TIKLA ÖĞREN Atatürk’ün Eğitim Alanında Yaptığı Yenilikler Hakkında Tüm Bilgiler : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

TIKLA ÖĞREN Atatürk’ün Eğitim Alanında Yaptığı Yenilikler Hakkında Tüm Bilgiler

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TIKLA ÖĞREN Atatürk’ün Eğitim Alanında Yaptığı Yenilikler Hakkında Tüm Bilgiler

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin muhasır medeniyetler seviyesine ulaşması için bir çok yenilik getirmiştir yaptıgı yenilikler Türkiye’yi uzun yıllar boyunca ileriye götürecek değişiklikler içermektedir bunların içinde EĞİTİM ALANINDA YAPTIĞI YENİLİKLER büyük bir önem arz etmektedir siz de Atatürk’ün eğitim alanında yaptıgı yenilikleri merak ediyorsanız tüm ayrıntıları aşağıdaki yazımızda paylaştık.

3 Mart 1924’te Tevhid-i Tedrisat Kanunu ilan edildi. Eğitim öğretim laikleştirildi. Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Medrese ve okul ikiliğine son verildi

# 1 Kasım 1928’de Latin alfabesi kabul edildi.

# 15 Nisan 1931’de Türk Tarih Kurumu kuruldu.

# 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu kuruldu.

# 1924’te Topkapı Sarayı müze haline getirildi. Aynı yıl Etnografya Müzesi ve Güzel Sanatlar Akademisi açıldı.

# 1933’te İstanbul Üniversitesi ve Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi açıldı.

Atatürk ulusal eğitimin yaygınlaşması için; eğitime ve öğretmenlere çok işin düştüğünü belirterek 24 Mart 1923 günü Kütahya lisesinde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir: Toplumumuzu gerçeğe ve mutluluğa eriştirmek için iki orduya gerek vardır. Biri, vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri ulusun geleceğini yoğuran irfan ordusu.

Eğitimin temel görevinin devletin varlığını sürdürmek olduğunu bilen Atatürk, 27 Ekim 1922 günü yaptığı konuşmada “çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz öğrenimin sınırı ne olursa olsun onlara temel olarak şunları öğreteceğiz: 1) Ulusuna 2) Türkiye devletine 3) Türkiye büyük millet meclisine düşman olanlarla savaşma gereği.

Büyük eğitimci ve devlet adamı olan Atatürk ün eğitim ve eğitimciye verdiği önemden sonra Türk eğitim modelinin geliştirilmesinde dikkate alınması gereken temel ilkeler vardır. Bu ilkeler incelendiğinde görülecektir ki Atatürk ün eğitimle ilgili düşünce ve görüşleri bu günden daha moderndir. Eğitimde bize yol gösteren ilkeler şunlardır:

1. Eğitimimiz ulusal olmalıdır.
2. Eğitimimiz bilimsel olmalıdır.
3. Eğitimimiz uygulamalı olmalıdır.
4. Eğitimimiz karma olmalıdır.
5. Eğitimimiz laik olmalıdır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.