Kış Geliyor Kombiyi En Tasarruflu Kullanmanın Püf Noktaları : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Kış Geliyor Kombiyi En Tasarruflu Kullanmanın Püf Noktaları

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kış Geliyor Kombiyi En Tasarruflu Kullanmanın Püf Noktaları

Dogalgazlı bir evde oturuyorsunuz evinizin tüm odaları sıcacık rahat bir ortamdasınız küçük çocuğunuz da var ısıdan yararlanmak istiyorsunuz ama bir yandan da faturalarınız kabarık gelmesin istiyorsunuz.

O halde kombiyi dogru kullanmayı ögrenmelisiniz peki dogru ayarlar ile dogalgazdan nasıl tasarruf yapılır en iyi kombi ayarı nedir gibi bilgileri sizler için derledik.

Evim için hangi kombiyi seçmeliyim?

Binada standartlara uygun müstakil bir baca varsa ve baca için Makine Mühendisleri Odasından veya yetkili yapı denetim kuruluşlarından baca uygunluk belgesi alınarak, bacalı kombiler kullanılabilir. Aksi takdirde kesinlikle, hermetik kombili cihazları tercih etmek gerekir.
Yoğuşmalı kombi ne demektir?

Yoğuşmalı kombiler; yanma sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık gazın içerisinde bulunan su buharının, yoğuşturulmasıyla ortaya çıkan enerjinin, tekrar sistemde kullanılmasıdır.
Yoğuşmalı kombiler her evde kullanılabilir mi?

Yoğuşmalı kombilerde kullanılan parçalar diğer kombilere göre daha pahalıdır ve sistemde kullanılan suyun sıcaklığı da ( 50- 30 C) yani düşük sıcaklıkta olması gerekir. Bundan dolayı da daha fazla radyatör kullanılmalıdır. Buda sistemin daha pahalıya kurulması demektir. Bu tip cihazlar, ancak yerden ısıtma sistemleri için tercih edilebilir. Yoğuşmalı kombi kullanıldığı takdirde sıcak su tesisatının; demir, bakır veya alüminyum tüm folyolu borularla yapılması zorunludur.
Kombi kullanmak için doğal gaz olması şart mı?

Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ve LNG ile de çalışabilirler.
Kombilerin monte edilebileceği yerler nelerdir?

Bacalı kombiler; standartlara uygun yapılmış müstakil bacanın olduğu banyo, wc ve yatak odası haricindeki yerlere monte edilebilirler. Hermetik kombiler; bacası dış ortama açılabilen her yere monte edilebilirler.
Kombilerin monte edilmesi uygun olmayan yerler nerelerdir?

Binaların merdiven boşluklarına, genel kullanıma açık koridorlara, baca duvarları üzerine, bina aydınlıklarına, açık balkonlara ve asansör boşluklarına monte edilemezler.
Kombiyi koyduğum balkonun kapatılması gerekli midir?

Açık balkona kombi konmaz. Balkonu ya tamamen yada cihazın olduğu yeri kapatmak gerekir.
Kombiyi sürekli açık tutmak, kombiye zarar verir mi?

Kombiler otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanarak 24 saat sürekli açık tutabilirsiniz.
Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?

Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.
Geceleri kombiyi hangi konumda tutmalıyım?

Evin soğuması önlemek amacıyla kombiyi en düşük seviyede çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, gündüz evi ısıtmak için yüksek enerji harcamamış olursunuz.
Kombiyi ekonomik kullanmak için radyatörleri kapatmak doğru bir uygulama mıdır?

Kombilerde su devir daimi bir pompa vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu pompanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için en az 3 radyatörün çalışması gerekir. Aksi takdirde pompa zarar görebilir.
Kombilerin kullanım ömürleri ortalama kaç yıldır?

Kombilerinin ortalama ömürleri; bakımlarının zamanında ve yetkili servis tarafından yapıldığında 15 yıl civarındadır.
Kombinin üzerinde bulunan basınç göstergesi kaç barda olmalıdır?

Kombi tarafında kalorifer tesisatında sirkle edilen suyun basıncı çok düşük olursa, kombi çalışmaz ve arıza durumuna geçer. Bu nedenle, kombinin su basınç göstergesi 1.5 barda olmalıdır.
Kombi bakımı için neler yapmalıyım?

Her yıl kışa girmeden önce kombi üretici firmasının yetkilendirdiği yetkili servis çağırılarak; filtrelerin ve pislik tutucuların temizlenmesi, bacalı cihazsa ilave olarak baca kontrolü ve temizliği yapmalıdır.

Alıntı:evhayat.com

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Kış Geliyor Kombiyi En Tasarruflu Kullanmanın Püf Noktaları"

  1. Anonim demişki

    Bir anneye böyle bir ceza verilemezYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.