Masa Tenisi Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler Nasıl Oynanır : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

Masa Tenisi Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler Nasıl Oynanır

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Masa Tenisi Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler Nasıl Oynanır

Masa Tenisi gençler ve her yaşta insanlar arasında oynanan çok zevkli bir oyundur ayrıca saglıklı yaşam için harika bir spor dalıdır siz de masa tenisi oynamak istiyorum ama masa tenisi nasıl oynanır bilmiyorum diyorsanız bugün sizlere masa tenisi nasıl oynanır hakkında bilgiler verecegiz.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Oyun en az 2, en çok 4 oyuncu ile oynanır. Oyun temelde masanın karşılıklı taraflarında yer alan oyuncuların topu masaya vurdurarak birbirlerine atmalarına dayanır. Bazen masa tenisi yerine ‘ping-pong’ olarak da adlandırılır.

Masa tenisi oynayabilmek için öncelikle bu oyuna göre yapılmış belirli kriterlere sahip bir dikdörtgen masaya ihtiyaç vardır. Bu masanın yüzeyi mat ve koyu renk boyanmış olmalıdır. Masanın her bir kenarında 2 cm genişliğinde beyaz boya ile boyanmış çizgiler olmalıdır. Bir diğer beyaz çizgi de masayı dört kişinin oynamasına uygun hale getirmek için dikine eşit bölen çizgidir.

Masa ortadan ikiye bir ağ ile bölünmüş olmalıdır. Ayrıca masanın yüzeyi masa tenisi topunu zıplatmaya uygun bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Masa tenisi topu 40 mm çapında, 2.7 gr ağırlığında ve plastik malzemeden yapılmış mat beyaz ya da portakal renginde olmalıdır. Her oyuncu için birer raket gerekir. Raketin topa temas eden yüzeyi süngersiz tırtıl lastik veya sandviç lastikle kaplı olmalıdır.

Oyun Özellikleri Nelerdir?

Masa tenisi oynamaya başlamadan önce raket tutuşu önemlidir. Bu nedenle ”forehand” ve ”backhand” olarak tabir edilen eliniz içe dönük ve dışa dönükken olmak üzere top sektirme çalışması yapmanız faydalı olacaktır.

Masa tenisi oynamaya başlarken öncelikle herbir sporcu iki servis atar. Fileye değip dışarı çıkan toplar sayı, hem fileye hem masaya değen toplar tekrar anlamına gelir. 4 kişilik karşılaşmada maç 5 set oynanır ve 3 seti kazanan takım galip gelir. Ancak teke tek karşılaşmalarda maç 7 set üzerinden oynanır ve bu durumda 4 seti alan kişi kazanır.

Her bir sette 11 puanı alan o seti kazanmış olur. Ancak her iki oyuncu da 10-10 puana sahipse bu noktadan sonra servis atmada her ikisi de tek servis kullanma hakkına sahiptir. Dikkat edilmesi gereken topu hatalı kullanmamak ve topun masaya değmesidir. Hatalı her atış rakibe sayı kazandırır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.