilir. Küçük yumrular tekrar toprağa gömülür. Böylece aynı yerde 8-10 yıl müddetle yerelması üretmek mümkündür.

İkinci yol tek yıllık üretim için, tarla tarımı olarak düşünülür. Burada ürün bir yıl içinde üretime alınır. Tarla 20-30 cm derinliğinde sürülür. Dönüme 3-6 ton yanmış ahır gübresi yanında saf madde olarak 8-10 kg fosforlu, 10-20 kg potasyumlu ve 3-4 kg azotlu gübre atılır. Tekrar 10-15 derinliğinde sürülerek gübreler toprağa karıştırılır. Kesekler kırılır, tırmıklanır ve arazi düzeltilir. Sıra arası 60-70 cm olacak şekilde 5-10 cm derinliğinde çizgiler açılır. Bu çizgiler üzerine 25-30 cm sıra üzeri mesafelerde birer adet 25-30 gr ağırlığında yer elması yumruları atılır. Üzerleri kapatılır. Sürgünler meydana gelince boğaz doldurma ile beraber su arkları açılır. Yaz boyunca 3-4 kere çapalama ve 3-4 kerede sulama yapılır. Sürgünler yeterli boyu alıp çiçek oluşumu başlamada önceki toprak işlemesi sırasında geriye kalan azotlu gübre verilir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.