Direksiyon Sınavında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Direksiyon Sınavında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Direksiyon Sınavında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ehliyet alma yaşınız geldi bir an önce ehliyetinize kavuşup yasal bir şekilde araç kullanmak istiyorsunuz ama ehliyet almak sandıgınız gibi kolay değildir eskiden ehliyet almak çok basitti şimdiler de epey zorlaştırdılar sınav zor direksiyon sınavı ondan daha zordur.

Peki ehliyet almak için geçmeniz gereken direksiyon sınavında

nelere dikkat etmeliyiz diyorsanoz sizler için direksiyon sınavı ip uçlarını yazımızda paylaştık.

Direksiyon sınavında başarısız olanların çoğunluğunu önceden şoförlüğüm var diyerek hiç kursa gitmeyenlerin oluşturduğunu lütfen unutmayın. Önceden şoförlüğü ve araç hakkında hiç bir bilgisi olmayanlar ne yapıp edip mutlak suretle direksiyon eğitimlerini eksiksiz tamamlasınlar.

Direksiyon sınavı 35 dakika sürmekte olup bunun ilk beş dakikası aracı tanıma ve araç aksamlarını kullanabilme adına sözlü sorulardan oluşmakta olup sürücü adayının mavi bölüm diye adlandırılan bu bölümde 4 hata yapma hakkı bulunmaktadır 5. yanlış cevapta adayın sınavına son verilmektedir. Geriye kalan otuz dakika ise sürücü adayının uygulamalı olarak akan trafikte araca hakim olabilme ve aracı en az hatayla kullanabilme becerisi ölçülür. Yine bu bölümde de kırmızı ve sarı maddeler şeklinde iki bölüm yer almaktadır. Sinyalleri unutmak, kırmızı ışıkta geçmek, şerit ihlali yapmak vs kırmızı bölüme dahil edilir ve bunlardan sadece bir hata yapmak adayın sınavının sonlanmasına sebep olur. Diğer sarı maddeler ise aracı stop ettirme, çalıştıramama, vitese geçirememe vs şekilde sarı bölüme dahil edilir ve adayın bunlardan 2 hata yapma hakkı bulunup 2. hatada adayın sınavına son verilir.

DİP NOT: Direksiyon sınavında genellikle sürücü adayının kurs esnasında kullanmış olduğu aynı araç ve aynı güzergah kullanılır. Direksiyon sınavı kursiyerin sınav esnasında kullandığı araçla beraber kurs esnasında kullandıkları güzergahta uygulanacağından kursa katılan aday hem sınava gireceği aracı hem de sınav güzergahını daha iyi tanımış olur ve bu vesileyle de sınavda başarılı olma olasılığı daha da artar.
Direksiyon sınavından önce ve sınav esnasında yapılması, dikkat edilmesi gerekenler

Sınav günü en az yarım saat 45 dakika önce sınav olacağınız yerde hazır bulununuz. Bu durum hem sınava geç kalıp sınavınızın geçersiz sayılmasını önüne geçecek hem de en önemlisi sınava giren adaylara sınava başlarken uygulanan ve sorulan sorulara şahitlik ederek tecrübe kazanmanızı, sınavınıza girecek olan komisyon başkanlarını önceden görmüş olmanızı bu vesileyle de bir nebze de olsa hocaları önceden görmüş olmanın etkisiyle sınav esnasındaki heyecanınızı azaltacaktır.

Bir de sınava başlarken ilk izlenim çok önemlidir. O yüzden aracın koltuğuna oturduğunuzda emniyet kemerinizi taktıktan sonra her ne kadar size düzgün gözükürse gözüksün yapmacık da olsa mutlaka ama mutlaka yan aynalarınızı ve aracın içerisindeki dikiz aynasını ayarlamaya çalışın ya da ayarlıyormuş gibi yapın ki hoca en azından sınava vermiş olduğunuz ehemmiyeti anlasın ve bu aday oldukça dikkatli izlenimine varabilsin. Bir diğer nokta da arkadaşlar aracı çalıştırmadan önce eğer ilk defa kursta araç kullanmayı öğrenmişseniz ayaklarınızı debriyaj, fren ve gaz pedallarına alışması açısından pedallara basıyormuş gibi yaparak pratik yapınız. Böylelikle olur da sınavda kurs aldığınız araçtan farklı bir araç kullanılacaksa ayaklarınız pedallara daha kolay adapte olabilsin. Her aracın özellikle de debriyaj kavrama noktaları az da olsa birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Aracı çalıştırmadan önce debriyaja bastıktan sonra aracı boşa alın, araç çalıştığı esnada el frenini indirin ve vitesinizi bire taktıktan sonra sol sinyalle yola koyulun.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığının direksiyon sınavı videosunu ekleyelim

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.