TIKLA SORGULA Src Belgesi Sorgulama Ekranı : Güncel haberler Finans Spor Medya Gazete

TIKLA SORGULA Src Belgesi Sorgulama Ekranı

Sponsorlu Baglantılar (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TIKLA SORGULA Src Belgesi Sorgulama Ekranı

Mesleki Yeterlilik Belgesi kısa adı ile SRC Belgesi sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacagınız konusunda sizlere yardımcı olmak için bu yazımızı hazırladık siz de src belgeniz ne durumda aldınız mı tarihi geçti mi src belgesi nedir gibi bilgileri merak ediyorsanız yapmanız gerekenleri tüm ayrıntılarıyla anlattık ilgili yazımızı okuyarak src belgesi nasıl sorgulanır ögrenebilirsiniz.

SRC BELGESİ NEDİR?

Türkiye’nin AB mevzuatına uyum çalışmaları çerçevesinde, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiler ile bunlar tarafından istihdam edilen kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları şart koşuldu.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren firmalar için, Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi en az bir (ÜDY) istihdam etme zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca sürücülere de (SRC) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olma zorunluluğu getirilmiş bulunmaktadır.
KİMLER SRC BELGESİ ALMAK ZORUNDA?

1- Eşya taşımacılığında kullanılan her türlü kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker v.b. araçları kullanan sürücüler,

2- İl sınırları içinde ve 100 KM ye kadar mesafedeki şehiriçi taşımalar hariç olmak üzere, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil (sadece A yetki belgesi kapsamındaki) sürücüler.

ÖNEMLİ NOT: Anayasanın 20. maddesinin son fıkrası uyarınca; herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Mesleki yeterlilik belgeleri “e-Devlet” üzerinden takip edilecektir.

1. Kendinize ait bir e-devlet şifresi edininiz. Bunun için kendinize en yakın PTT merkezine başvurarak 2,-TL karşılığı sahip olabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız

2. Daha önceden almış olduğunuz şifreniz var ancak e-devlete giriş yapamıyor ve şifreniz geçerli değil mesajı alıyorsanız, şifreniz zaman aşımına uğramıştır. E-devlet şifrenizin geçerliliği için ayda en az 1 kere e-devlete giriş yapınız, uzunca bir süre giriş yapmamanız halinde yeniden PTT’ye başvurun ve yeni şifre zarfı talep edinin.

3. Geçerli bir e-devlet şifreniz varsa, üstte yer alan SRC SORGULAMA linkini tıklayınız ve TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapınız.

4. Devlete ait uygulamalar arasından, ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’ nın altında yer alan “mesleki yeterlilik belgesi sorgulama” linkini tıklayınız.

5. Sorgulama neticesinde “geçerli” ibaresini görüyorsanız belgeye hak kazanmışsınız demektir.

6. “Postada” ifadesi varsa, beraberinde bir de “posta kodu” göreceksiniz. Gördüğünüz posta kodu/posta kodlarını altta yer alan ve PTT’ ye ait linklerden sorgulayarak nerede olduğunu öğrenebileceksiniz.

7. “Eksik belge” uyarısı varsa, sağlıklı ve hızlı çözüm için en üstte yer alan “Eksik evrakla ilgili önemli duyuru” muzu okuyunuz veya kuruma telefonla ya da şahsen başvurunuz.

SORGULAMAK İÇİN
BURAYA TIKLAYIN

       

Sponsorlu Bağlantılar

YorumlarYorumunuz da link bulundurmayınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmaz. İsimsiz Yorumlar Yayınlanmaz. BÜYÜK HARF İLE YAZILAN YORUMLAR YAYINLANMAZ. Şahsa hakaret rencide edici kelime suç unsuru temsil edecek yorumlar gerekli mercilere bildirilir.