Kantinci Olmak İçin Kantincilik, Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Kantinci Olmak İçin Kantincilik, Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kantinci Olmak İçin Kantincilik, Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Herhangi bir okulda kantin işletmeciliği yapmak istiyorsunuz lakin elinizde ustalık veya kalfalık belgesi yok peki bu kantin belgesi kantinci ruhsatı nasıl alıonır kantin açmak için hangi şartlar gereklişdir bunlarla ilgili bilgileri sizler için aşağıdaki yazımızda paylaştık.

Kantincilik Mesleğinde öğrenim durumunuz da dikkate alınarak belirli bir süre çalışmış ve bunu da ispatlamış olmanız durumunda bu belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Bu durumda prosedür olarak doğrudan “Ustalık Belgesi” alma imkanı yok dolayısıyla önce “Kalfalık Belgesi” alınıyor daha sonra “Ustalık Belgesi”.

İlköğretim Mezunu iseniz (eski ise ilkokul veya ortaokul);

En az 4 yıl çalıştınız ise “Kalfalık Belgesi” almak için sınavlara girebilir başarılı olmanız durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirsiniz.

En az 9 yıl çalıştınız ise “Ustalık Belgesi” alma hakkınız doğuyor fakat prosedür gereği önce “Kalfalık Belgesi” sınavlarına başvurup aldıktan sonra “Ustalık Belgesi”ne başvuru yapılıyor. Yani direk Ustalık Belgesi verilmiyor.

Lise veya Dengi Okul Mezunu İseniz;

En az 1 yıl çalıştınız ise “Kalfalık Belgesi” almak için sınavlara girebilir başarılı olmanız durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirsiniz.

En az 7 yıl çalıştınız ise “Ustalık Belgesi” alma hakkınız doğuyor fakat prosedür gereği önce “Kalfalık Belgesi” sınavlarına başvurup aldıktan sonra “Ustalık Belgesi”ne başvuru yapılıyor.

Çalışmışlık durumu ile Kantincilik Belgesi almak için; Öncelikle Mesleki eğitim Merkezine giderek alınan Denklik formu ile daha önce “Kantincilik” üzerine vergi levhası ve kaşesi bulunan kantinde 18 yaşınızı doldurduktan sonra ve askerde olduğunuz süreler haricinde (askerde bulunduğunuz tarihler hizmetten sayılmıyor) çalıştığınız tarihleri yazıp çalıştığınız kantinciden imza ve kaşe alıyorsunuz. Eğer 06.01.1998 tarihinden sonra çalışmanız varsa mutlaka SSK ya da Bağkur lu olmuş olmanız gerekiyor. Kantin işletmesine onaylattıktan sonra kayıtlı bulunduğu meslek/esnaf odasına ve Vergi Dairesine de onaylatmanız gerekiyor. Meslek odasında ve Vergi Dairesinde ilgili tarihlerde kaydı bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Vergi dairesinde verilen beyanlara bakılıyor. Tüm onaylardan sonra tekrar belgeyi Mesleki Eğitim Merkezine götürüyorsunuz. Bu belge yanında mezun olduğunuz okul diploması ve sağlık raporu, fotoğraf gibi diğer istenen belgeleri de götürerek başvurabilirsiniz.
2. Denklik Yoluyla Belge Almak (Mevcut Bazı Ustalık Belgeleri İle)

Elinizda halihazırda;

• AŞÇILIK
• ET VE ET ÜRÜNLERİ İŞLEMECİLİĞİ
• FIRINCILIK
• PASTACILIK, TATLICILIK VE ŞEKERLEMECİLİK
• SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLEMECİLİĞİ
• SERVİS ELEMANLIĞI

ile ilgili kalfalık ya da ustalık belgeniz varsa “Kantin İşletmeciliği” ile ilgili olarak dengi belgeyi almak için Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirsiniz. Bu durumda fark dersleri almanız gerekebilir.

3. Mezun Olunan Okul/Bölüm Yoluyla Kantincilik Belgesi Almak

Yukarıda bulunan Lise, Önlisans ve Lisans bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar için doğrudan “Kantin İşyeri Açma Belgesi” verilir. Bu belge “Kantin Ustalık Belgesi” ile denk sayılmaktadır. Bu belgeyi almak için yine Mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapılarak sınavlar katılmak gerekiyor. Sınavlar şubat döneminde ve eylül döneminde yapılmaktadır. Tek dönemde başarılı olmanız halinde direk olarak “Kantin İşyeri Açma Belgesi” alınabilir.
Kantincilik Belgesi Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılıyor.

Sınavlar bir yıl içinde Şubat ve Eylül ayları olmak üzere iki dönem yapılmaktadır.

Başvurular da bu dönemlerin öncesinde yapılabilir.

Başvuru sırasında diploma aslı ve fotokopisi, kimlik, fotoğraf ve sağlık raporu istenmektedir.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Kantinci Olmak İçin Kantincilik, Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır"

  1. Emrah demişki

    Kolay gelsin ben Edirne keşanda. İkamet ediyorum size biz şikayetim vardı gittiğimiz yerlerden hep kaçamak Cvp ala ala kafamız ağırdı en sonunda size Msj atmak istedik bilgi verirseniz sevinirim kesan devlet hastanesin kantin ihalesi olucak 22 şubatta fakat öyle bir şartname hazırlamışlar ki Keşan halkından kımseler giremiyor baska sehirlerden gelip elimizdeki ekmeğimizi verdiriyorlar kamu kurum kuruluşlarında kimse kesan şartlarına göre yıllık 40 odenmıyor artı iki senelik kimse işretmeci değil olsada bu sefer kantincilik işretmesi illaki soruyorlar her yerden bağlanmış durumdayız bize yardımcı olursanız sayın bakanımıza iletme şansımız varsa lütfen iletiniz keşanda oyunlar dönüyor ihaler üstünde kesan halkıda girebilsin adaletli olsunlar ozaman kimse üzülmez ismim EmrahYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.