TIKLA ÖGREN Rapor Parası Yatmış mı Ne Zaman Yatar Sorgulama : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

TIKLA ÖGREN Rapor Parası Yatmış mı Ne Zaman Yatar Sorgulama

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TIKLA ÖGREN Rapor Parası Yatmış mı Ne Zaman Yatar Sorgulama

Bir çok insan hastahaneye gidip rahatsızlıgından dolayı iş göremez raporu almakta ve sonrasında bu iş göremez raporu ne kadar süreli ise o kadar gün kadar rapor parası adı altında para almaktadır peki rapor parası nasıl ve ne zaman yatar rapor parası nasıl sorgulanır rapor parası yatmışmı diye nereye bakmak gerekir gibi bilgileri sizler için aşağıdaki yazımızda paylaştık.

İş Göremezlik Ödeneği, herhangi bir iş yerindeki çalışma sırasında yaşanan rahatsızlıklar sonucunda rapor alındığında ödenen bir bedeldir. Hizmet akdiyle veya kendi hesabına bağımsız çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum nedeniyle çalışmaması durumunda, kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulları tarafından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir. Bu rapora istinaden sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

SGK iş göremezlik ödeneği iş kazası ve meslek hastalıkları ile doğum durumunda birinci günden, hastalık hallerinde ise üçüncü günden başlamaktadır. Yazının devamında Rapor Parası Nezaman Yatar sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

İş kazası ve meslek hastalıklarında geçici iş göremezlik ödeneği alınması için herhangi bir süre prim bildirimi ve ödenmesi şartıu aranmamaktadır. Ancak hastalık ve analık için son bir yılda 90 gün prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmaktadır.

RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR

Rapor parası her ayın 8 ve 14. gün arası ziraat bankasına yatıyor.

Kesin olarak rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle birlikte ALO 170’i arayabilirsiniz.

3 gün ve üzerinde alınan tüm raporlarda SGK çalışanlara işe gidemekleri gün adedince brüt ödeme yapmaktadır. Kişiler rapor paralarını genellikle ayağa kalkım, işlerinin başlarına döndüklerinde alabilmektedir. Bu çoğu kez bu şekilde olmaktadır.

Rapor bitim tarihinden itibaren 20 ila 45 gün arasında ödeme yapılmaktadır.

Raporun sahibi kişi rapor parası için işlemlerin başlatılması açısından almış olduğu Raporu direk çalışmış olduğu kuruma iletmelidir. İş yerine ne kadar çabuk ulaşırsa sisteme rapor blgisi o denli çabuk girilir. İş yerine ulaşan raporu işveren SGK’YA bildirmekle sorumludur.

Bu bildirimin ardından SGK prosedürün işlevlerini bir bir yerine getirerek çalışanların ödemelerini en geç 15 gün içerisinde yapmaktadır.

       

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "TIKLA ÖGREN Rapor Parası Yatmış mı Ne Zaman Yatar Sorgulama"

  1. enes demişki

    hocam merhaba benim ananemde beli çok ağrıyo ne yapmalıyızYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.