TIKLA BAŞVUR Libya İş İlanları İş Başvuru Formu Doldur : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

TIKLA BAŞVUR Libya İş İlanları İş Başvuru Formu Doldur

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TIKLA BAŞVUR Libya İş İlanları İş Başvuru Formu Doldur

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum Önceliğim Libya Diyorsanız Sizler için Bu Yazımızı Hazırladık.

Libya iş ilanları işçi alımı iş başvuru formu inşaat, şoför, aşçı, her türlü işi yaparım diyenler sizlere aşağıdaki yazımızda tüm detayları yazdık siz de ilgili yazımızı okuyarak Libyada işe başlayabilir gerekli prosedürleri karşıladığınızda çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere, 25 Aralık 2009 tarihinden itibaren ülkemiz ile Libya arasındaki turistik amaçlı seyahatler için vize uygulamasına son verilmiştir.

Bu bağlamda, Şubat 2011’de Libya’da yaşanan devrimden sonra ülkede ağırlıklı olarak özel şahıs ve firmalar tarafından başlatılan inşaat işlerinde çalıştırılmak üzere, bazı vatandaşlarımızın aracılar tarafından cazip vaatlerle ve vize muafiyeti uygulaması suiistimal edilerek çalışma vizesi olmadan Libya’ya getirildikleri görülmektedir.

Çalışma vizesi olmaksızın ülkeye giden vatandaşlarımız, vaat edilen şartların yerine getirilmemesi, iaşe-ibate ihtiyaçlarının karşılanmaması, ücretlerinin düşük ödenmesi veya hiç ödenmemesi, bazı durumlarda yüksek sıcaklığın hâkim olduğu bölgelerde elverişsiz şartlarda çalıştırılmaları nedenleriyle mağdur olmaktadırlar.

Çalışma vizesi olmadan Libya’ya giden vatandaşlarımız, yasal işçi statüsünde olmamaları nedeniyle, işverene karşı yargı yoluna gidememekte; çalışma koşulları, sosyal güvenlik işlemleri ve ücretlerinde ciddi hak kayıplarına uğramaktadırlar.

Vatandaşlarımızın Libya’ya gitmeleri sonrasında, kendilerine çalışma vizesi ve oturum izni alacağını vaat eden işverenlerin veya ülkeye gelmelerine aracılık yapanların, teslim aldıkları pasaportlara resmi işlem yapmadıkları, vatandaşlarımızla anlaşmazlık yaşadıkları durumlarda, vatandaşlarımızın pasaportlarına el koyma yoluna gittikleri görülmektedir.

Bu şekilde Libya’ya giden vatandaşlarımız ayrıca, Türkiye’ye dönüş bileti temin etmede zorluk yaşamakta ve 90 günlük vize muafiyet süresini aşmalarından dolayı para cezası ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Libya’ya çalışmak üzere gitmek isteyen vatandaşlarımızın mağduriyete uğramamaları ve maddi-manevi zarar görmemeleri için, Libya’ya gitmeden önce aşağıdaki hususları dikkate almaları kendi menfaatlerine olacaktır:

Libya’da çalışmak için Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) bilgi alınmalıdır,
Libya’da iş vaat eden aracılara hiçbir şekilde itibar edilmemelidir,
Çalışma vizesi olmadan çalışmak üzere Libya’ya gidilmemelidir,
Libya’ya çalışmaya gitmeden önce, örneği İŞKUR internet sayfasında (www.iskur.gov.tr) yer alan Libya’da çalışacak işçiler için hazırlanmış İş Sözleşmesi, işçi ve işveren tarafından imzalanarak İŞKUR’a onaylatılmalıdır,
İş Sözleşmesini onaylatmak istemeyen işverenler, en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ve Hizmet Merkezlerine bildirilmelidir,
İş Sözleşmesinin bir örneği, tedbir amacıyla el altında tutulmalıdır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.